Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kimyeci, Hatsu Konusunda Uyarıyor:

Kimyeci, Hatsu Konusunda Uyarıyor:
  • 15.11.2017
  • 1.383 kez okundu

Kazılar Plansız, Vatandaş Mağdur, Sağlık Tehdidi Var…

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Büyükşehir’e bağlı HATSU’nun çalışmalarından müzdarip olduklarını ve vatandaşın mağduriyetlerle karşılaştığını savundu. Geçtiğimiz hafta sonunda toplanan HATSU Genel Kurulu’ndaki konuşmasında, “Kazılardan çıkan çamur vatandaşı mağdur ediyor. HATSU’nun belediyemize ödemesi gereken alacağımızı talep ediyoruz. HATSU’nun plansız kazılarından vatandaşımız şikayetçi. Islah edilmeyen dereler vatandaşın sağlığını tehdit ediyor” ana başlıkları altında şikayetlerini dile getiren İsmail Kimyeci, şöyle konuştu:
“İçme suyu ana hatları HATSU tarafından hızlı bir şekilde yapılmıyor. HATSU’nun düzensiz ve plansız kazılarından dolayı yollar bozuluyor, vatandaşımız şikâyetçi. Bitmeyen ve bozulan yollar yüzünden bizim de sorumluluk alanımızdaki yollarda sistemli çalışmamız engellenmiş oluyor.
HATSU, abone bağlantılarını sağlıklı bir şekilde yapamıyor. Örneğin, Avsuyu ve K.Dalyan Mahallelerinde, İl Özel İdaresi yıllar önce altyapı çalışmasını tamamlamış olup, HATSU’nun abonelikleri yapması bekleniyor. Yağmur suyu şebeke hatları da gelişigüzel yapılıyor. Gereksiz ve yersiz kazı çalışmaları maddi ve manevi kayıplara ve vatandaş mağduriyetine sebebiyet veriyor.
Örneğin şehrimizin doğu yakasındaki dağ mahalleleri bu durumdan olumsuz etkileniyor.
Acil kazı adı altında sürekli kazılar yapılıyor. Kazılardan çıkan çamur yerine dökülüyor. Çökmeler oluyor. Vatandaşımız, araçlarıyla çukurlara düşüyor, maddi zarar ve işgücü kaybı oluyor.
Uzun Çarşı’yı her yağışta sel basıyor. Bölge esnafı ve işyerleri mağdur oluyor. Uzun Çarşı’nın yağmur suyu sorunu süratle çözüme kavuşturulmalıdır.”
-HATSU YETERSİZ-
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, HATSU’nun derelerle ilgili ıslah ve temizlik çalışmaları konusunda da yetersiz kaldığını belirtti ve şöyle devam etti:
“Açıkdere, Altınçay, Ürgenpaşa, Saraycık, Kuzeytepe, Narlıca, Tanışma Derelerinin ıslahının bir an önce yapılmasını Büyükşehir Belediyesi ve HATSU’dan talep ediyoruz. Açıktan bu derelere akan kanalizasyon suları insan ve çevre sağlığını tehdit ediyor. Kötü koku, sivrisinek ve haşereye sebebiyet veriyor.
HATSU’nun, Antakya Esenlik, Aksaray, Altınçay, Haraparası, Esentepe, Ürgenpaşa’da ana hat döşeme çalışması yapılmış olmasına rağmen, bu mahallelerde bulunan 307 adet sokakta abone bağlantıları yapılmamıştır. Gerekirse ana hat döşeme çalışmalarına ara verip, ara hat çalışmalarının hızlı bir şekilde çözümünü HATSU’dan talep ediyoruz.
HATSU’ya, yasal kesinti payı olarak bugüne kadar 35.517.269 TL Antakya İlçe Belediyemizden kaynak aktarılmış durumdadır. Ancak buna mükabil, HATSU’nun ilçe belediyelerine aktarması gereken kazı bedellerini, ayrıca kurumumuzun payına düşen çevre temizlik vergilerini sağlıklı bir şekilde aktarmadığını görüyoruz. Şu anda 856.000 TL alacağımızın süratle kurumumuza aktarılmasını talep ediyoruz.
Aykome’nin (Altyapı Koordinasyon Merkezi), vatandaşımızın huzur ve refahı için sistemli ve planlı bir şekilde çalışmasını, böylelikle bozuk yollar ve kazılar yüzünden vatandaşı-mızın mağdur edilmemesini Büyükşehir ve HATSU’dan talep ediyoruz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ