Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kırıkhan’ın “Sarı Okulu”

Kırıkhan’ın  “Sarı  Okulu”
  • 15.06.2017
  • 1.763 kez okundu

Kırıkhan Belediyesi, DOĞAKA desteğiyle kabul edilen Proje kapsamında, ilçenin en eski okulunu “Kültür Merkezi-Kent Müzesi”ne dönüştürüyor.

Kırıkhan Belediyesi’nin başvurusuyla, zengin bir kültürel ve tarihi birikime sahip olan Kırıkhan’da sahip olunan değerlerin sergilenmesi ve sahnelenmesi konusunda, ilçedeki en eski eğitim kurumu olan ve sarı renge boyalı Sarı Okul’un Kültür-Sanat Merkezi’ne dönüştürülmesine yönelik projeye, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (Doğaka) Genel Sekreteri Onur Yıldız ile Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz imza attı
Kırıkhan Belediyesi’nde Salı günkü görüşme ile ilgili Doğaka Genel Sekreteri Onur Yıldız tarafından şu bilgiler verildi:
“Kırıkhan’da ‘Sarı Okul’ diye bilen ve Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından ‘kültür varlığı’ olarak tescillenmiş bu binanın bir Kültür Sanat Merkezi’ne dönüştürülmesi hususunda, binaya ait taslak ve tasarım çizimi hazırlanması planlanmaktadır. Teknik destek kapsamında binanın mevcut durum raporu hazırlanacak, binanın Kültür-Sanat Merkezi’ne dönüştürülmesi konusunda yapılacak iş ve işlemler hakkında faaliyet planı ve raporu hazırlanacak. Bu çalışma, yöredeki kültür-sanat faaliyetlerinin desteklenmesi konusunda örnek oluşturmasının yanında, korunması gereken taşınmaz kültür varlıkları konusunda bölgedeki kurum ve kuruluşlar bazında bilincin artırılmasını da sağlayacaktır.
Yapılan ön araştırmalara göre, söz konusu bina konumu ve mimarisi ile bir Kültür-Sanat Merkezi olarak hizmet verebilecek potansiyele sahip olacaktır.”
Kırıkhan Belediye Başkanı Yavuz ise projenin anlamlı olduğunun altını çizdi ve Sarı Okul’un Kültür-Sanat Merkezi’ne dönüştürülmesine yönelik teknik danışmanlık sağlayacak Teknik Destek Sözleşmesi’ne imza attı.
İmza sonrası mesire alanına geçen Başkan Yavuz ve Onur Yıldız, burada yapılmakta olan Osmanlı ve Çocuk Köyü Projesi çalışmalarını birlikte incelediler.
DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız, sözleşme ardından gelişmeyi sosyal medya üzerinden şöyle duyurdu:
“Kırıkhan Sarı Okul projemizi Kırıkhan Belediyemiz ile imzaladık. Başkanımızın, Çocuk Köyü ve Gölbaşı Projesi fikirlerini heyecanla dinledik. Fikirler ve projeler güzel olunca, bizlere de desteklemek düşüyor. Doğaka destekler…” -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ