Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

Katı atık toplayıcıları… Onlar Heryerde!

Katı atık toplayıcıları… Onlar Heryerde!
  • 21.05.2020
  • 180 kez okundu

2011’de Suriye’de başlayan iç savaşın zorunlu göçü içinde Türkiye’ye gelenler, bugün Hatay’dan İstanbul’a, tüm kentlerdeler. Ancak umutla başlayan göç hikâyesi, çöpleri karıştıran ellere dönüştü birçoğu için!

Hayatta kalabilmek için sokağa çıkmak zorunda kalan katı atık toplama işçileri, koronavirüs salgını sürecinde belki de en zorlanan kesim oldu. Ancak ne sokağa çıkma yasakları ve ne de salgın riski… Onları, şu ana kadar hiç bir şey durduramadı!
Bu işi yapan kesim içinde, Suriyeliler, oldukça büyük bir kalabalık oluşturuyor. Birçoğu henüz çocuk yaşta. Peki, anlatılan mı?
“Bizim tek geçim kaynağımız çöpler. Diğer insanların evlerinde istemedikleri ile biz hayatta kalıyoruz. Normal zamanda, günde toplayabildiğimiz en fazla 40 lira ediyor. ‘Geçime yetiyor mu’ diye sorsanıza!”
Koronaya karşı önlem alıp almadıkları için söyledikleri mi?
“Çöplerde korona olabilirmiş! Hatta bazen maske ve eldiven atıklarıyla bile karşılaşıyoruz ama… Koronaya yakalanmayı göze alarak, çöplerden ekmeğimizi çıkarmaya devam edeceğiz. Koronadan ölmesek, açlıktan öleceğiz! Var mı başka çaresi?”  Tamer Yazar

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ