Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,57 / Satış: 6,59
€ EURO → Alış: 7,21 / Satış: 7,23

Kaşıkçı, TBMM’de konuştu, çok şey istedi…

Kaşıkçı, TBMM’de konuştu, çok şey istedi…
  • 21.12.2019
  • 202 kez okundu

-2020 Bütçesinden Hatay’a daha çok yatırım… Hatay çiftçisinin borcu ertelenmeli… Hatay’daki belediyelerden kesinti, aylık yerine 2 ayda 1 yapılmalı…

-Kaşıkçı, Suriye Dışişleri Bakanı’na da, “Kimi zaman sabrımızı taşıran sözler söylüyor. Şunu iyi bilsin ki, ona pabuç bırakmayız” mesajı gönderdi.

Hatay MHP Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, TBMM’de görüşülmesine devam edilen 2020 bütçesi ile beraber ilimiz Hatay’a ne gibi hizmetler geleceğini sordu. TBMM’de konuşan Hatay MHP Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, “Birçok Milletvekilimiz gibi ben de, ‘Acaba 2020 yılı bütçesinden kendi illerimize ne düşecek?’ diye bir hesap içerisine girdim. İşte o hesabı yapan Milletvekillerinden biri de benim. Acaba 2020 yılında, Türkiye’nin bütçesinden Hatay’a ne tür yatırımlar yapılacak?” diye sordu.
Suriye Dışişleri Bakanı’na: “Sana pabuç bırakmayız”
MHP’li Vekil Lütfi Kaşıkçı, TBMM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında dış politikaya da değinerek, Suriye Dışişleri Bakanı’nın zaman zaman kabul edilemez sözler söylediğine dikkat çekti ve şöyle devam etti:
“Suriye’nin sözde bir Dışişleri Bakanı var. Canı sıkıldığı zaman, ara ara televizyonlara çıkıyor veya gazetelere demeç vermek suretiyle, Hatay’ın Suriye’nin bir parçası olduğunu ifade etmek için canhıraş bir uğraş içerisinde. Hatay’ı, kendi ülkesinin bir parçası gibi göstermeye çalışan, Suriye’nin sözde Dışişleri Bakanına, Hatay ilinin bir Milletvekili olarak bir tavsiyem var. Hatay, bedeli ödenmiş ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir parçası hâline gelmiştir. Bu sözde iddiasını sık sık dile getiren zavallıya şunu hatırlatmak isterim ki; dün Altınözü Küncülü Boğazı’nı, Antakya Hükûmet Binası’nı, Amik Ovası’nı, Belen Geçiti’ni, İskenderun Körfezi’ni, Dörtyol Karakese’yi Fransızlara ve onun paralı askerlerine dar eden Kara Mehmet Çavuşların, Kara Hasan Paşaların, Ayşe Fitnat Hanımların, Tayfur Sökmenlerin torunları, bugün de Hatay’da diri ve Allah’a şükürler olsun, ayaktadır.
Vatan Şairi Namık Kemal’in dediği gibi, ‘Fıtrat değişir sanma sakın/ kan yine o kandır.’ Hatay’ın kıymetli evlatları, Suriye’nin bu kendini bilmez, daha kendi ülkesini savunamaz Bakanının boş ve kuru gürültüsüne Allah’ın izniyle de pabuç bırakmaz.”
Hatay Belediyelerinden kesinti 2 Ayda 1 yapılmalı
MHP’li Vekil Lütfi Kaşıkçı, Hatay’daki Belediyelerin borçlarının ödenmesi konusunda yeni bir formül önerdi. Kaşıkçı, Hatay’daki belediyelerin, yoğun Suriyeli nüfustan ötürü zor durumda olduklarının altını çizdi ve ilgili Bakan’a, “Hatay belediyelerinden borç kesintisi iki ayda bir yapılamaz mı?” diye sordu. Kaşıkçı, bu konuda şunları söyledi:
“Bir kere, evvela başta ifade etmek isterim ki… Sayın Bakanın çalışmalarını yakından takip ediyor ve takdir ediyoruz. Hazır, Sayın Bakanımız buradayken, seçim bölgem Hatay’la ilgili yapılması acil olan konuları da burada ifade etmek isterim. Ancak Hatay’a girmeden önce, sizlerle paylaşmak istediğim bir husus daha var. Sayın Bakanım, Hatay’la ilgili çeşitli zamanlarda belediye başkanlarımızla birlikte sizi ziyaret gelip, birtakım taleplerde bulunuyoruz. Teşekkür ediyorum. Getirdiğimiz taleplerin birçoğuna da olumlu yanıt veriyorsunuz.
Ancak öncelikle şunu ifade etmek isterim ki, Hatay’daki belediyeler, bu Suriye meselesinin başlamasından önce, mevcut 1,5 milyonu aşan nüfusuyla zaten altyapı sağlama noktasında birtakım problemler ve sıkıntılar yaşarken, bugün bu 1,5 milyon nüfusun üzerine, Suriye’de yaşanan meselelerden dolayı yaklaşık 500 bin Suriyeli daha gelip ilave oldu. Nüfusumuz 2 milyonu aştı. İşte tam bu noktada, bu 2 milyon nüfusa altyapı hizmetleri sağlama noktasında, belediyelerin güçlük çektiğini evvela belirtmek isterim.
Hiçbir parti ayrımı yapmadan, tüm belediye başkanları -Hatay’da zaten borçları da ortadayken- eldeki imkânlarla şehrimize, ilçelerimize hizmet yapmak için çaba sarf ediyorlar. İşte, tam bu noktada, sizlerden şöyle bir talebimiz olacak… Hatay’a karşı bir pozitif ayrımcılık talep ediyoruz. Bugün, Türkiye’de yaşayan 4 milyon Suriyelinin neredeyse sekizde 1’ine Hatay ilimizde biz ev sahipliği yapıyoruz dolayısıyla bunu istemenin de son derece doğal olduğunu düşünüyorum. Biz Hatay’da, belediyelerin kesintilerini her aydan ‘iki ayda bir’e çevirebilirsek eğer, belediye başkanlarımızın elleri de, altyapı konusunda vatandaşa hizmet götürme konusunda son derece rahatlayacaktır diye düşünüyorum.”
Çiftçi borcu ertelenmeli
Hatay MHP Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, TBMM kürsüsünden, Hatay çiftçisinin yaşadığı sel baskınları ve diğer afetlerden sonra istediği verimi alamadığını, sıkıntılı günler geçirdiğini de hatırlattı ve borçların ertelenmesini istedi. Kaşıkçı, bu konuda şöyle konuştu:
“Seçim bölgemize gittiğimiz zaman, tarım şehri olan illerimizin Milletvekillerinin karşılaştığı en büyük problemlerden bir tanesi… Bütçe bittiği zaman, Hatay’a gideceğiz, ama gittiğimiz zaman çiftçimiz bizden haber bekliyor. Bekledikleri haber de çok basit! Ziraat Bankası’nca çiftçinin borçlarının ertelenmesi… Buradan Ziraat Bankası yöneticilerine sesleniyorum. Lütfen bırakın şu Simit Sarayı ile uğraşmayı. Çiftçinin size olan borçlarını ‘acaba nasıl taksitlendirebiliriz’, bunun üzerine yoğunlaşın. Desteklemeyle ilgili bir beklentisi var çiftçilerimizin. 80 kuruş çok düşük oldu. Geçenlerde Adana Milletvekilimiz Muharrem Varlı Bey, burada tarım çiftçisinin problemlerini dile getirdi. Kendisi de ifade etti. 80 kuruş çok az. Doğrudur, biliyoruz, ancak hiç değilse Ocak ayında bu desteklemenin bir kısmını çiftçimize ödetebilir miyiz? diye düşünüyoruz.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ