Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,98

Kaşıkçı Tepkisi

Kaşıkçı Tepkisi
  • 10.02.2020
  • 628 kez okundu

MHP’li Vekil, KKTC Cumhurbaşkanı’na tepkilerini, bugün Antakya’da Meclis binasında gösterecek.

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, ilimiz Hatay’ın kurtuluşu ve anavatana katılmasıyla ilgili sözlerine tepkisini, bugün Antakya’da, köprübaşındaki Meclis binasında göstereceğini duyurdu.
MHP’li Vekil Kaşıkçı, şu açıklamayı yaptı:
“Hatay’ın, ilk ve tek Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen’e atıfla, ‘Hatay’ın Anavatan’a katılımına’ karşı sarf ettiği sözleri için K.K.T.C. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya hak ettiği cevabı vermek için, 10 Şubat Pazartesi günü (bugün) saat 12.00’da Hatay’ın tüm seçilmişlerini Hatay’ın anavatana katılış kararının alındığı Meclis binamızdan basın açıklaması yapmak üzere davet ediyoruz.
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, tüm yurtta ve özellikle ilimizde büyük eleştirilere, hatta ‘haince açıklama’ yorumlarına kadar eleştirilere neden olan açıklamasında, federal çözüme erken zamanda varılmaz ise bölünmüşlüğün kalıcı hale geleceği uyarısını yaparken, Türkiye’ye bağlanma ihtimalini ise ‘korkunç’ olarak nitelendirdi. Federal bir çözüme varılmaması durumunda, Kuzey Kıbrıs’ın daha fazla bağımlı hale geleceği, ‘Ankara tarafından yutulabileceğini’ ve ‘de facto Türkiye iline dönüşebileceğini’ dile getirmiştir.
Hatay Devleti’nin, gerçekleşen referandum sonucu 1939 yılında Türkiye’ye bağlanmasını kabul etmiş olan o dönemin Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen’e atıfta bulunarak, ‘İkinci bir Tayfur Sökmen olmayacağım’ demiştir.”
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Türk toplumu ve Hataylılarca paylaşılmayan bu görüşleri büyük tepkilere yol açtı. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ