Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kimse Burada Başka Hesaplar Yapmasın

Kimse Burada Başka Hesaplar Yapmasın
  • 12.09.2020
  • 277 kez okundu

CHP heyeti ilimize geldi, yanan alanların tekrar orman olması gerektiğine vurgu yaptı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç başkanlığında bir heyet ilimize geldi, yanan ormanlık alanlarda incelemelerde bulundu. Yangın bölgesindeki Yaylacık ve Kisecik mahalle sakinleriyle görüşen heyet, yangın ile ilgili bilgiler aldı, vatandaşlarımızın mağdur olmaması için her türlü desteği vereceklerini vurguladı.
Yanan alanların tekrar orman olması gerektiğini söyleyen Öztunç, “Hiç kimse başka hesaplar içerisine girmesin. Bilemiyoruz, maden işi var mı, yok mu? İhaleler var. 766 ihale içerisinde buralar var mı, yok mu önümüzdeki günler içerisinde belli olacak. Kimse burada başka hesaplar yapmasın. Burası yeniden ormanlaşmalı. Eğer hükümet bunu yapmıyorsa bıraksınlar, aslanlar gibi Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı burada. O buranın tekrar ormanlaşmasını sağlar.”
Bakan Pakdemirli, HBB Başkanı Savaşı aramadı …
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin 3 gün kaldığı Hatay’da, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı aramadığını ve görüşmediğini belirten Öztunç, “Orman yangınında bile siyaset güden bir hükümet var” dedi.
Öztunç, Hatay’ın Samandağ ilçesinde meydana gelen orman yangını bölgesinde, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, CHP Hatay Milletvekilleri Serkan Topal ve Suzan Şahin ile birlikte incelemelerde bulundu, vatandaşlarla görüştü.
İncelemelerin ardından açıklamalarda bulunan Öztunç, “Bakanlıklar olsun, hepsi ellerinde gelen çabası gösterdiler ama şüphesiz en büyük çabayı da Hatay Büyükşehir Belediyesi gösterdi. Büyükşehir Belediyesi’nin sadece itfaiye araçları değil, aynı zamanda HATSU Dairesi’nin, diğer birimler araçları, 400’e yakın personel ile bu yangını söndürmek için ciddi bir emek verildi” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesiyle incelemelerde bulunduğunu belirten Öztunç, “Bugün burada 7 milletvekili ile sayın Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımıza geçmiş olsun ziyaretinde bulunduk. Aynı zamanda bölgeyi de beraber inceliyoruz” dedi.
Ormanlarda mevsimlik değil, daimi işçi olmalı …
‘Orman Kanunu’nun Cumhuriyet döneminde sadece 14 kez, AKP hükümeti döneminde ise 21 kere değiştiğini hatırlatan Öztunç, “Orman Genel Müdürlüğü, maalesef orman yangınını çıkmadan engellemek yerine nasıl söndürürümün peşine düşüyor. Yangının çıkmasını engelleyecek tedbirler alacağına, yangını nasıl söndürürüz diye bir siyaset yapıyor. Asıl hata budur. Orman Genel Müdürlüğü’nün kendisini bir kez daha değerlendirmesi gerekiyor” dedi.
Öztunç, Türkiye’de orman yangınlarının artışına ilişkin olarak, “Orman Genel Müdürlüğü’nün personel sayısının azalması, kalifiye eleman ve liyakatli personelin olmamasıyla etkili. Mevsimlik orman işçisiyle bu yangınlar söndürülmeye çalışılıyor. Ormanlarda mevsimlik değil, 12 aylık daimi işçi olmalı. Çevre illerdeki belediyelerden gelen ekipler olmasa belki bu yangın bu kadar söndürülemeyecekti” dedi.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın yangının yaşandığı bölgelerde hasar tespit yapacağını belirten Öztunç, şunları söyledi: “Hasar tespitinin ardında belediye başkanımız bu bölgelerde gerekli tüm yatırımları yapacak, eksiklikleri ise giderecektir. Hükümetin de burada yerel yönetimle birlikte çalışması gerekiyor. Sayın bakan Hatay’a geliyor, 3 gün burada kalıyor ama Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüşmüyor. Bir telefon bile açmıyor. Sayın bakan, yangın olduğu yere geldiği zaman oradaki belediye başkanı ile görüşmesi lazım. Çağırması lazım, ‘gel buraya belediye başkanım, nasıl söndüreceğiz, itfaiye sana bağlı’ diyecek. Bu konu da bile nasıl ayrışırız, nasıl kamplaşırız diye düşünen bir hükümet var.” Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ