Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,12 / Satış: 9,16

Kırıkhan’a 16 milyon liralık arıtma tesisi …

Kırıkhan’a 16 milyon liralık arıtma tesisi …
  • 22.03.2019
  • Kırıkhan’a 16 milyon liralık arıtma tesisi … için yorumlar kapalı
  • 588 kez okundu

Başkan Savaş, açılışını yaptı, “sağlığımız ve geleceğimiz için hizmet ediyoruz” mesajını verdi …

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (HATSU), “Sağlıklı Yaşam ve Temiz Çevre” anlayışıyla Hatay’a kazandırdığı 9 yeni atık su arıtma tesisinden biri olan Kırıkhan Atıksu Arıtma Tesisinin açılışı, HBB Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş tarafından yapıldı. Başkan Savaş, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından İller Bankası A.Ş. aracılığıyla temin edilen 16 Milyon 300 Bin TL tutarındaki kredi ile yapımı tamamlanan tesis açılışındaki konuşmasında “Sağlığımız ve geleceğimiz için hizmet ediyoruz” mesajını verdi.
Başkan Savaş, Kırıkhan ilçesi için önemli bir rol oynayan arıtma tesisinin açılışındaki konuşmasında şunlara yer verdi: “Hep şunu söylüyorum dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Biz 10 yıl önce belediyecilik anlayışını Hatay’da mükemmel kılmak ve Hatay’ın dört bir yanındaki çözülemeyen birikmiş sorunları çözmek için yolla çıktık. Arkadaşlarımızla birlikte ve tüm Hatay halkının desteğiyle birlikte sorunları tek tek çözüyoruz. Şuanda onlardan bir tanesinin önündeyiz ve bu güzel açılışı yapıyoruz maddi değerini konuşmaya hiç gerek yok ama manevi değeri çevreye vermiş olduğu güzellikler bizim sıhhatimize vermiş olduğu güzellikler bizim için çok önemli.”
Hatay’da önemli hizmetler yaptık …
Konuşmasında, ilimizde önemli hizmetleri hayata geçirdiğini söyleyen Başkan Savaş, şunları dile getirdi: “Hatay’da ihtiyaç olan yerlerde milimetrik olarak nerde yapacağımızı kanalizasyonları nasıl yapacağımızı ve nerelerde hizmet binası yapacağımızı ihtiyaç olan binaların nerde nasıl kurgulayacağımızı planladık. Büyükşehir belediyesi olmadan biz yavaş yavaş projelendirdik ve büyükşehir belediye başkanı adaylığımız sırsında Erzin den Samandağ’ına Yayladağı’ndan Hassaya kadar bütün ilçelerimizi ilçelerimizde bunun seçmenlerimizde ve Hatay halkıyla paylaştık. Çok şükür 5 yıllık büyükşehir belediye hayatımızda ve 5 yıl önce kurulan büyükşehirde Hatay’da önemli hizmetler yaptık. Herkes yukarıya yatırım yaparken görsel zevki artıracak işler yaparken biz medeniyetimize kültürümüze altyapımıza hizmet yaptık. Bu da onlardan bir tanesi bu arıtma tesisi normal şartlarda Kırıkhan’ın 35 yıl sonra 100 bin nüfusa merkezin ulaşılacağı düşünerek yapılan bir tesis. Yani 35 yıllık bir tesisti ama maalesef biz tesisi bitirmeden Kırıkhan’ın nüfusu 100 bin geçti niye çünkü Suriye’den gelen misafirler Kırıkhan’da da şuanda en çok ikamet etikleri yerlerden bir tanesi. Hal böyle olunca biz burayı açamadık açmaktan imtina etik ve bir ünite daha yaptık buraya şuanda inşallah 208 litre kapasiteli günde çok büyük bir tesis ve ful çalışıyor bu tesisten gerçekten de çok memnunuz. Bunun gibi sadece bunu yapmadık Şenyol’a bir tesis yaptık aynı sistem aktif çamurlu uzun havalandırma sistemi aynı şekilde Narlıca’ya yaptık ama Narlıca’ya yaptığımız çok daha yeni bir sistem Japonların harikası dünyanın 5. Avrupa’nın 2. Türkiye’nin 1. bunların dışında. Reyhanlı’ya bir tesis yaptık oda aktif çamurlu uzun havalandırma sistemli. Bir müjde daha vereyim bu hafta içinde önümüzdeki başlarında Hassa yada bir temel atacağız yani ilçelerimizin hepsinde biri hariç arıtma tesisi olmuş olacak. Ne kalıyor en küçük ilçemiz kumlu kalıyor Kumlu yâda bir tane paket arıtma yapacağız. Ovada bir kumlu kalıyor Kumlu yada bir tane paket arıtma yapacağız. Belediyecilik öyle hamasi laflarla yapılmıyor belediyecilik icraat makamıdır icraatı yaparsınız sözünüzün eri olursunuz ve hizmetlerinizi hemşerilerinizle paylaşırsınız hemşerilerinizde sizinle birlikte aynı istikamete gider. Bu onlardan bir tanesi şuanda Büyükşehir Belediyesi olduğumuzda ovaya akan bütün kanalizasyon suları ya dereye gidiyordu yada kanallar aracılığıyla tarlada sulamaz yon kullanılıyordu. Şuanda amik ovasına akan suların %85 arıtılmış su olarak akmakta inşallah darısı Hassamıza ve Kumlu muza Hassayı başlatıyoruz ihalesi falan biti. İnşallah birde Kumlu var Kumlu zaten kolay Kumlu paket arıtma olacak ana arterlerimizde yani bütün ovadaki ilçelerimizde arıtma tesisini yapmış olacağız.” Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ