Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,78 / Satış: 7,81

Kiminin hafızası hala çok taze…

Kiminin hafızası hala çok taze…
  • 29.02.2020
  • 379 kez okundu

Kimi ise zorlanıyor yaşamakta!

Hatay’da var olan kültürel çoğulcu yapıyı, eski Antakya evleri hikayelerinden yola çıkarak açığa çıkarmayı amaçlayan Mekanın Hafızası: “ Eski Antakya Evleri Kültürel Tarih Çalışması” bazı evlere nefes verirken, o nefesi uzun zaman önce kaybeden yapılar ise son parçalarını ayakta tutma çabasında…

Ekim- Aralık 2019 tarihleri arasında gerçekleşen bir proje ile beraber, “dün” hikayesinden çok şey kaybetmiş Antakya adına ayağa kalkan Zenginler Atölyesi Kültür ve Sanat Derneği, Mekanın Hafızası: “ Eski Antakya Evleri Kültürel Tarih Çalışması” adlı bir proje ortaya koydu ve yanı başından geçip gittiğimiz taş ve ahşap evlere ‘dil’ oldu, ‘ruh’ oldu, ‘beden’ oldu, onlar adına konuştu, saklı hikayelerini fısıldadı.
Fısıldanan hikayeler, bugün, belirlenen mekanlarda, bilgilendirme tabelaları ile meraklıları ile buluşmaya devam ediyor. Ancak bir tarafta bu olurken, diğer tarafta son parçalarını ayakta tutma çabasındaki diğerleri de umutsuzca yardım bekliyor. Yardım beklerken de, dar sokakların Antakya’sında çalışma yapan belediyelerin, bu çok hisseli eski evlere ne zaman makro bir planlama ile proje sunacağını sorguluyor.
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ