Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,44 / Satış: 7,47
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,05

Kaynak Varsa, Öncü Oluruz…

Kaynak Varsa, Öncü Oluruz…
  • 27.08.2020
  • 244 kez okundu

Erzin Belediye Başkanı Elmasoğlu, Erzinspor’un 4,5 milyon TL borcunun ödenmesi ve yıllık 1 Milyon TL sabit gelir sağlanması gerektiğini dile getirdi ve ekledi:

İlimizin Türkiye 3. Ligi’ndeki ekiplerinden Erzinspor Kulübü’nün satılacağı şeklinde spor kamuoyunda dolaşan iddia ve söylentiler üzerine, Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, gelişmeleri anlatan bir mesajı kamuoyu ile paylaştı.
Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, Kulübün halen 4,5 Milyon Lira borcu bulunduğunu, ligi sürdürebilmesi için de yılda 1 milyon lira sabit gelire sahip olması gerektiğini bildirdi. Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu’nun, Kulüp’le ilgili son günlerde artarak devam eden söylentiler ve iddialarla ilgili açıklaması şöyle:
“Erzinspor’un satılması ile ilgili olarak, kamuoyunda ve sosyal medyada yapılan yorumlar nedeniyle, konunun Belediyemiz açısından açıklığa kavuşturulması gereği doğmuştur.
Bilindiği üzere, Erzinspor’un 3. Lig’e çıkmasından sonra, seçimlerle işbaşına geldiğimiz Mart 2019 tarihine kadar, Erzinspor, Dernek olarak, Erzin Belediyespor adı altında hayatına devam etmiş, Mart 2019 tarihinden çok kısa bir süre sonra ise; sporu çok sevdiğini, İstanbul’dan Erzinspor’a sahip çıkmak ve Erzin’i bir spor şehri yapmak istediğini, takıma maddi ve manevi olarak destek olacağını ve bu takımın Erzinlilerin olmasını istediğini kamuoyunda ve çeşitli platformlarda beyan eden Önder Özbilen tarafından, yine bildiğimiz kadarıyla, Kulüp yöneticilerinin de isteği ile Kulüp Başkanı olmuş ve Erzin Belediyespor ismi değiştirilerek Erzinspor’a dönüştürülmüş, akabinde de Dernek, A.Ş.’ye, yani ticari bir şirkete çevrilmiştir.
Bildiğimiz kadarıyla, Erzinspor’un şirket olması ile beraber, Erzinspor’un büyük çoğunluktaki hissesinin sahibi olmuş ve Kulübün yıllardır borçlarını çevirememesi ve Federasyon’dan ve İddia’dan gelen gelirlerinin tamamının icralık olması nedeniyle, Kulübün devam edebilmesi ve yaşaması için yaklaşık olarak 2.000.000-2.500.0000 TL Kulübe para yatırdığını ve Kulüpten alacaklı olduğunu, ayrıca Kulübün icralar nedeni ile kendi alacağı dışında yine yaklaşık 2.000.000 TL borcu olduğunu çeşitli platformlarda beyan etmiştir.
Kısaca, Kulübün, Kulüp Başkanına ve diğer alacaklılara olmak üzere, 4.000.000-4.500.000 TL borçlu olduğu anlaşılmakta olup, bu konuda Kulüp tarafından net herhangi bir resmi açıklama yapılmamıştır. Ne dernek olduğu dönemlerde, ne de şirkete dönüşmesi aşamasında, Belediyemizin, Derneğe aşağıda belirttiğimiz destekleri dışında yönetimsel anlamda bir müdahalesi söz konusu olmamıştır.
Belediyemizin Dernek üyesi ve sonrasında şirket ortağı olmaması nedeniyle, yönetime müdahalesi de hukuken mümkün değildir. Bu bakımdan, Kulübün, günahı ile sevabı ile şu anki aşamasına gelmesinde, yönetimsel anlamda bir katkısı olmamıştır.
Bugüne gelinen süreçte ise Kulüp Başkanı Sayın Önder Özbilen tarafından, yine çeşitli platformlarda, Erzinspor’a kendisinin koyduğu para dışında gelirlerinin tamamının icralık olması nedeniyle, ekstra kaynak bulamaması durumunda, Kulübün bu şartlarda yaşamasının mümkün olmadığını, ama bunun yanında, bugüne kadar Kulübün Erzin dışına çıkmasını istemediğini, böyle bir şeyi düşünmediğini, satmanın söz konusu olmadığını, farklı formüller aradığını sürekli dile getirmiş, ancak bu konuda kamuoyunu bilgilendirici net bir beyanda bulunulmamıştır.
Şu saatte dahi, bu konuda Kulüp tarafından bildirilen resmi bir beyan ve resmi bir işlem söz konusu değildir. Ancak kamuoyunca ve tarafımızca da öngörüldüğü üzere, takımın Erzin dışına gitmesinin an meselesi olduğu anlaşılmaktadır.
Sayın Kulüp Başkanı, Kulübün borçlarını ve durumunu bilerek ve isteyerek Erzin’e gelmiş, Erzinliler de kendisine ‘Kulübü kurtaracağını ve yeniden yapılandırılacağını’ bilerek, tüm platformlarda, çoğunlukla manevi olarak destek olmuştur.
Erzin Belediyesi olarak, çeşitli platformlarda, sosyal medyada, zaman zaman Erzinspor’a sahip çıkmadığımız yönünde suçlamalarda bulunulmuş ve şu aşamada, takımın Erzin’den gitmesi hususu söz konusu olduğundan, sanki Erzinspor’a sahip çıkmadığımız ve takımın bu nedenle Erzin’den gitmesi söz konusuymuş gibi, tüm sorumluluğu üzerimize yıkan beyanlar karşısında bu açıklamayı yapma gereği duymuş bulunmaktayız.
Erzin Belediyesi olarak, Kulübün A.Ş. olması ve artık ticari bir mahiyet kazanması nedeniyle, Erzinspor’a nakdi olarak yardım yapmamız mümkün olmasa dahi, Erzin Belediyemizin İçme Tesislerinde sezon boyunca yaklaşık 24 odada konaklamaları sağlanmış. Aşçımız vasıtasıyle, malzemeleri kendilerine ait olmak üzere, 3 öğün aşçılık ve yemek servis hizmeti verilmiş. Erzin Stadyumu’nun bakımı ve çimlendirilmesi ile statta sürekli olarak bir görevlimiz tarafından hizmet sunulmuş. Ayrıca Kulübe, antrenmanlar için günlük olarak İçme Tesislerinden stada kadar servis hizmeti verilmiş ve Kulüp Yönetimine yardımcı olmak üzere de bir spor hocamız görevlendirilmiştir.
Bu yukarıda saydığımız hizmetler maddi olarak değerlendirildiğinde, bir Kulübe ciddi olarak katkı sağlayan destekler olup, bu destekleri görmeden, Belediyenin Kulübe destek vermediğini söylemek gerçek anlamda vicdanları sızlatacaktır.
Diğer yandan, Belediyemiz tarafından, ilçemiz Yeşilkent Voleybol Spor Kulübü’ne ve Gökdere Spor Kulübü’ne de bütçemiz doğrultusunda maddi destek sağlamaya çalışmaktayız.
Hukuken mümkün olmamasına rağmen, bir an için mümkün olduğunu düşünsek dahi, ayda ortalama 600.000-700.000 TL geliri olan bir belediyenin; ilçemize yapılması gereken hizmetlerini, ilçemizin halen birçok sorununun olduğunu ve işçi ve memur maaşlarını, temizlik, akaryakıt ve diğer tüm giderlerimizi düşündüğümüzde, tüm gelirimizi Erzinspor’a harcamamız, bizden hizmet bekleyen diğer vatandaşlarımıza da haksızlık olacaktır.
Bizler, takımın Erzin’den gitmemesi ve adının Erzinspor olarak kalması halinde, şimdiye kadar verdiğimiz bu destekleri vermeye devam edeceğimizi şimdiden kamuoyuna bildiriyoruz. Biz, Erzin Belediyesi olarak, Kulübün Erzinspor olması ve Erzin’de maçlarını oynaması nedeni ile elimizden gelen tüm desteği vermemize rağmen, bu Kulübün artık bir şirket olduğu gerçeğini de görmemiz gerekmektedir. Yaptığımız desteklere rağmen, her an Kulübün sahipleri tarafından, her an istedikleri şekilde tasarrufta bulunmaları mümkündür.
Kulübün, Belediyenin desteği dışında sponsorlar ve bağışçılardan destek alması halinde yaşaması ancak mümkündür, ki bu şekilde yaşadığını kabul etsek dahi, bu takımdaki hisse sahiplerinin tasarrufu ile her an Kulübün kaderi değiştirilebilecektir.
Bu bakımdan, bu takımın gerçek anlamda Erzinlilere ait olması, tüm borçlarının, yani 4.000.000-4.500.000 TL’nin ödenerek, hisselerinin tamamının Erzinliler tarafından alınması halinde mümkün olacak olup, ayrıca takımın yaşaması için de, borçlar ödendikten sonra Federasyon’dan ve İddia’dan gelen gelirin üzerine iyi bir yönetimle, en az senede 1.000.000 TL gelirinin olması gerekmektedir.
Hem dünyanın, hem de ülkemizin bulunduğu ekonomik koşullarda ve Erzin’imizin henüz sanayi kenti olmaması nedeniyle, öncelikle 4-5 milyon TL’nin, daha sonra bu Kulübü yaşatacak yıllık en az 1 milyon TL’nin, bu kadar ciddi bir kaynağın Erzin’imizde bulunması çok zor gözükmektedir. Zira bu kaynağın bulunacağını düşünenler halen varsa, ben Belediye Başkanı olarak öncü olmaya hazırım. Ancak bu ve buna benzer girişimler daha önce de yapılmış olup, ancak çok cüzi rakamlar toplanabilmiştir.
Sonuç olarak, Erzin Belediyesi olarak, Kulübün yaşaması için elimizden gelen gayret şimdiye kadar sarf edilmiş olup, takımın Erzin’de kalması halinde, şimdiye kadar yaptığımız destekleri vermeye devam edeceğimizi, bu takımın Erzin’den gitmesi halinde, bu şehrin bir evladı ve bir Belediye Başkanı ve spora her platformda destek vermiş bir kişi olarak, Erzin’in bir değerinin kaybolması nedeni ile herkesten çok üzüleceğimi, ancak bu üzücü durum yaşansa dahi, amatör ruhla yeniden Erzin’imizin çocuklarının futbol oynamaları için harekete geçeceğimizi herkesin bilmesini saygıyla kamuoyuna bildiririm.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ