Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,79 / Satış: 6,81
€ EURO → Alış: 7,40 / Satış: 7,43

Kiraz ihracatı tamam…

Kiraz ihracatı tamam…
  • 12.09.2019
  • 3.373 kez okundu

Sıra Narenciyede!

Asia Fruit Logistica 2019 Fuarı’na ilişkin konuşan Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri’nin Hatay/Samandağlı Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Sin, Çin pazarı için bilgi verdi, Hong Kong’u işaret etti.

4-6 Eylül tarihlerinde Çin Halk Cumhuriyeti Hong Kong’ta düzenlenen Asia Fruit Logistica 2019 – Uluslararası Meyve Sebze Ticaret Fuarı’na Türkiye’nin milli düzeyde katılımı, bu yıl 5. kez Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği tarafından gerçekleştirildi.
Katılıma ilişkin bilgi veren Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Sin, “Birliğimiz, meyve sebze sektörünün lideri olarak Türkiye’de koordinatörlük ve sekretarya hizmetlerini yürütürken, sektörün daha da gelişmesi için de çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye yaş meyve sebze sektörünün Güneydoğu Asya ülkelerine ve Uzakdoğu ülkelerine tanıtımının yapılması açısından büyük bir öneme sahip olan Asia Fruit Logistica Fuarı, bu anlamda yaş meyve sebze sektörünün ihracat pazarlarının arttırılması ve çeşitlendirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır” dedi.
-ASYA AĞIRLIKLI-
Türkiye yaş meyve sebze sektörünün “alternatif Pazar” arayışı sürecinde önemli bir yeri olması, hinterlandında ulaşabileceği geniş bir bölge ve nüfus bulundurması, aynı zamanda Uzakdoğu Pazarı’nın giriş kapısı konumunda olması bakımından sektör için önemli bir pazar konumundaki Hong-Kong’da gerçekleşen fuarın ziyaretçilerinin % 70’ini Asya ülkelerinden gelenler oluşturmaktadır.
Türkiye milli katılımı, her sene olduğu gibi görkemli bir stant tasarımı ile toplam 13 firmanın katılımı ile gerçekleştirilirken, en çok firma katılımı Çin Halk Cumhuriyeti’nden (197 firma) geldi. Çin’i İtalya (51), Avustralya (56), Mısır (48) ve İspanya (43) takip etti.
-KONSOLOS DESTEĞİ-
Hong Kong Başkonsolosu Peyami Kalyoncu ve Hong Kong Ticaret Ataşesi Merve Yılmazcan, Fuar’ın ilk günü katılımcı şirketlere destek verirken, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Sin ile birlikte Türkiye’den fuara katılan firmaları ziyaret etmeyi ihmal etmedi ve sektöre ilişkin görüş alışverişinde bulundu.
Türkiye’nin kendisini tanıtabilmesi için iyi bir fırsat olduğuna işaret edilen Asia Fruit Logistica Fuarı’na;
Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Sin, Başkan Yardımcısı Ali Kavak, Yönetim Kurulu üyeleri Oğuzhan Altun, Ferhat Gürüz, Özbek Özler, Kemal Kaçmaz, Remzi Oruç ve Hakan Sefa Çakır katılım sağladı.
-ENGELLER SÜRÜYOR-
Çin’e kiraz ihracatının başlamasının sevindirici olduğunu, Narenciye ve diğer yaş meyve sebze ürünleri için de yakın zamanda engellerin kalkması adına çalışmaların devam ettiğini, Asia Fuarı’nın ardından Pekin’de gerçekleştirilecek China Fresh Fruit & Vegetable Fuarı’na da AKİB olarak katılmak üzere bir heyet gittiğini belirten Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Necdet Sin Guangzhou Ticaret Ataşesi Serdar Afşar ile de fuar alanında görüşmelerde bulundu.
-TALEP ÇOK-
Türkiye’nin birçok şehrinden gelen katılımcı firmalar; elma, narenciye, şeftali, kiraz ve incir meyvelerine talebin çok olduğunun altını çizerken, Çin pazarının açılmasının, Türkiye yaş meyve sebze ihracatını önemli ölçüde artıracağının altını çizdiler.
Verimli bir süreç yaşadıklarını dile getiren Başkan Necdet Sin, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği organizasyonunda gerçekleştirilen Asia Fruit Logistica Fuarı için konuşurken, “Türkiye Milli katılımında bizlerle birlikte olan katılımcı firmalarımız, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Yönetimi, Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Yönetimi, Sayın Başkonsolosumuz ve Ticaret Ataşelerimize teşekkür ederiz” dedi. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ