Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,85 / Satış: 5,88
€ EURO → Alış: 6,51 / Satış: 6,54

Kazan Kaynıyor…

Nabi İnal
Nabi İnal
  • 13.09.2019
  • 681 kez okundu

AKP içinde kazan fokur fokur kaynıyor. Bunun sonucu olarakta erime, küçülme emareleri net bir şekilde görülüyor.

Bilindiği gibi bir süredir AKP’nin önde gelen isimlerinden Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan’ın yeni parti kuracakları yazılıp söyleniyordu.

Artık bu iki ismin ayrı ayrı birer parti kuracakları resmen açıklandı.

Gerek Babacan’ın ,gerekse Davutoğlu’nun kuracakları partinin omurgasını, AKP’den ayrılacakların oluşturacağı gelişmelerden görülüp anlaşılmaktadır.

Nitekim durumun böyle olacağı AKP yönetiminin başında bulunanlar tarafından da görüldüğü için ,kaybı en aza indirme yolunda bir takım arayışlar içine girilmiştir.

Ama ne olursa olsun görünen o ki; AKP’nin kısa süre içersinde yeni iki partinin oluşmasına neden olacak kan kaybına uğrayacağı hususudur.

Bu partilerin yapılacak olan seçimlerde barajı aşıp aşmayacakları şuanda söylenemez. Ancak partiler kurulduktan sonra, kamuoyundaki gelişmeler ve bu partilere karşı özellikle AKP seçmenin göstereceği ilgi, alacakları oy oranı için bir fikir verebilir.

Şuanda kesin olarak bir husus vardır; oda kurulacak olan iki partinin de AKP’ye önemli oranda oy kaybettirecekleri hususudur.

Geçtiğimiz seçimlerdeki oy oranları göz önünde tutulduğunda, az sayıda bir oya sahip olan partilerin de seçim sonucuna etkili oldukları anlaşıldığından, iktidar partisi de bu durumu bildiği için büyük bir telaş ve arayış içerisine girmiştir.

Bir yandan Babacan ile Davutoğlu’nun kuracakları yeni partilerin en az zararla yaşama geçirilebilmesi için yol ve yöntem aranırken ,öte yandan geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanlığı yüksek istişare kurulu üyesi olan AKP’nin kurucularından ve yakın zamanda siyaset sahnesinde önemli görevler üstlenmiş bulunan Bülent Arınç’ın yaptığı bir televizyon konuşması gündeme bomba gibi düştü.

Bülent Arınç yaptığı televizyon konuşmasında, gerek Canan Kaftancığlu ve gerekse kayyum atamaları ile ilgili kararlar hakkındaki düşüncelerini net bir şekilde ifade etmiştir.

Arınç’ın düşüncelerine göre ,Kaftancığlu hakkında açılan dava ve verilen karar özetle ,zamansız ve isabetli değildir.

Yine kayyum atanan belediyelerin seçilmiş başkanları ile alınan kararların da çok iyi değerlendirmesi gerekir.

Özelikle Ahmet Türk’ün terörle bir alakası olmadığı görüşünde olduğunu açıklamıştır Arınç.

Böylesine önemli iki konu hakkında Bülent Arınç’ın, gereken istişarelerde bulunmadan, gerekli gördükleri isimlerin görüşünü ve olurunu almadan böyle bir konuşma yapacağını zannetmiyor idik.

Ancak bu konuşmayı izleyen günlerde, iktidar ve ona destek veren partiler tarafından yapılan açıklamalar, bu görüşümüzün fazlaca isabetli olmadığını ortaya koymuştur.

Böyle olunca da ,Bülent Arınç’ın yapmış olduğu konuşma ve eleştiri, AKP içersinde önemli gelişmelerin ve hareketlerin olacağını ortaya koymaktadır.

Bir yandan kurulacak olan yeni partilerin yapacağı tahribatı asgariye indirme çabaları sürerken, öte yandan Bülent Arınç’ın yaptığı ve ülke genelinde ses getiren konuşması nedeniyle ortaya çıkacak yeni durum.

Tüm bunlara ilaveten, iç ve dış siyasetteki önemli gelişmeler ve bu gelişmeler nedeniyle iktidar kanadının kamuoyunun desteğini giderek kaybetmesi belirtileri. Suriyeliler sorunu. Hele hele onlara 250 – 300 m²’lik konut yapma fikri ve ayrıntıları.

Sonbahara girmiş durumdayız. 2019 yılının sonbaharında, ülkemizde siyaset sahnesinde çok önemli gelişmelerin olacağı kesindir.

Beklentimiz, bu gelişmelerin ülkemiz açısından zararlı değil yararlı olarak sonuçlanmasının sağlanmasıdır. İşte bunun içinde, sağduyunun egemen olması ve ülke yararının her şeyin üstünde tutulması suretiyle sağlıklı ve olumlu kararların alınmasıdır…

[email protected]

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ