Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kent Konseyi, kadın dernekleriyle bir araya geldi

Kent Konseyi, kadın dernekleriyle bir araya geldi
  • 26.02.2018
  • 1.138 kez okundu

Her türlü istismarın cezası ağır olmalı …

Hatay Kent Konseyi, ilimiz genelinde faaliyette olan kadın kuruluşları ile bir araya geldi, istişarelerde bulundu. Kadına yönelik şiddet ve cinsiyetçi söylem unsurlarının masaya yatırıldığı toplantıda, yaklaşan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ve sonrasında kadın hakları konusunda farkındalık yaratmak üzere gerçekleştirilecek ortak çalışma programları hazırlamak üzere kararlar alındı. Toplumda yaygınlaşan ve şiddeti meşru kılan cinsiyetçi söylemi şiddetle kınayan dernek başkan ve üyeleri, eril tahakkümün ve ataerkil toplumsal düzenin her geçen gün kadınların hayatını tehdit eden boyutlara ulaştığına vurgu yapıldı.
Hatay Kent Konseyi üyeleri ve kadın derneği temsilcilerinin, toplumda ciddi travmalara neden olduğunu belirttikleri cinsiyetçi söylemin gündelik yaşamda insanların diline pelesenk olmasının neden olduğu sorunlara dikkat çekeceği ve eril şiddetin önlenmesi noktasında toplumda farkındalık yaratacak etkinliklere imza atacağı bildirildi.
Toplantıda çocuğa yönelik cinsel istismarı da şiddetle kınayan dernek üyeleri, hem kadın hem de çocuğu hedef alan her türlü istismarın en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğine değindi. Hatay Kent Konseyi Başkanı Dr. Nevide Kimyon, barış kenti Hatay’da kadın sorunlarına ilişkin uzun vadeli planlar ortaya koyan ve 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde gerçekleştirilecek faaliyetler hususunda görüş bildiren dernek üyelerine teşekkür ederek toplantıyı noktaladı.   Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ