Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Kayyum Siyasi Darbedir

Kayyum Siyasi Darbedir
  • 20.08.2019
  • 923 kez okundu

Nalbant, HDP’li belediye başkanlarının görevden alınmasını şiddetle kınadıklarını bildirdi…

HDP Hatay İl Eş Başkanı Kerem Nalbant, HDP’li Belediye Başkanlarının görevden alınmasını şiddetle kınadıklarını bildirdi, kayyumun siyasi darbe olduğunu vurguladı.
Çok sayıda partilinin yer aldığı basın açıklamasında Nalbant, Diyarbakır’da yüzde 63, Mardin’de yüzde 56 ve Van’da yüzde 53 oyla seçilmiş olan Belediye Eş başkanlarının İçişleri Bakanlığı’nın hukuksuz olduğunu belirttiği gerekçelere dayalı bir emri ile görevden alındığını söyledi, Belediye Meclis üyelerine ve belediyelerinde çalışanlara yönelik ağır bir gözaltı operasyonunun halen sürdüğünü ifade etti.
Bu iktidarın zerre kadar demokratik meşruiyeti kalmadığını savunan Nalbant, açıklamasında şunlara yer verdi: “Halkın iradesini gasp etmek, seçim sonucunda sandıkta kazanamadıklarını devlet şiddeti, zoru ve hilesi ile gasp etmek bu iktidarın, AKP-MHP ittifakının bir olağanı olmuştur.
Bu uygulamaları halkımız asla kabullenmeyecektir. Daha önceden olduğu gibi iradesine, seçilmişlerine, partisine sahip çıkacaktır.
Halkın iradesini gasp eden, sandık iradesini ve seçimleri tanımayan bir iktidar karşısında tüm demokrasi güçlerini, vicdan sahibi tüm yurttaşlarımızı, Meclis içindeki ve dışındaki tüm muhalefet partilerini, sivil toplum kuruluşlarını, sendika ve meslek birliklerini, demokratik dernekleri dayanışmaya çağırıyoruz.
Bu iktidara karşı bütün meşru ve demokratik mücadele yollarını kullanmak hem anayasal hem de evrensel hukuktan kaynaklanan tartışılmaz bir haktır. Demokrasiyi ancak demokrasi güçlerinin ortak ve kararlı mücadelesi ile kazanabiliriz.
Türkiye’nin her bir köşesinde 31 Mart ve 23 Haziran’da oy kullanmış, AKP-MHP ittifakının kaybetmesi ve demokrasinin kazanması için çalışmış olan herkese çağrımızdır. Bu sadece HDP’nin ve Kürt halkının sorunu değildir; tüm Türkiye halklarının, tüm demokrasi güçlerinin ortak sorunudur. Susmayın, susmak onaylamaktır.” Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ