Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,19 / Satış: 7,22
€ EURO → Alış: 8,78 / Satış: 8,81

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 18.01.2021
  • 411 kez okundu

ARSUZ’DA DERELER TAŞTI
Hatay’da sağanağa dönüşen yağışlar nedeniyle dereler taştı, balıkçı barınağında tekneler alabora oldu. Arsuz’da tamamen kuruyan Hacıahmetli Deresi taşarken, çevredeki arazi ile bazı evler sular altında kaldı. Madenli Balıkçı Barınağı’ndaki 3 tekne, bir köprü ve ağıl zarar gördü, yollarda su birikintileri oluştu, kanal ve mazgallar tıkandı.

CHP’nin DEVA Ziyareti Yarın
CHP Hatay İl Başkanı H. Ramiz Parlar, beraberinde Partili yöneticilerle beraber, Demokrasi ve Atılım Partisi’ne (DEVA) ziyarette bulunacak. 19 Ocak Salı günü saat 15.30’da DEVA Partisi Hatay İl Başkanlığı’nı ziyaret edecek olan CHP heyeti, İl Başkanı Sabit Coşkun ile görüşecek.

EXPO GEZİSİ BUGÜN
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Milletvekilleri başta olmak üzere, EXPO alanını görmek isteyenler için bir inceleme gezisi düzenliyor. EXPO inceleme gezisi, 18 Ocak Pazartesi günü (bugün) saat 14.00’da düzenlenirken, belediye önünden otobüsler kaldırıp; Milletvekilleri, Belediye Başkanları, Meclis üyeleri ve turizm işletmeleri yetkililerinin EXPO alanın-da gezdirileceği duyuruldu.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “EXPO alanında neler yapmış olduğumu-zu ve gelinen son aşa-mayı, seçilmişlerle ve turizmcilerle paylaşmak istiyoruz” dedi.

MECLİS 11 ŞUBAT’TA
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, yılın ilk toplantısını geçtiğimiz hafta Perşembe günü gerçekleştirdi. Meclis’in bundan sonraki toplantısı, 11 Şubat Perşembe saat 14’00’da yapılacak.

e-Devlet’ten
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, e-Devlet Kapısı’nda yeni bir hizmetin daha başladığını belirterek, “Gençlik ve Spor Bakanlığına ait Kredi/Burs Ödeme Açma Başvurusu-nun Alınması hizmeti de e-Devlet Kapısı’nda açıldı” bilgisini verdi.

Ek süre tanındı
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, ilk defa burs ve kredi almak için başvuruda bulunan öğrencilere taahhütname onaylamak için ek süre verildiğini açıkladı.

Bankalara devredilen
Binlerce gayrimenkul
Türkiye’deki 16 bankanın kredi borçlarına karşılık elde ettiği gayrimenkul sayısı beş binin üzerinde. Bankalarda tasfiye olunacak alacaklar 164 milyar lirayı geçerken pandemiden sonra rakamın artması bekleniyor.

Dijital Saldırı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkelerin egemenliklerinin artık dijital saldırı altında bulunduğunu belirterek “Son günlerde yaşananlar dijital faşizmin cüretkarlığının nerelere kadar uzanabileceğini göstermiştir” dedi.

Buğday İthalatı
Türkiye’de son yıllarda buğday ekim alanları daralırken ithalat hızla artıyor. 2019’da 9.8 milyon ton, son 18 yılda 59 milyon ton buğday ithalatı yapıldı.

DEVA: ÖZDAĞ’a saldırıyı kınadı
Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA), Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’a ve Yeniçağ Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu’na yapılan saldırıları kınadı. DEVA adına hastaneye giderek Selçuk Özdağ’ı ziyaret eden heyet adına yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Kendilerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyo-ruz. Bu saldırılar, Cumhur İttifakı sözcülerinin; muha-lefet partilerini, beğenme-dikleri gazetecileri, sivil toplum örgütlerini, entelek-tüelleri ‘terörist’ ve ‘hain’ olarak göstermeyi alışkan-lık haline getirdiği bir ortamda gerçekleşmiştir. Bütün muhalif kesimlere gözdağı verme çabasıdır. Sayın Cumhurbaşkanını ve irili ufaklı ortaklarını; ayrıştıran, kutuplaştıran, tehdit eden, nefret eken bu dilden artık vazgeçmeye davet ediyoruz.”

SAVAŞ, EXPO 10 ARALIK’TA
Hatay Büyükşehir Belediye (BŞB) Başkanı Lütfü Savaş, Meclis’in 2021 yılı ilk toplantısında, EXPO açılış tarihinin değiştirildiğini hatırlattı. Dünyadaki birçok organizasyonun koronavirüs nedeniyle ertelendiğini vurgulayan Savaş, Meclis üyelerine şu bilgiyi verdi:
“Tarih, Uluslararası Kurul tarafından 10 Aralık olarak belirlendi. Bu tarihte EXPO 2021’i açacağız. Ancak alanları, ilkbahardan itibaren etkin şekilde kullanmaya başlayacağız. Zaten kanunen bizim burayı kullanmamızda bir sakınca yok. Şehrimize gelerek faydalanmak isteyenleri, kentleri ve müesseseleri burada ağırlayacağız. Daha fazla ticaret, turizm ve tanıtım için bu organizasyon oldukça önemli. Bu yüzden hiç kimse kaygılanmasın.”
EXPO GEZİSİ BUGÜN
BŞB Başkanı Lütfü Savaş, Milletvekilleri başta olmak üzere, EXPO alanını görmek isteyenler için bir inceleme gezisi düzenleyeceklerini bildirdi. Gezi, bugün gerçekleşecek.

En Sıcak Yıl
Dünya Meteoroloji Teşkilatı’nın verilerine göre, 2020 senesi ısı ölçümlerinin yapılmaya başlamasından bu yana kayda geçen en sıcak üç yıldan biri oldu.

TTB tespiti
Türk Tabipleri Birliği, Türkiye’de uygulanmasına başlanan CoronaVac aşısının acil kullanım onay sürecinin şeffaf işlemediği eeştirisinde bulunarak, verilerin bağımsız araştırmacılarla paylaşılmasını istedi.

İttifakta tartışma
MHP, HDP’nin kapatılmasına dönük dava açılması için Yargıtay’a dilekçe hazırlığını tamamladı. Cumhur İttifakı’nın geleceğiyle ilgili sorgulamalar yine gündemde. AKP’nin MHP’de destek verip vermeyeceği merak ediliyor.

Emsal karar
Avrupa Adalet Divanı, Hollanda’nın reşit olmayan bir sığınmacıyı ülkesine gönderilmeden önce yollanacağı ülkedeki koşulları dikkate almamasının, Avrupa hukukuyla bağdaşmadığına hükmetti.

İngiliz yaşlılar!
Turizm devi TUI, Birleşik Krallık’taki aşılama kampanyasının, ülkedeki 50 yaş üstünün tatil rezervasyonlarında patlama yaşanmasına neden olduğunu açıkladı. En çok tercih edilen ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor.

Sınav Tarihleri
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Çevrim içi yapılacak Açık Öğretim Okulları 1. dönem sınavları 25 Şubat, 2. dönem sınavları 25 Mart’ta başlayacak” dedi.

Moral bulduk!
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı ön saflarda mücadele veren sağlık çalışanları, Türkiye’de uygulanmaya başlanan CoronaVac aşısı sayesinde moral buldu.

220 zanlı yakalandı
KOM Dairesi ve MASAK koordinasyonunda 50 ilde düzenlenen ve “silici” adı verilen Cumhuriyet tarihinin en büyük “akaryakıta bağlı vergi kaçakçılığı” operasyonunda akaryakıt üzerinden vergi kaçıran 220 kişi yakalandı.

Ödeme dönemi
Motorlu taşıtlar vergisinde bu yıla ilişkin ilk taksit ödemesinin 1 Şubat Pazartesi gününe kadar yapılması gerekiyor, geçmiş dönem borçlarının yapılandırılması için de aynı tarihe kadar başvuru imkanı bulunuyor.

Eğitim desteği
Milli Eğitim Bakanlığı’nca, okullar arası başarı farklarını azaltmak ve mesleki eğitimi güçlendirmek için başlatılan Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi kapsamındaki okullarda görev alan öğretmenlere, ölçme ve değerlendirme eğitimi verilmeye başlandı.

Uzmanlar uyarıyor
“Aşılamanın başlamasıyla, ‘yalancı güven’ oluşabilir. O nedenle de maske, hijyen ve mesafe kurallarının ihmal edilmesi gibi bir duruma başvurulabilir. Vatandaşlarımız, sakın ola böyle bir düşünceye kapılmasınlar.”

Türkiye Bursları
YTB’nin, uluslararası öğrencilere Türkiye’de yüksek öğrenim imkanı sunan “Türkiye Bursları” programının 2021 yılı başvuruları başladı.

Ek genelge
İçişleri Bakanlığı’nca, 81 İl Valiliğine sokağa çıkma kısıtlamalarında istisna kapsamına alınacak kişilerle ilgili ek genelge gönderildi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ