Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,34 / Satış: 7,37
€ EURO → Alış: 8,67 / Satış: 8,70

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 30.12.2019
  • 432 kez okundu

İskenderun’da ceset
İlimiz İskenderun ilçesinde bir binanın üstünde bir erkek cesedi bulundu. Mustafa Kemal Mahallesi’nde bir binanın damına çıkan bina sakinleri, bir kişinin yerde hareketsiz yattığını fark etti. Haber verilmesi üzerine olay yerine gelen polis ve 112 Acil sağlık ekipleri, kimlik bilgisine ulaşılamayan 60 yaşlarındaki kişinin öldüğünü belirledi. Ölen kişinin kimliği ile olayın oluş şekli aydınlatılmağa çalışılıyor.
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesi, İdlib’deki gelişmelerin ardından Suriye sınırının sıfır noktasında birlik komutanları ile bir araya geldi. Bakan Akar, yaptığı açıklamada, “(İdlib) Hiçbir şekilde ateşkes sağlanmasına yönelik görevlerini kahramanca yapan 12 gözlem noktasını boşaltmayacağız, buradan çıkmayacağız” dedi.

e-ihale sistemi
Nasıl işliyor?
Türkiye’de yerleşik gerçek ve tüzel kişiler, e-ihale sistemine ücretsiz üye olabiliyor. Katılımcılar, ihale için verilmiş en yüksek iki teklifi anlık görebiliyor. Sisteme, www.eihale.gov.tr adresinden, mobil uygulamadan ve e-Devlet üzerinden erişilebiliyor.

Cezalar artıyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, konutlarda gürültü yapan, yere çöp atan, marketlerde poşetleri ücretsiz veren ve tehlikeli atık ithal edenlere yönelik cezalarda artış yapıldı.

Mükellefe indirim
Vergi davalarından istinaf ya da temyiz sürecinde vazgeçen mükellefler, mahkeme lehine karar aldıysa vergi tutarının yüzde 60’ını, aleyhine kararda ise vergi tutarının tamamıyla cezanın yüzde 75’ini ödeyecek.

7 Bin Öğretmen
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, birleştirilmiş sınıfları bulunan köy okullarındaki 7 bin öğretmen için mesleki gelişim programı uygulanacağını söyledi.

İHA eğitimi
Hatay’ın İskenderun ilçesinde bulunan Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam hatip Lisesi öğrencilerine Flytürk Havacılık tarafından İHA Eğitimi verildi.

2020 beklentisi
IMF Türkiye heyeti, Türk ekonomisinde bu yıl yüzde 0,2, 2020’de ise yüzde 3 büyüme öngörüldüğünü açıkladı. IMF’nin 2020 enflasyon beklentisi ise yüzde 12.

Uzlaşı çağrısı
2020 yılı için 2.324 TL olarak belirlenen asgari ücreti değerlendiren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Söz verdiler, gelecek yıl her iki tarafın anlaştığı rakamlar üzerinden konuşacağız” dedi.

Cezalar arttı
Trafik cezaları, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nca belirlenen yeniden değerleme oranına göre, yeni yılda yüzde 22,58 zamlı uygulanacak.

Ülke genelinde
Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinasyonunda ülke genelinde düzenlenen operasyonda, 6 bin 566 şişe kaçak ve sahte içki ile 2 bin 919 litre sahte içki ele geçirildi.

Çakar’a geçit yok
Yeni yılda, yetkisi olmadığı halde aracında “çakar” tabir edilen ışıklı/sesli uyarı sistemlerini kullanan kişilere, bin 228 lira ceza kesilecek.

AKP’de Kongre
AK Parti’de 7. Olağan Kongre süreci başladı. Genel Merkez’den verilen mesajda, teşkilatlardan, yerel medya ile ilişkilere önem verilmesi istenirken, yerel medyanın, AK Parti’nin il, ilçe ve belde kongrelerinde önemli bir role sahip olduğu vurgulanıyor.

Aile boyu başarı
Hatay’da yaşayan Cimnastik Milli Takım Antrenörleri Özcan Özdemir ve Yaşam Özdemir çifti, kendileriyle aynı sporu yapan 3 kızıyla “aile boyu” başarılara imza atıyor.

Belirtiye dikkat
Medipol Mega Üniversite Hastanesi Organ Nakli Bölümü’nden Prof. Dr. Onur Yaprak, “Karnın sağ üst köşesinden sırta vuran ağrıya eşlik eden bulantı ve kusma gibi şikayetler safra kesesi taşının belirtisidir” dedi.

5 saat WhatsApp
Anadolu Üniversitesi tarafından, sosyal iletişim ağı WhatsApp’ı kullanan gençler arasında yapılan araştırmada, her 5 kullanıcıdan birinin günde en az 5 saat uygulamayı kullandığı belirlendi.

Umuda yolculuk
Ülkelerinde yaşadıkları sıkıntılardan kaçarak Türkiye’ye sığınmak isteyen düzensiz göçmenlerin bazılarının “umuda yolculuğu”, trafik kazaları, soğuk hava, tekne ya da botların batması nedeniyle trajediyle sonuçlanıyor.

Sonuçlar açıklandı
Sağlık Bakanlığ’ının sözleşmeli pozisyonlarına yerleştirme sonuçları, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin internet sitesinde açıklandı.

SAVAŞ: Olayın takipçisiyiz
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hassa’da yaşanan, zehirlenmek suretiyle köpek ölümü olayının takipçisi olduklarını bildirdi. Başkan Savaş’ın açıklaması şöyle:
“Cumartesi gece haberini aldığımız, sosyal medyada paylaşılan, Hatay’ın Hassa ilçesinde bir köpeğin zehirlenerek öldürüldüğü olayla ilgili Jandarma ekiplerimiz gerekli inlemeleri yapıyor. Failinin bulunması ve gerekli cezayı alması için kurum olarak süreci yakından takip etmeye devam edeceğiz.”

656 lira oldu
Doğal gaz dağıtım şirketleri tarafından 2020’de uygulanacak abone bağlantı bedeli, 656 lira 70 kuruş olarak belirlendi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) konuya ilişkin kurul kararı da Resmi Gazete’de yayımlandı.

Emniyet’e alım
Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’ne 1800 erkek, 200 kadın olmak üzere, toplam 2000 Komiser Yardımcısı Adayı öğrenci alımı sınavı sonuçları açıklandı. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. kimlik numarası ile e-devlet şifrelerini girerek öğrenebilecek.

Esnafın şikayeti
Esnaf ve sanatkarlara verilen kredi desteklerinin aynen devam ettiğini ve hali hazırda farklı bir kredi desteğinin olmadığını vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palan-döken, “Hali hazırda yeni kredi desteği verilmemiş-ken mevcut desteklere yenisi eklenmiş gibi bir algı oluşturulmamalıdır” dedi.

Yılbaşı tedbiri
Yılbaşı tedbirleri kapsamında, ülke genelinde İçişleri Bakanlığı’na bağlı Emniyet ve Jandarma birimlerinden 317 bin 121 personel sahada olacak.

Önemli veri
30 Aralık Pazartesi: 10:00/Ekonomik Güven Endeksi/Aralık/Önceki: 91.3

AVM’lerden kar
Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, “2019 yılsonunda cironun 160 milyar TL seviyelerinde, ziyaretçi sayısının ise 2,4 milyar kişi olarak gerçekleşeceğini öngörüyoruz” dedi.

Eyleme hazırlar
Metal sektöründe çalışan 130 bine yakın işci, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine yeni yılı eylemle karşılamaya hazırlanıyor.

İşsizlik Maaşı
Asgari ücret zammının açıklanmasının ardından, 2020 yılındaki işsizlik maaşı da belli oldu. Buna göre, brüt asgari ücret üzerinden hesaplanan işsizlik maaşı 2020’de en düşük bin 177 lira, en yüksek 2 bin 354 lira olarak uygulanacak.

Göçer, teşekkür etti
CHP’nin Hassa İlçe Kongresi’nde seçilen yeni Başkan Murat Göçer, bir teşekkür mesajı yayınladı. Rakibi, 4 yıldır başkanlık görevini yürüten Haydar Ergüneş’ten görevi devralan yeni Başkan Murat Göçer’in mesajı şöyle:
“Neferi olmaktan gurur duyduğum CHP İlçe Başkanlığı’na tercihinizden ötürü, delege ve üyelerimize, kongremiz de bizleri yalnız bırakmayan Vekilimiz İsmet Tokdemir’e, bayrağı devraldığım İlçe Başkanım Haydar Ergüneş’e, değerli misafirkere, ilçe başkan ve yöneticilerine teşekkür ederim. Bu süreçte beni yalnız bırakmayan aileme, CHP ve Millet İttifakı’nın gönüldaşlarına sonsun şükranlarımı sunuyorum.
Bir ağaç gibi hür, bir orman gibi kardeş olarak gerçekleştirdiğimiz ve kaybedenin olmadığı kongremiz; ilçemize, ilimize ve ülkemize hayırlı olsun.
Yarıştaşım Yaşar Abacı kardeşimi yürekten kutluyorum. Biz biriz, beraberiz. Hassa’mız için mücadelemiz, el ele ve kardeşçe devam edecektir.”

Hal Uyuşmazlığı
Üreticiler ile sebze ve meyve ticareti yapanlar arasında çıkacak uyuşmazlıklarda, hal hakem heyetinin vereceği kararların asliye ticaret mahkemesinde delil olarak ileri sürülebilmesine ilişkin parasal sınır 117 bin 394,36 lira olarak tespit edildi.

e-belge dönemi
1 Ocak ve sonrasındaki dönemlerde mükellef grupları ile sektörler itibarıyla e-belge uygulamalarına geçilmesi zorunlu olacak. Bazı mükellefler ise brüt satış hasılatlarına göre bu uygulamalara geçiş yapacak. Bu kapsamda, kağıt ortamında verilen belgeler yerine e-fatura, e-arşiv fatura, e-irsaliye, e-müstahsil makbuzu ve e-bilet gibi uygulamalara geçilecek.

Faizler düşürüldü
1 Ocak 2020’den geçerli olmak üzere, Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,60’tan 1,40’a düşürüldü.

Türk-İş muhalefeti
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, yeni asgari ücretle ilgili, “2 bin 324 lira bizim beklentilerimizin çok altında. Açlık sınırına yakın bir rakam.” dedi.

MEB duyurusu
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, gelecek yıl düzenlenecek Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’nin, 18 alanda yapılacağı açıklandı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ