Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,43 / Satış: 8,47
€ EURO → Alış: 9,93 / Satış: 9,97

Kepler Havada Gönül isterdi ki…

Kepler Havada Gönül isterdi ki…
  • 10.08.2020
  • 2.253 kez okundu

İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli: “Gönül isterdi ki, bu yıl da coşku ile binlerce öğrencimiz ve aileleri hep birlikte buluşalım ve keplerimizi fırlatalım. Ama pandemi nedeniyle bu sene bu şekilde daha dar kapsamlı bir program yapabiliyoruz.”

Son veriler ışığında, toplam vaka sayısının 238 bin 450, can kaybının 5 bin 813 olduğu Türkiye’de, ‘maske’ ve ‘sosyal mesafe’ şartı, hayatın her aşamasında olduğu gibi eğitim kurumlarında da istisnasız olarak uygulanıyor. Buna dair uygulamanın son örneği İskenderun Teknik Üniversitesi’nde (İSTE) yaşandı.
İSTE’de her yıl ayrı ayrı gerçekleştirilen “Kep Atma, Mezuniyet/Diploma” törenleri, pandemi nedeniyle bu yıl birleştirilerek bir arada yapıldı. Pandemi ile mücadele kapsamında gerekli tüm kurallara uygun olarak hazırlanan ve her türlü tedbirin üst düzeyde uygulandığı ve tamamen gönüllülük esasları çerçevesinde katılımın sağlandığı 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Kep Atma ve Diploma Töreni, Kütüphane İSTE–BKM’nin (Bilgi Keşif Merkezi) Amfisi’nde gerçekleştirildi.
-ÖZEL ŞARTLAR-
Kendilerine verilen randevu/rezervasyon saatinde, Kütüphane İSTE–BKM’de hazırlanan Tören Alanı’na gelen İSTE mezunları ve aileleri, burada öğretim elemanları ile buluştu, sohbet etti ve diplomalarına kavuştu. Fotoğraf çekimleri ayrı ayrı gerçekleştirilen ve kendilerine ikramda bulunulan mezunlar ve aileleri, böylesine zorlu koşullarda dahi öğrencileri ve mezunları ile iletişimini kesintisiz ve kaliteli bir biçimde sürdüren İSTE’ye teşekkür ettiler.
-ATEŞ ÖLÇÜMÜ-
Kampüse giren herkesin ateşinin ölçüldüğü, kolonya ve dezenfektan ile hijyenik korunmanın sağlandığı, bireyler arasındaki mesafenin standartlar çerçevesinde korunduğu organizasyonun finalinde yapılan ve çevrimiçi/online olarak da katılımın sağlandığı kapanış töreninde, okullarında dereceye giren mezunlara diplomaları takdim edildi. Saygı duruşu yapılması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programı, İSTE Tanıtım Filmi gösterimi ile devam etti.
-SEVGİ ŞART-
İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı’ndan Öğr. Gör. Emre Uyunmaz ve Öğr. Gör. Işık Candan Yüce’nin hazırladığı müzik dinletisi ardından sahneye çıkan İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, oldukça duygusal bir konuşma yaparken, şunları söyledi:
“Gönül İSTE’rdi ki, bu yıl da coşku ile binlerce öğrencimiz ve aileleri hep birlikte buluşalım ve keplerimizi fırlatalım. Ama pandemi nedeniyle, bu sene bu şekilde, daha dar kapsamlı bir program yapabiliyoruz. Bu, bizim bir anlamda beşinci mezuniyet törenimiz. Görüyoruz ki, kurumsallaşmışız. Bunu sağlayan tüm akademik ve idari personelimize, öğrencilerimize ve mezunlarımıza teşekkür ediyoruz.
İşimizin içerisine mutlaka sevgi katmaya çalışalım. Mezun olsak da, bağımızı ve İSTE ile olan irtibatımızı koparmayalım. İSTE’ye sahip çıkmaya ve İSTE’meye devam edelim.”
-AYRICALIK-
Rektör Prof. Dr. Türkay Dereli’nin konuşmasının ardından, İSTE 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı mezunlarının 4 farklı kategoride dereceye giren öğrencilerini temsilen, Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı birincisi Selda Göçmen duygularını dile getirdi ve İSTE’li olmanın bir ayrıcalık olduğunu belirterek; “Eğitim sürecindeki desteklerinden dolayı, başta hocalarım olmak üzere, eşime ve çocuklarıma teşekkür ediyorum” dedi.
Mezun öğrenciler adına konuşan SeldaGöçmen ise, daha sonra mezuniyet kütüğüne plaka çakarken, diploma ve hediyesini de İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli’den aldı.
-HEP BİRLİKTE-
Dereceye giren öğrencilere diploma ve ödüllerini; İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazif Çalış, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yüksek, Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı Müdürü Doç. Dr. Servet Yaşar ve İskenderun Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Hakan Kalpakçıoğlu verdi.
Pandemi süreci kuralları dikkate alınarak çevrimiçi destekli olarak gerçekleştirilen programın sonunda, kepler, hep birlikte havaya fırlatıldı.  -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ