Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,26 / Satış: 7,29
€ EURO → Alış: 8,59 / Satış: 8,62

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 26.05.2017
  • 1.415 kez okundu

RAMAZAN BAŞLIYOR
Mübarek Ramazan ayı yarın başlıyor. Yarından itibaren mübarek Ramazan ayına gireceğiz. Yarınki ilk iftar 03.35’te tamamlanmış olacak. Yarınki imsakiye şöyle:
İmsak : 03.35
Güneş : 05.15
Öğle : 12.40
İkindi : 16.26
Akşam : 19.51
Yatsı : 21.43

Dr. Halim Karaoğlan vefat etti
Antakya’nın tanınmış doktorlarından, Cildiye Uzmanı Halim Karaoğlan vefat etti. Merhum doktorun cenazesi bugün öğle namazını müteakip Affan Camisi’nden kaldırılacak.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, Ailesi ve yakınlarına başsağlığı diler.

Hatay Polisi “Çocuk Kaçırma” iddialarını yalanladı
Antakya ve Defne ilçelerinde iki gündür çocuk kaçırılma olayları yaşandığı şeklinde sosyal medyada dolaşan haberlerin gerçek olmadığı belirtildi. Hatay Polisi, iddiaya konu minibüs ve şoförünün yakalanmasıyla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğünü, ancak Hatay halkından benzeri şüpheli olaylarla ilgili vakaları polise bildirmesini istedi.

MKÜ’de “Kas İskelet MR”
3 HAZİRAN’DA
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı Radyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı’nca gelecek hafta sonunda bilimsel bir etkinliğe imza atılıyor. 3 Haziran Cumartesi günü 09.00 – 17.30 saatleri arasında Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirilmesi düşünülen “Kas İskelet MR” etkinliğine, alanında uzman akademisyenlerin katılması bekleniyor.

Savaş’tan “Ramazan” Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Ramazan ayının bir esenlik ayı olduğunu bildirerek, İslam aleminin bu kutsal ayını kutladı. BŞB Başkanı Savaş, mesajında özetle şunları kaydetti:
“Ramazan ayı, kötü sözden arınma, yetim hakkına el uzatmama, yardımlaşma, dayanışma, hoşgörü, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı güçlendirdiğimiz ve kucaklaşarak bayram ettiğimiz bir aydır. Ramazan ayı belki de hayatın telaşından hatırlayamadığımız, aslında çok yakınımızda olan biteni hatırlatıverir bizlere. İnanan koca bir âlemi, aynı duygularda birleştirerek tek vücut haline getirir
Aziz milletimizin, gelecek yıllarını hep Ramazan bereketinde, günlerini hep Ramazan huzurunda yaşaması temennisiyle, tüm halkımızın Ramazan ayını tebrik eder, tüm dünyada terörün, savaşların son bulmasını, sevgi, barış ve huzur ile hayırlara vesile olmasını diliyorum.’’

CHP’den “Ramazan” Mesajı
CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur, yarın başlayacak Ramazan ayı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. CHP İl Başkanı Mehmet Güzelamansur’un mesajı şöyle:
“Toplum olarak yeni bir Ramazan ayını daha hep birlikte kutlamanın sevincini yaşıyoruz.
Toplumsal yaşamımızda önemli bir yeri bulunan bayramlarımız, üzüntülerin, kaygıların ve sıkıntıların unutulduğu, sevinçlerin arttığı, sevginin, saygının ve hoşgörünün pekiştiği, umutların yeşerdiği özel günlerdir. Hepimiz için büyük anlamlar taşıyan, birlik ve beraberliğimizi kuvvetlendiren, dostluk ve barış ortamı oluşturan bu bayramı en güzel şekilde değerlendirmeli ve birbirimizi sevgiyle kucaklamalıyız. Bayramlarda birlik, beraberlik ve dayanışmamızı artırmalı, geleceğe dönük umutlarımızı her koşulda korumalıyız. Bayramların anlamını, güzelliğini ve değerini sadece bayram günlerinde değil, yaşamın her alanında ve tüm ilişkilerimizde hatırlamalıyız.
Bu duygu ve düşüncelerle, tüm vatandaşlarımızın Ramazan Bayramlarını en içten dileklerimle kutlar, tüm insanlık için barışa, sevgiye, kardeşliğe vesile olmasını temenni eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.”

KİMYECİ’den Ramazan Mesajı
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Ramazan Ayı münasebeti ile bir kutlama mesajı yayınladı.
Başkan Kimyeci’nin mesajı özetle şöyle:
“Toplumsal dayanışma, paylaşma, kardeşlik ve sevgi bağlarının yoğunluk kazandığı, manevi duyguların arttığı, milletçe birlik ve beraberliğin daha da güçlendiği mübarek Ramazan ayını karşılamanın mutluluğu içindeyiz.
Ramazan iftarlarla, verilen fitre ve zekâtlarla, zengin ve fakirin kaynaştığı, bu vesile ile birlik ve beraberliğimizin daha da pekiştiği, paylaşmanın yoğunlaştığı bir aydır.
Onbir ayın sultanı Mübarek Ramazan ayının başta hemşerilerim olmak üzere tüm İslam âlemine barış, huzur, kardeşlik ve bereket getirmesini diliyor, milletimizin ve bütün Müslüman âleminin mübarek Ramazan ayını kutluyor, Ramazan coşkusunun birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyor, en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Antakyalı Polis cinnet geçirdi
ANNE ve BABASINI ÖLDÜRDÜ
İstanbul Emniyeti’nde görev yapan Antakyalı Polis Memuru Muhammed Ömer E., izinli olarak geldiği memleketinde cinnet geçirdi ve annesi ile babasını öldürdü.
Antakya ilçesi Aksaray Mahallesi 7. Sokak Demet Apartmanı’nda yaşayan anne ve babasıyla tartışan Polis Memuru M.Ö.E., tabancasıyla anne ile babasını vurdu.
Olayda, Anne Fatma E. ile Baba Mustafa E. can verdi.
Cinayet faili Polis Memuru M.Ö. yakalanıp gözaltına alındı.
Arsuz yolunda kaza:
KARI-KOCA ÇİFT ÖLDÜ
Arsuz-İskenderun yolundaki kazada karı-koca çift can verdi. Kaza, Emrullah Çalışkan ile eşi Muteber Çalışkan’ın bindiği motosikletin bir otomobille çarpışması sonucu meydana geldi. Arsuz-Pamir Sitesi civarındaki kazada, Muteber Çalışkan ile Emrullah Çalışkan çifti hayatlarını kaybetti.

Uğur Mumcu Battı Çıktı
AĞUSTOS SONU
Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş, Uğur Mumcu Battı Çıktı Projesi’nin Ağustos sonu itibariyle tamamlanmış olacağını belirtti. Savaş, açıklamasında, “İstanbul’da 10 senede aynı şartlarda hiçbir şey yapılmadan bekletilen yapılar var. Biz 4 ay gibi kısa bir sürede çok çetin mücadeleler sonunda, hem oradaki tarihi dokunun kaldırılması hem de mozaiklerin kaldırılması konusunda müthiş bir çalışma gerçekleştirdik. Orada en çok esnafımız yoruldu, ama her şey yolunda giderse Uğur Mumcu Bulvarı’nı Ağustos ayının sonunda, trafik sirkülasyonunu sağlayacak bir şekilde halkımızın hizmetine sunacağız” dedi.

Hatay SMMMO’nun yeni üyeleri:
15 YENİ MUHASEBECİ
Hatay Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası’na 15 yeni üye kayıt oldu. 2017/1 Dönemi SMMM Yeterlik Sınavı’nı başarı ile geçerek ruhsat almaya hak kazanan meslek mensupları, “Mali Müşavirlik- Muhasebecilik” yapmak üzere ruhsatname almaya hak kazandı.
Oda Başkanı Tahsin Kırık, kursu başarıyla tamamlayan yeni meslektaşlarını kutladı ve “Aramıza hoşgeldiniz” derken isimlerini de şöyle sıraladı:
Serdal Yılmaz Aslan
Rafet Demirkıran
Mustafa Remzi Göfteci
Cuma Gülaç
Pınar Günsaldı
İhsan Kılıç
Muhammed Ali Koşak
Selda Köse
İpek Mansuroğlu
Müfide Sevik
Süzer Tarhane
Zeynep Tatlıcıoğlu
Alaattin Temir
Orhan Tümer
Sakine Ündan

ALES SANCISI
8 Haziran açıklaması sıkıntılı
ÖSYM’nin ALES’i 8 Haziran’da açıklayacağını ilan etmesi adaylarda sıkıntıya yol açacağa benziyor. Bu durumun, birçok adayın akademik ilanlara ve yüksek lisans ilanlarına başvurmasını engelleyeceği belirtiliyor.
Diğer taraftan, geçen yılki sınavlara değil de sadece bu yılki sınav sonuçlarına göre akademik veya yüksek lisans kadrolarına başvurmak isteyenler olduğu da hatırlatılıyor.
ÖSYM, 7 Mayıs 2017 tarihinde yaptığı ALES sınav sonuçlarını 8 Haziran 2017’de ilan edeceğini belirtmişti. Bu geç açıklama, bazı adayların yayımlanan ilanlara başvurusunu engelleyecek iddiası hatırlatılıyor. Adaylar, ÖSYM’nin sınav sonuçlarını geçtiğimiz yıl gibi 25 Mayıs’ta ilan edebilmesi gerektiğini savunuyor. Bunun aksi durumda ise bir çok adayın yayımlanan ilanlara başvuruyu kaçıracağı savunulmakta.

Avukatlara Konferans
YARIN…
Hatay Barosu, üyesi avukatlara yönelik mesleki bir eğitim semineri düzenledi. Avukatlık Ücret Sözleşmeleri ve Disiplin Hukuku Semineri, Av. Ali Coşkun Ongun ve Av. Cengiz Kaya’nın katılımıyla yarın saat 09.30 da İskenderun Adliyesi konferans salonunda yapılacak.

TARIM’A 2000 PERSONEL
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, önümüzdeki günlerde toplam 2000 personel alımı yapıyor. Bakanlığın bu konudaki açıklaması şöyle:
“Bir süreden beri gündemde olan personel alımı konusunda nihai aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Bu kapsamda 2000’ini Bakanlığımız bünyesine, 500’ü Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği teşkilatına ve 200’ü de Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na (TKDK) olmak üzere toplam 2700 kişiyi istihdam etmiş olacağız.
Bakanlığımız çatısı altında istihdam edeceğimiz 2000 kişinin tamamı 657 sayılı Kanunun 4/B maddesine göre sözleşmeli pozisyonda görev yapacak kimseler olacak. Ziraat, gıda, su ürünleri, balıkçılık teknolojisi, veteriner hekim vb. alanlardan istihdam edilecek 2000 kişinin alımına ilişkin takvimi en kısa sürede açıklayacağız. Tarım Kredi Kooperatifleri bünyesine alınacak 500 kişiye ilişkin olarak ise başvuru süreci devam etmektedir. Tarım Kredi’nin 17 Bölge Birliği’ne bağlı kooperatiflerde 286 kooperatif görevlisi, 204 ziraat mühendisi istihdam edilecek. Merkez Birliği bünyesine ise 10 müfettiş yardımcısı alınacak. Ayrıca TKDK bünyesine de 200 kişi alacağız. Alacağımız 200 kişi; denetim, hukuk, yerinde kontrol, proje uzmanı ve idari konularda görev yapacak. TKDK’nın personel alımına ilişkin detaylar, önümüzdeki günlerde kamuoyumuzla paylaşılacaktır.”

Proje için Slovenya’dalar
Özel İKEM Koleji 4. Sınıf öğrencilerinden Derin Erdem, Toprak Şenel, Lal Saçan ve Zeynep Özdoğan, “Thinking… Coding” Erasmus+ Projesi’nin “Kodlama Olimpiyat Oyunları” etkinliği kapsamında, Proje Danışman Öğretmenleri Galip ŞENER, Zeynep UYGUR, Mehmet KONT ve Mustafa KARATAŞ eşliğinde Slovenya’nın Celje bölgesine gittiler.

Tubitak Fuarı
Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Mehmet Fatih Tosyalı Anadolu İmam Hatip Lisesinde “4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı” düzenlendi. Fuarda öğrenciler tarafından hazırlanan projeler sergilendi.

İftar zincirinde ilk halka
Eğitim Bir Sen’den
Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şubesi, 30 Mayıs Salı günü saat 19.45’te Anemon Antakya Otel’de “İftar Yemeği” veriyor.
Hatay Eğitim Bir Sen’in iftar zinciri ilk halkasında basın açıklamasında bulunulacağı da kaydedildi.

Suriyeliler için Teşekkür
Geçici koruma kapsamında Hatay’daki Suriyelilere yönelik çalışma yürüten Danimarka Mülteci Konseyi, Hatay Valisi Erdal Ata’yı makamında ziyaret etti. Danimarka Mülteci Konseyi Genel Sekreteri Andreas Kamm, bir insanı yardım kuruluşu mensupları olarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin Suriyelilere karşı kadirşinas ve hoşgörülü tavrını çok takdir ettiklerini dile getirdi.

Büyükşehir’den Trafik Güvenliği
Yarın Enerji Verilemeyecek Yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor. İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Dikmece Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Çamlıyayla Mahallesine 8:30-16:30 saatleri arası,
Belen İlçesi Sarımazı Mahallesi Meşe Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Gültepe Mahallesi Şehit Jandarma Uzman Çavuş Hakan Ölçen Caddesi ve 402 Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Avcılarsuyu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Cumhuriyet Mahallesi Lala Paşa Sokağa 10:00-18:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Esentepe ve Altınçay Mahallelerine 8:30-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Akasya Mahallesi 81 ve 69 Sokaklara 14:30-15:30 saatleri arası,
Defne İlçesi Armutlu, Elektrik ve Çekmece Mahallelerine 9:00-15:00 saatleri arasında bakım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

KPSS; Bugün, Yarın ve Pazar günleri…
2017-KPSS Alan Sınavlarının 1. Oturumu (Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri yarın saat: 10:00’da, KPSS Alan Sınavları 2. Oturumu (Hukuk, İktisat, Maliye) yine yarın saat 14:30’da yapılıyor. KPSS Alan Sınavları 3. Oturumu (İşletme, Muhasebe, İstatistik) sınavları da Pazar günü saat 10:00’da uygulanacak.
27- 28 Mayıs 2017 tarihlerinde yapılacak KPSS A Grubu alan bilgisi sınavlarının sonuçları 16 Haziran 2017 Cuma günü açıklanacak. 16 Temmuz 2017’de yapılacak 2017 ÖABT sınavının sonucu ise ÖSYM’nin sınav takvimde belirtildiğine göre 4 Ağustos 2017 tarihinde açıklanacak.

Büyükşehir’denTrafik Güvenliği
Büyükşehir Belediyesi tarafından il genelinde gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında trafik uyarı levha montajlama çalışmaları yapılıyor. Ekipler tarafından gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında, İskenderun ilçesinde kentin işlek noktaları ve muhtelif yerlerinde çalışmalar yapılarak, araçların trafikte bilinçli şekilde seyir etmesi sağlandı.

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ