Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kırmızı etten daha ucuz ama:

Kırmızı etten daha ucuz ama:
  • 15.02.2018
  • 767 kez okundu

Yeterince balık tüketmiyoruz

Deniz kenti olmasına rağmen, balık tüketiminin bir türlü istenen noktaya gelmediği Hatay’ın Antakya’sında 25 senedir balıkçılık yapan Macit Özbaş (55), “Sağlığınız için daha çok balık tüketin” derken “Balık keyfi ayrıcalıklıdır” demeyi de ihmal etmedi.

Geçen yıl 300 bin tona yakın balığın yakalandığı Türkiye, balık tüketiminde Avrupa’nın çok gerisinde kaldı. Türkiye’de kişi başı balık tüketimi yaklaşık 7,5 ile 8 kilo olurken, Avrupa ortalaması 22 kilo ile Türkiye’yi çok gerilerde bıraktı.
Uzmanlar tarafından ısrarla tüketilmesi tavsiye edilen balık sofralarda hak ettiği yeri bir türlü alamazken, durum Antakya için de çok değişik bir tablo sunmadı. Antakya’da 25 senedir balıkçılık yapan Macit Özbaş (55) da buna dair konuşanlardan. “Eskiden tüketim bu kadar az değildi. Yeni nesil ne yazık ki balığı yeterince tüketmiyor” diye konuşan Özbaş, balık fiyatlarının oldukça uygun olmasına rağmen yine de gerektiği kadar tüketim olmadığına işaret etti.
Tezgahta her keseye uygun balığın olduğunu da söyleyen Özbaş, şöyle konuştu:
“Şu an satışta olan en pahalı balığımız Levrek. Onun kilosu şu an 25 TL. Çupra var, o da Levrek ile aynı fiyatta. Ama bunun yanı sıra Mercan Balığı var, kilosu 15 TL. Yine İstavrit var, o da çok güzel ve kilosu 10 TL. Anlayacağınız, eldeki fiyatlara baktığınızda, fiyat ‘yememek’ için bir bahane değil.”   -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ