Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,19 / Satış: 7,22
€ EURO → Alış: 8,78 / Satış: 8,81

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 19.01.2021
  • 319 kez okundu

EXPO GEZİSİ İPTAL
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve Belediye Meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilmesi planlanan dünkü EXPO gezisi, elverişsiz hava koşulları nedeniyle iptal edildi. Hatay Büyükşehir Belediyesi açıklamasında, “Antakya-Defne bölgesi Expo alanı ziyareti, olumsuz hava koşulları nedeniyle ileri bir tarihe ertelenmiştir” denildi.

YÜZYÜZE EĞİTİM 15 ŞUBAT’TA
Milli Eğitim Bakanı, yüz yüze eğitim için ilk kez tarih verdi. Bakan Ziya Yüksel’in açıklamasına göre, okullarda yüz yüze eğitime, 15 Şubat tarihinden itibaren kademeli şekilde başlanılacak.

İhaleye çıkıyor
Samandağlıların uzun bir süredir beklediği, Samandağ Belediyesi Deniz Çevlik arası Atatürk Sahil Parkı Peyzaj Projesi ihaleye çıkıyor.

Esnafın şikayeti
Döviz kurlarının yükseldiği dönemlerde A’dan Z’ye tüm ürünlere çok hızlı bir şekilde zam yapanların döviz düştüğü zaman aynı hızla indirim yapmadığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Kimse, döviz kurlarındaki oynaklığı fırsata çevirerek vatandaşı mağdur etmemeli” dedi.

TOBB Projesi
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu tarafından, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve OPET’in desteğiyle geliştirilen ‘İşimiz Temiz Projesi hayata geçiyor. Proje; İzmir, Muğla ve Antalya’daki pilot çalışmalarla başlıyor.

YAYMAN, HATAYSPOR’U TEBRİK ETTİ
AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, bir mesajla, Denizlispor’u 2-0 yenen Hatayspor’u kutladı. Milletvekili Yayman’ın mesajı şöyle:
“Süper Lig’in 19. haftasında, baştan sona üstün bir oyunla Denizlispor’u 2-0 yenen Atakaş Hatayspor’umuzu tebrik ederim. Hatay’ın gururusunuz. Süper Lig’e lezzet, Türkiye’ye renk, Hatay’a heyecan ve coşku getiren Atakaş Hatayspor’muzun yönetimini ve futbolcu kardeşlerimi kutlarım.”

Personel alımı
Üsküdar Üniversitesi Rektörlüğü, 36 öğretim üyesi ve 7 araştırma görevlisi olmak üzere, toplam 43 akademik personel alımı yapacak. 14 Ocak 2021 günü başlayan başvuru süresi ilanın yayım tarihinden 15 gün sonra sona erecek.

Dijital dönüşüm
Türkiye’de ilk Kovid-19 vakasının tespit edildiği 11 Mart’tan bu yana ilkokul, ortaokul ve liselerde, öğrencilerin yüz yüze eği-tim süreci büyük değişime uğrarken, 18,5 milyon öğrencinin eğitiminde dijital dönüşüm yaşandı.

Aşı sonrası…
Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, yeni tip koronavirüse karşı aşının önemine dikkati çekerek, “Herkesin aşılanması rahat bir nefes almamız için imkan sağlayacaktır” dedi.

5 katına çıktı
2009’da 2 milyon 625 bin olan KOBİ girişim sayısı, 2019’da 3 milyon 221 bine çıktı, aynı dönemde KOBİ’lerde çalışan sayısı ise 7 milyon 650 binden 11 milyon 329 bine yükseldi.

Yol haritası
MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, “Krizden en fazla etkilenen sektörleri, bu sektörlerin sorunlarını ve salgın sonrasında bu sektörlerin tekrar toparlanabilmesi, tekrar ayağa kalkabilmesi için önemli bir çalışma yürütüyoruz” dedi.

700 bini geçti
Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında başlatılan aşı uygulamasının dördüncü gününde, 700 binden fazla sağlık çalışanına CoronaVac aşısının ilk dozu yapıldı.

Hatay’da Yarın Enerji Verilemeyecek Yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde, yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Narlıca Mahalllesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Nardüzü Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Akçalı Mah. Sahil, Sahil Lagos Sitesi, Sahil (İnce Kum), Sahil Zümrüt Sitesi, Gökkuşağı 2.Sitesi, Sahil(Orontes Sitesi), Sahil(Beyaz Yunus) Sitesi, Sahil(Mercan Köy Sitesi) ve Gökkuşağı(Yıldız Sitesi) Sokağa 09:30-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Gözöcüler Mahallesi 27, 28, 31, 32, 33, Deniz, 23, 56, 26, 29, Cumhuriyet, Güneş Ve Meltem Sokağa 09:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Özerli Mahallesine; 09:00-17:00 saatleri arası,
Payas İlçesi Çağlalık Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Tekebaşı Mahallesine; 09:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Bezge mahallesi Namık Kemal (Cumhuriyet), Parlak, Uzunkuyu, Yeni, Ziya Pa-şa, Çıkmaz, Gül, Korkmaz, Mezarlık, Sümbül, Ballık, Karakol, Lale, Namık Kemal, Ali Yılmaz, Mezarlık (Cumhuriyet), Ucuzluk, Yeni Camii Sokak Çandır Mahallesi Eğerci, Kösrelik, Olgunlar, Şakşak, Yenice, Sungur,Sürütme, Denizgören, Yayıkdamlar ve Yeşiltepe Mah. 09:00-17:00 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Hatay’da Bugün Enerji Verilemeyecek Yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor. İlimizde, bugünkü kesinti programı şöyle:
Altınözü İlçesi Yenişehir, Sarılar, Karsu ve Tokaçlı Mahallesine 09:00-15:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Akevler Mahallesi 20. Sokak ve Aksaray Mahallesi Şükrü Balcı ile Şht.Mehmet Ali Acuz Sokağa 09:00-15:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Madenli Mahallesi Şehit Er Bülent Harbiyeci, Lale, Pr.Dr.İskender Sayek(Çankaya), Yangın, Pr.Dr.İskender Sayek ve 89 Sokağa 09:30-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye Mahallesi Ballıöz Mahallesi Güzelyayla, Toygarlı Yol Üzeri ve Merkez Sokak ile Orhanlı Mahallesi Tepe Sokağa 09:00-15:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Çaylı Mahallesi 203 Nolu, Hal Üstü, 216 Nolu sokak ile Numune Evler Mahallesine 10:00-12:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Sarıseki Mahallesine 09:00-17:00 saatleri arası,
Payas İlçesi Karacami Mahallesi, Cengiz Topel, Okur, Serkan, Akdeniz, Fatih sokak ile Yenişehir Mahallesi, Namık Kemal, Tayfur Sökmen, Aras, Sincer, Safranbolu ve Recep Günay Sokağa 13:00-15:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Cemal Gürsel Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında AG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

AKP Hazırlığı
AK Parti’de 7. Olağan Büyük Kongre süreci hızlandı. Bugüne kadar 934 ilçe ve 23 il kongresini düzenleyen Partide, ilçe kongrelerinin bu ayın sonuna kadar, il kongrelerinin ise Şubat’ta tamamlanması planlanıyor.

15 Şubat’ta…
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 15 Şubat’ta okulları açmakla ilgili bir ilke kararı aldıklarını belirterek, “2 gün 2 gün bölmek gibi ya da belli sınıflar seviyesinde kademeli olarak açmak gibi çok farklı senaryolarımız var” ifadelerini kullandı.

Kamusal yatırımlar
Kamunun, yatırımlar için 2021’de ayırdığı para, geçen yıla göre yüzde 79.3 artarak 77 milyar 129 milyon liradan 138 milyar 279 milyon liraya yükseldi. Stoktaki yatırım tutarı ise yüzde 27’lik artışla 1 trilyon 344 milyar liraya çıktı.

1 saat uzatıldı
Türkiye Ürün İhtisas Borsası Elektronik Ürün Senedi Piyasası (ELÜS Piyasası) işlemleri, 1 Şubat 2021 tarihinden itibaren saat 13.00’e kadar devam edecek.​

24 bin 755 kişi
İçişleri Bakanlığı, 11-18 Ocak’taki sokağa çıkma kısıtlamalarına uymayan 24 bin 755 kişi hakkında adli/idari işlem yapıldığını bildirdi.

Tarafsızlık!
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde tarafsız Cumhurbaşkanı olmadığını ifade ederek, Anayasa’nın buna engel olmadığını belirtti.

Dünya genelinde
Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında toplam vaka sayısı 95 milyon 484 bini aştı. Kovid-19 verilerinin derlendiği “Worldometers” internet sitesine göre, dünya genelinde 2 milyon 39 bin 695 kişi hayatını kaybetti.

Veriler yayımlandı
Türkiye’nin yurt dışı varlıkları, geçen yılın Kasım sonu itibariyle 228,6 milyar dolar, yükümlülükleri 614,5 milyar dolar oldu.

TİM-TEB fırsatı
TİM-TEB Girişim Evi 2021 yılı birinci dönem başvuruları ile İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Gaziantep, Denizli ve Mersin’de Türkiye’nin girişimcilik, teknoloji ve ihracat alanlarında gelişimine katkı verecek

Zarar gördü
Hatay’ın Arsuz ilçesinde etkili olan yağış nedeniyle, Madenli Balıkçı Barınağı’ndaki tekneler ile bir köprü ve ağıl zarar gördü.

Pandemi değil!
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “pandemi” yerine, Türkçe karşılığı olan “salgın” kelimesinin kullanılması tavsiyesinde bulundu.

50 İl’de…
İstanbul merkezli 50 ilde düzenlenen ve “Silici” adı verilen operasyonda akaryakıt üzerinden vergi kaçırdıkları iddiasıyla gözaltına alınan şüphelilerin Emniyet’teki işlemleri devam ediyor.

Yılın ilk 16 günü
Yurt dışındaki vatandaşlara yönelik konsolosluk hizmetleri kapsamında, 16 Ocak itibariyle 17 bin 664 pasaport düzenlenerek diplomatik kargolarla gönderildi.

Yoğun ilgi
Adalet Bakanlığı’nın e-Devlet uygulamaları üzerinden, 2020’de 1 milyon 545 bin 224 mirasçılık belgesi, 2 milyon 879 bin 396 vasiyetname sorgulaması yapıldı.

Cezalar arttı
Taklit ve tağşiş konusuna değinirken, bu alanda çok aktif bir rol aldıklarını vurgulayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu konuda meslekten men, 500 bin liraya varan veya firmanın cirosu oranında cezalar getirdiklerini hatırlattı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ