Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,02 / Satış: 9,06

Kent Konseyi Kadın Etkinliği Panel:

Kent Konseyi Kadın Etkinliği Panel:
  • 09.03.2020
  • 13.957 kez okundu

Çağlar İçinde Kadın

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay MKÜ ve Hatay Kent Konseyi işbirliği ile ‘Çağlar İçinde Kadın’ adlı bir panel düzenlendi. 7 Mart Cumartesi günü gerçekleştirilen panele, düzenleyiciler yanı sıra bir grup kadın katıldı.
Moderatörlüğünü, MKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Jale Öztürk’ün üstlendiği; tarih, halk bilimi, edebiyat ve antropoloji konu başlıkları altında gerçekleştirilen panelde açılış konuşmasını gerçekleştiren Kent Konseyi Başkanı Nevide Kimyon, şunları söyledi:
“Bugün burada toplanış amacımız, bildiğiniz üzere, Birleşmiş Milletler’in uluslararası arenada kabul ettiği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü. Cinsiyet ayrımından kaynaklı hak arayışı üzerine adil olmayan uygulamalar sonucunda, kadın kayıpları ve kadın hakları için kazanılmış bir gün. Kazanılmış diyorum, ama maalesef hala arzulanan ve istenen hedeflere ulaşamamış durumdayız. Bu sadece bizim ülkemizi değil, tüm dünyayı ilgilendiren bir sorun halinde. İnsan neslinin devamında ‘olmazsa olmaz’ olan kadının doğum, emzirme, bebek gelişimi ve okul çağı gelişimine yönelik, gelecek nesilleri eğiten ilk öğretileri anneden alan bir türüz. Kadınlarımızın bilgili olduğu oranda, gelecek nesiller de daha iyi düzeyde olacaktır. Kadınların; eğitimde, istihdamda, eşit ücret hususunda, özellikle de kadına yönelik şiddet konusunda çok yol kat etmemiz gereken bir noktadayız. Kadının statüsünün toplumda hedeflenen noktaya ulaşmasını umutla bekliyor ve katılım gösterdiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.”
MKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Jale Öztürk’ün mesajı şöyle oldu:
“Kadın ve erkek, birbirini tamamlayan, ancak farklı özelliklere sahip iki cinstir. TÜİK’in 2020 verilerine göre, Türkiye nüfusunun %49.8’i kadın, %50.2’si de erkektir. Ülke nüfusunun yarısını oluşturan kadının, toplumun geleneksel olarak kendine yüklediği ev hanımı ve annelik gibi rollerinden başka roller üstlenmesi, eğitim ve toplumun işleyişine katılmaması durumunda, Türkiye Cumhuriyeti’nin muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkması bir hayal olacaktır. Bu nedenle kadın, anne ve eş rollerinin dışında da toplumda eğitimci sanatçı, işçi işveren çiftçi polis asker avukat hakim ve bilim adamı olarak da daha çok yer almalıdır. Üretime ve sosyal hayata katkı sunmalıdır.”
Açılış konuşmalarının ardından, Doç. Dr. Nurgül Yıldırım ‘Eski Anadolu’nun En Kutsalı Kadın’, Doç. Dr. Bülent Arı ‘Türk Kültürü’nde Kadın ve Karacaoğlan’da Kadın Algısı’, Dr. Öğretim Üyesi Kadriye Şahin ise ‘Kültür, Kadın ve Medya’ adlı sunumları gerçekleştirerek, kadının geçmişten günümüze uzanan toplumdaki yerine değindiler.
Panelin sonunda, Kent Konseyi adına Nevin Yalım ve Nevide Kimyon, MKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Jale Öztürk ile sunum gerçekleştiren eğitimcilere çiçek ile çeşitli hediyeler takdim ettiler. -Mehmet Durmaz-

 

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ