Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,39 / Satış: 7,42
€ EURO → Alış: 9,00 / Satış: 9,03

Kırıkhan Belediyesi öncülüğünde:

Kırıkhan Belediyesi öncülüğünde:
  • 16.05.2017
  • 1.346 kez okundu

Ciğer Festivali

Kırıkhan Kaymakamlığı, Kırıkhan Belediyesi ve Kasaplar-Lokantacılar-Kebapçılar Odası Başkanlığı’nın organizasyonuyla, “Kırıkhan’a Gel Ciğerimi Ye” sloganıyla Kırıkhan 1. Ciğer Festivali düzenlendi.
Kırıkhan mesire alanında gerçekleştirilen festivalde, Türkiye’nin yemek gurmeleri Emine Beder ile Ayfer Tuzcu da mesire alanında oluşturulan stantlarda pişirilen ciğer kebabının tadına baktılar.
-DAMAK TADI-
Kaymakam Mustafa Erkayıran, burada yaptığı konuşmada, dünyanın her yerinde farklı bir yemek kültürü ve farklı bir yemek anlayışı olduğunu belirtti. Kırıkhan’ın da payına ciğer kültürünün düştüğünü ifade eden Erkayıran, “Komşu il ve ilçelerden gelen misafirlerimiz, özellikle Kırıkhan’da ciğer kebabının farklı bir damak tadı olduğunu belirtiyorlar. Dolayısıyla var olan bir şeyin bugün biz ismini koymuş olduk” dedi.
-İLK AKLA GELEN-
Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz da konuşmasında, bugün artık Türkiye’de Kırıkhan dendiği zaman akla ilk olarak dişçilikle birlikte ciğer kebabının geldiğini söyledi. Ciğer Festivali’ni geleneksel hale getireceklerini belirten Başkan Yavuz, “Damak tadının, sofra kültürünün dünyadaki en güzel örneklerinden bir tanesi olan Hatay’ın güzel incisi olan Kırıkhan’da, ciğer kebabımızın tanıtımıyla ilgili aramızda Türkiye’den ve dünyadan ünlü gurmelerimiz var” açıklaması yaptı.
Kırıkhan’da Pazar günü gerçekleşen ciğer festivaline; Hatay Milletvekilleri Mehmet Öntürk, Birol Ertem, Orhan Karasayar, Hacı Bayram Türkoğlu, Adem Yeşildal, Kaymakam Mustafa Erkayıran, Belediye Başkanı Ayhan Yavuz ve AKP İl Başkanı Ahmet Atıç yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ