Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,66 / Satış: 7,69

Katılımcı lise öğrencilerine İSTE katkılı ‘çevre dersi’

Katılımcı lise öğrencilerine İSTE katkılı ‘çevre dersi’
  • 24.06.2019
  • 248 kez okundu

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi, 17-28 Haziran 2019 tarihleri arasında düzenlenen Doğa Eğitimi ve Bilim Okulu’na ev sahipliği yapıyor.

TÜBİTAK tarafından desteklenen; “Hayatımızı ve Kültürümüzü Şekillendiren Su: Ekosistemler, Biyoçeşitlilik ve Koruma” Projesi kapsamında gerçekleştirilen, “Sucul Doğa Eğitimi – SUDEG” Programı’na Hatay Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün gözetimindeki lise öğrencileri katılıyor. SUDEG Programı kapsamında doğadaki tatlı su, göl, deniz gibi su kaynaklarını gözlemleyecek öğrenciler, sucul ekosistemleri inceleyerek bu ekosistemlerin barındırdıkları canlıları tanıyacak, bu alanlar ve canlıları üzerindeki tehditleri öğrenecek ve koruma yöntemleri hakkında bilgi edinecekler.
Proje yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Ayhan Altun, İskenderun Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapılan programa, Çukurova Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi öğretim üyelerinin de eğitmen olarak katkıda bulunduğunu söyledi. Altun ayrıca, “Doğa eğitimini, bir sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde gerçekleştirecek olan SUDEG Programı, öğrenci-lere yakın çevrelerini tanıma, doğaya duyarlılık ve koruyuculuk değerlerini aşılama alanlarında faydalı olacaktır” dedi.
-GELECEĞE ROTA-
Dr. Öğr. Üyesi Ayhan Altun, bu projenin aynı zamanda çocuk evlerinde barınan çocukların geleceklerini şekillendirmede de faydalı olmasını beklediklerinin de altını çizerek, “Bu çocuklara eğitim vermekle birlikte onların sosyal ve kültürel becerilerini artırmayı hedefliyoruz. Katılımcılarımızın bilim yaparken bireysel davranışlarını, ekip olarak hareket ederek grup içi davranışlarını geliştirebileceklerini, öğrendiklerini kendi çevrelerinde uygulayarak bilimsel okur-yazarlıklarının artacağını ve kültürel yönde de gelişme kaydedeceklerini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
-MÜZE VE TARİH-
Dr. Altun, çocukların sosyal ve kültürel gelişimine katkı olarak, suyun toplumsal yaşama etkisini tarihi mozaiklerde görebilecekleri Antakya Arkeoloji Müzesi’ne de bir ziyaret düzenleneceğini, ayrıca eski bir liman şehri olan Çevlik, Samandağ’da bulunan Titus Tüneli ile kaya mezarlarının da, su ve kültür etkileşiminin önemli bir örneği olarak ziyaret edileceğini de sözlerine ekledi.
Hatay Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Çocuk Hizmetleri ve Eğitim Hizmetlerinden sorumlu Müdür Yardımcısı Sebahattin Büyüktelli ise proje ile ilgili olarak şunları söyledi:
“Çocuklar, alacakları bu doğa eğitimiyle beraber çevrelerini tanıyacaklar ve o çevreyi korumayı öğrenecekler. Ayrıca İskenderun Teknik Üniversitesi’ni tanımaları, kampüs yaşamını gözlemlemeleri ve akademis-yenlerle yakın ilişki içinde sohbet ve eğitim için zaman geçirmeleri, onların kişisel gelişimlerinde ve geleceklerini şekillendirme de faydalı olacaktır.” -Mutlu Yanık-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ