Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,96 / Satış: 8,99

Kimya Mühendisleri Odası Hatay Temsilcisi konuştu:

Kimya Mühendisleri Odası Hatay Temsilcisi konuştu:
  • 07.08.2020
  • 362 kez okundu

İskenderun için Beyrut gibi tehlike yok

Kimya Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilcisi Hasan Emir, Beyrut kentindeki patlamaya neden olduğu iddia edilen ‘amonyum nitrat’ın Türkiye’ye girişinin 2016 yılında yasaklandığını hatırlatarak, Türkiye ve İskenderun için bir risk görülmediğini kaydetti.
Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta 2 bin 750 ton amonyum nitratın infilak etmesiyle meydana gelen patlamada 100’den fazla kişi hayatını kaybettiğini, yaklaşık 4 bin kişinin yaralandığını, patlama görüntülerinin yayınlanmasının ardından, liman kenti İskenderun’da da benzer bir tehlikenin akıllara geldiğini söyleyen Emir, Türkiye Cumhuriyeti’nin 2016 yılında aldığı kararla beraber amonyum nitratın ülkeye girişinin yasaklandığını hatırlattı. Bu kararın yerinde ve önemli olduğunu belirten Emir, kararla beraber, amonyum nitratın hem terör olaylarında kullanımının hem de tarımsal alanda düzensiz kullanıldığında toprağa verilen zararın önüne geçildiğini söyledi. Depolanması büyük risk olan amonyum nitratın çoğunlukla Rusya’dan geldiğini kaydeden Emir, şöyle devam etti:
“Bu maddenin depolama şartları çok önemli. Bir şehrin içinde, merkezinde, bir limandaki stok ambarında uzun süre bekletilmesi ve depolanması büyük bir risk. Beyrut’ta yaşananlar, tamamen cinayettir. Çok miktarda amonyum nitratın burada bekletilmesinin nedenini anlamış değilim. Binlerce insanın yaşadığı yerde, sigara içilmesinin bile yasak olduğu bir depoda kaynak yapılması, tam bir cinayettir.”
Türkiye açısından, İskenderun’un demir-çelik ve gübre sirkülasyonuna dikkat çeken Hatay İl Temsilcisi Emir, şöyle konuştu:
“İskenderun bölgesinde çok sayıda özel gübre firması ve depoları bulunuyor. Bu depoların hepsinde de depolama açısından büyük bir titizlik gösterildiğine inanıyorum. Amonyum nitrat gübresi, dökme olarak gelir ve hemen gider. Beyrut’taki patlamaya neden olan 33’lük gübrelerin ülkeye girişi zaten yasak. Bölgemizde depolanan 26’lık ve 21’lik gübrelerse, ithalat yerinden çiftçiye ulaştırılana kadar kontrol altında tutuluyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, bu alanda faaliyet gösteren işletmeleri sıkı bir denetimden geçiriyor. İskenderun için, Beyrut benzeri bir tehlike görmüyorum.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ