Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Kırıkhan’da Tarih Fışkırdı

Kırıkhan’da Tarih Fışkırdı
  • 22.11.2017
  • 1.627 kez okundu

Kırıkhan’a bağlı Narlıhopur Mahallesi’nde Kayı Boyu damgalı mezar taşları bulundu.

İlimiz Kırıkhan ilçesine bağlı Narlıhopur Mahallesi’nde, tarihi Kayı Boyu damgalı mezar taşları, mezarlar ve tarihi sütunlar bulundu. Narlıhopur Türkmen mezarlığında yapılan incelemelere Kırıkhan Kaymakamı Mustafa Erkayıran, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Temel Aday, Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hasan Kaya ile MKÜ Yrd. Doç. Dr. Mine Temiz katıldı.
MKÜ’de görevli Yrd. Doç. Dr. Mine Temiz, Narlıhopur Mahallesi’ndeki ve halk arasında toplu Türkmen Mezarlığı olarak bilinen alanda ‘Kayı Boyu’ damgalı mezar taşları ve tarihi sütun kalıntıları bulunduğunu ifade etti.
Dr.Mine Temiz’in, bulunan eserlerle ilgili görüşleri şöyle:
“Anlaşılıyor ki, eski Türk boyları bu bölgeyi yaylak, kışlak, geçiş güzergahı olarak kullanıp, bu mezarlığı da vefat edenleri gömmek için kullanmışlar ve mezar taşlarına da Kayı boylarına ait damgalarını vurmuşlar. Bu işaretlerin ve damgaların zamansızlığı nedeniyle, tarih vermek zor olsa da, yakın bir zaman önce Aktepe’de keşfedilen tarihi Türkmen Mezarlığı için daha önce belirttiğimiz gibi, buradaki gömünün de çok erken devirlerden itibaren Anadolu’daki ilk Türk akınlarından itibaren kullanılmış olabileceği görüşündeyim.” -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ