Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Kirli hava soluyoruz!

Kirli hava soluyoruz!
  • 21.08.2019
  • 508 kez okundu

Hava kalitesi en kötü şehirler Kahramanmaraş, Iğdır ve Mersin. Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre tek temiz havalı il ise Ardahan. Hatay mı? Karnemiz o kadar da iyi değil!

Açlığa 60, susuzluğa 6 gün dayanabilen insan, nefes almadan 1 dakika bile duramaz. Bu yüzden, temiz hava solunabilecek bir çevrede yaşamak, en temel insan haklarından birisidir. Fakat bugün, insanlar, doğa ve tüm canlılar önemli bir tehdit ile karşı karşıya… Hava Kirliliği! Peki, Hatay bu başlıkta ne durumda, biliyor muyuz?
Temiz Hava Hakkı Platformu’nun raporuna göre 2018’de Türkiye’deki 81 ilin 56’sı, uluslararası standartlar açısından kirli hava soludu. Hava kalitesi en kötü şehirler ise Kahramanmaraş, Iğdır ve Mersin. Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre tek temiz havalı il ise Ardahan.
Platform’un Hatay kısmında paylaşılan bir rakam ise oldukça ürkütücü! Buna göre, 2017 yılında meydana gelen 30 yaş üstü kazalar hariç, ölümler içerisinde hava kirliliğine atfedilen ölüm sayısı, Hatay için, 986! 2018 yılında, hava kirliliği açısından Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği kılavuz değeri aşmamış olan tek il Ardahan (18 μg/m3) olarak belirlenirken, Hatay, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği kılavuz değeri aşan iller arasında yerini aldı. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ