Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,30 / Satış: 7,33
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,84

Kendimi Güvende Hissediyorum

gizem turan
gizem turan
  • 05.08.2017
  • 2.928 kez okundu

Bir aileye ait olmak, onlarla duygusal bağlarımızın olması, kendimizi güvende hissetmek onların yanımızda destek olduklarını bilmek bizim hayata tutunabilmemiz için en önemli faktördür. Aile sadece toplumun pay biçtiği anne baba çocuk üçgeninden oluşmamalıdır kendini güvende hissettiğin ailem diyebildiğin insanlardan oluşan yapıdır aile ..

Aile toplum olabilmenin en önemli faktörüdür. İlkokuldan bu yana bu böyledir. Toplumun temeli olduğu gibi bireyin yaşamının temel yapısını oluşturandır aile. Aile olabilmek sadece bir kelimenin yüklediği mecburi bir hayat sürdürmek değildir. Aynı evin içinde yaşayıp ta birbirinden çok bağımsız bireylerin olması sağlıklı bir aile olduğunu göstermez. Bana göre aile anne baba çocuktan oluşan bir kalıp değildir sadece. Sağlıklı bir aile kendine ve aile içindeki bireylere sımsıkı bağlı olması onun için fedakarlıklarda bulunması, onunla vakit geçirip hatasında doğrusunda ona destek olabilmesidir. İnsanların aynı evde yaşaması için aralarında sevgi, güven, destek, huzur, iş birliği gibi temel duyguların gelişmiş olması lazım. İyi bir aile olabilmek için sağlıklı ilişkilerin oluşturulması lazım sağlıklı ilişkilerin geliştirilmesi için de birbirlerine yükledikleri sorumlulukların beklentilerin anlayışla hoşgörüyle karşılanması gerekir. Aksi durumda çatışmaların oluşması kaçınılmaz bir durum olacaktır. Aile olabilmenin en önemli faktörleri sevgi, saygı, güven, sağlıklı iletişim kurabilmek, değer yargılarıdır. Bir ailenin temel yapı taşıdır sevgi ve saygı.

Eşlerin oluşturdukları ailenin en temel ihtiyacın sevgi olduğunun farkında olması ya da zamanla geliştirmesi ve çocuğun en temel gereksinimi olan sevgiyle beslemesi aile içi mutluluğun ve aile olabilmenin temelidir. Diğer önemli bir kavram ise saygıdır. Aile bireylerinin birbirinin ne dediğiyle nelerle uğraştığıyla önemsenmesi bireylerin birbirlerine korkuyla yaklaşmadan anlayışla karşılaması birbirlerinin isteklerinin ve değerlerinin farkında olması ve bu serüveni bu şekilde ilerletmesi gerekir. Aile içi bireylerin birbirlerine güvenmesi, desteklemesi normal günlük hayatlarında kendisine olan güvenin oluşturulmasında önemli bir faktördür. Eşlerin birbirlerine güven duyması ve çocuklarını aile içinde güvende hissettirmesi çocuğun herhangi bir konuda daha kolay karar verebilmesine katkı sağlayacak ve özgüvenle yolunda ilerlemesinde büyük destek olacaktır. İletişim kurabilmek sağlıklı bir aile için kaçınılmazdır. Aile içi bireylerin birbirlerine net, açık olması birbirlerine zaman ayırması ve bunların karşılıklı olarak gerçekleştirilmesi iletişim probleminin olmaması daha sağlıklı ilişkiler geliştirmelerini sağlar. Aile de çiftlerin farklı kültürleri taşıması ve bunu aile içi bir sorun haline getirmemesi gerekir birbirlerine olan anlayış doğrultusunda aşılabilmelidir. Aksi takdir de çiftlerden birinin koyduğu zoraki aile kuralları çatışma ve sıkıntıların oluşmasında kaçınılmaz olur. Ailede tek bir kişiye tüm sorumluluğun yüklenmemesi gerekir. Çalışan eşlerin eve geldiklerinde de aynı işi eşit paylaşım yaparak gerçekleştirmesi, çocuklarına vakit ayırması, sorumlulukların paylaşılması bir kişiye yüklenmenin doğru olmadığının farkında olunması daha sağlıklı bir aile ilişkilerinin olmasını sağlayacaktır.

Aile olabilmek kendimize ve diğer kişilere biçtiğimiz kalıplar değildir kendimizi güvende, mutlu ve huzurlu hissetmemiz ve hissettirmemizdir. Sevgiyle birbirimizi beslemekten, güvende hissettirmekten kaçmamalıyız. Unutmayın ki aile bir çiçek tohumu gibidir ne kadar su verirsen o kadar büyür ve canlı kalır…

-Gizem Turan-

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ