Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,37 / Satış: 7,40
€ EURO → Alış: 8,94 / Satış: 8,97

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 22.01.2021
  • 214 kez okundu

KKTC’DE 5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM
KKTC’nin Magosa kentinde, dün akşam saatlerinde bir deprem yaşandı.
Magosa merkezli
5 şiddetindeki deprem, 17.27’de meydana geldi ve ilimiz de hissedildi.

DEMİR ÇELİK TÜRKİYE 9.SU
İskenderun Demir Çelik Fabrikası, Türkiye vergi rekortmenleri listesinde 9.sırayı aldı. İSDEMİR, 2020 yılı için 887 milyon 769 bin 852 TL vergi ödemek suretiyle, Türkiye vergi rekortmenleri listesinde 9.luğu aldı. Türkiye gelir rekortmenleri sıralamasında, İSDEMİR dışında Hatay’dan ilk 100’e giren olmadı.

El-Kaide üyesi İtalyan,
Hatay’da İtalyan yetkililere teslim edildi
Suriye ve Irak’ta terör örgütü El-Kaide ile bağlantılı gruplar için savaşan, 24 yaşındaki bir İtalyan vatandaşının, Türk ve İtalyan yetkililerinin işbirliği sonucu yakalandıktan sonra, ilimiz Hatay’da İtalyan yetkililere teslim edildiği ve halen İtalya’da hapis yattığı bildirildi. 24 yaşındaki İtalyan vatandaşının, 2014’te Orta Doğu’ya giderek, Suriye ve Irak’ta, terör örgütü El Kaide ile bağlantılı gruplar için savaştığı ve 2017’de hakkında uluslararası tutuklama kararı çıkartıldığı belirtildi. İtalyan yabancı savaşçı El-Kaide üyesinin, Türk ve İtalyan yetkililerin işbirliği sayesinde Suriye’nin İdlib kentinde izi sürülerek yakalanıp tutuklandığı kaydedildi.
Yabancı savaşçının, İtalyan yetkililere teslim olmayı talep ettiği ve bu doğrultuda ilimiz Hatay’da İtalyan yetkililerce teslim alındığı, şu an ülkesinde hapiste olduğu, Türk eşi ve 3 çocuğunun ise Türkiye’de kaldığı bildirildi.

HATAY’DA 5,5 YILDA 139.797 BEBEK DOĞDU…
İlimiz Hatay’da, son 5,5 yıl içerisinde 139 bin 797 bebeğin doğduğu bildirildi. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Hatay’da, 15 Mayıs 2015 tarihinden 31 Aralık 2020 tarihine kadar dünyaya gelen 139.797 bebek için ailelerine toplam 61 Milyon 769 Bin 853 Lira doğum yardımında bulunulduğunu duyurdu.

MERKEZ BANKASI PAS GEÇTİ
Merkez Bankası, politika faizini değiştirmeyerek pas geçti. Merkez Bankası, son olarak faiz oranını yüzde 17’ye yükseltmişti. Dünkü toplantıda bu oran değişmedi.

OKULLARDA İLK YARI SONA ERİYOR
2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı birinci dönemi, 22 Ocak 2021 tarihinde, yani bugün sona eriyor. 2020-2021 eğitim-öğretim yılı, salgın nedeni ile kısmen yüz yüze, kısmen uzaktan eğitimle geride kalıyor. Yarıyıl tatili, 25 Ocak tarihinde başlayacak ve 5 Şubat 2021’de sona erecek. İkinci dönem, 8 Şubat 2021 Pazartesi günü başlayacak. İkinci dönem ara tatili ise 12-16 Nisan 2021’de yapılacak. Eğitim-Öğretim yılı, 18 Haziran 2021 Cuma günü sona erecek.

Kuraklığa çare!
İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, şehirlerde çatılardan akan yağmur sularının depolanarak, kuraklığa karşı değerlendirilmesini istedi.

Mevduat arttı
Bankacılık sektöründeki toplam mevduat (bankalar arası dahil), 15 Ocak ile biten haftada 24 milyar 131 milyon 302 bin lira artarak 3 trilyon 528 milyar 905 milyon 714 bin liradan 3 trilyon 553 milyar 37 milyon 16 bin liraya çıktı.

En büyük reform
Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, taşeron sistemin kaldırıl-masının cumhuriyet tari-hinde çalışma hayatına dair yapılan en büyük reform olduğunu söyledi.

TOSYALI JESTİ MUHTARLARA
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, kendi ilçesi haricindeki ilçelerde görevli mahalle muhtarlarına, yılbaşı takvim ve eşantiyonu hediyeler gönderiyor.
Antakya ve Defne ilçesindeki bazı muhtarlara, İskenderun Belediyesi’nden yılbaşı ajandası, takvim ve hediyeleri gelirken, bir muhtar, “Sayın Fatih Tosyalı, Defne ilçe muhtarlarımıza yeni yıl hediyesi paketi göndermiştir. Göstermiş olduğu incelikten dolayı teşekkür ederiz” dedi.

Seçim barajı
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Devlet Bahçeli’nin seçim barajı açıklamasına ilişkin olarak, “Yüzde 5’i biz de savunuyoruz ama Sayın Bahçeli kaça düşürmek istiyor, ne yapıyor onları bilmiyorum” dedi.

ÖSYM açıklaması
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, sosyal medya hesabından, “2020-KPSS Lisans, Ön Lisans ve Ortaöğretim branş bazında sıralamalarınız güncellenmiş olup ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine yansıtılmıştır” açıklaması yaptı.

1.3 milyar lira arttı
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu haftalık verilerine göre, 15 Ocak haftasında, gerçek kişilerin TL mevduatı 1 miyar 334 milyon lira artarak 8 haftalık düşüş serisine ara verdi.

Faizsiz yem kredisi
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, üreticilerin kısa vadeli yem ihtiyaç-larının faizsiz olarak karşılanması amacıyla Faizsiz yem kredisi kampanyası başlattı.

Ülke genelinde
Ticaret Bakanlığı, temel ihtiyaç ürünlerinde arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışlarının tespiti amacıyla 19-20 Ocak’ta Türkiye genelinde yapılan denetimlerde, 562 işletme bazında 9 bin 870 ürünün fiyatını inceledi.

Esnafın derdi…
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bugün Türkiye’de en büyük sorunu yaşayan, esnaflarımızdır. Dükkanları aylardır kapalı, geçinemiyorlar. Dertlerini dillendirmek bizim boynumuzun borcudur” dedi.

Rezervler geriledi
15 Ocak’ta Merkez Bankası brüt döviz rezervleri, 775 milyon dolar azalışla 47 milyar 902 milyon dolara düştü. Brüt döviz rezervleri, 8 Ocak’ta 48 milyar 677 milyon dolar seviyesindeydi.

Güvenli Lokanta
Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, otellerde hayata geçirilen “güvenli” sertifikasının lokanta ve restoranlarda da uygulanabile-ceğini ifade etti.

Yağ tartışması
Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, son dönemlerde fiyatı olağanüstü artan ayçiçeği ve yumurtayı mercek altına alarak, bu ürünlere yönelik fiyat denetimlerini hızlandırdı.

Verimlilik düştü
Geçen yıl pandemi nedeni ile cirolarında yüzde 30’a yakın düşüş yaşayan AVM’lerde verimlilik de düştü. Kasım 2020 döneminde, AVM metrekare verimlilik endeksi, Ekim ayına göre 10,3 geriledi.

Karne Günü
Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında TRT EBA, EBA ve canlı sınıf uygulamaları, basılı ve dijital yardımcı kaynaklarla yürütülen uzaktan eğitim bugün sona erecek ve yaklaşık 18 milyon öğrenci 3 hafta sürecek yarıyıl tatiline başlayacak.

Yüz yüze eğitim
8 ve 12. sınıf öğrencileri ve mezunlar için isteğe bağlı açılan resmi okullarda-ki destekleme ve yetiştirme kurslarında, özel okullardaki takviye kurslarında ve 12. sınıflara yönelik özel öğretim kurslarında yüz yüze eğitim 22 Ocak’ta başlatılacak.

Yeni aşı grubu
Yeni tip koronavirüsle mücadele sürecinde, 85 yaş üzerindekiler ile eczane çalışanları için aşılama uygulaması hayata geçirildi.

Son 50 yılın…
Türkiye’de 2020 yılında sıcaklıkların mevsim normallerini üzerinde seyretmesi nedeniyle, son 50 yılın en sıcak üçüncü yılı yaşandı.

92 ülkeye aşı yok!
Dünya genelinde 52 ülkede Kovid-19 aşılama çalışmaları başlarken, Dünya Sağlık Örgütü’nün büyük umutlarla kurulmasına öncülük ettiği Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı kapsamında, ihtiyaç sahibi 92 ülkeden hiçbirine henüz aşı dağıtılamadı.

Aşı ve Adalet!
Tüm aşıların yüzde 95’i, sadece 10 ülkede yapılıyor! Dünya Sağlık Örgütü, virüsü etkili şekilde durdurmak için, dünyadaki aşıların düşük gelirli ve fakir ülkelerle de eşit bir şekilde paylaştırılması gerektiği uyarısında bulundu.

90 üzeri olanlar
Türkiye’de, öncelikle sağlık personelinin aşı olmasının ardından, aşı programının birinci aşamasının ikinci adımı çerçevesinde 90 yaş üzeri vatandaşların aşılanmasına da Çarşamba günü başlandı.

Bakan’dan tespit
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Adalet Bakanı’nın hakim, savcı cübbesi yoktur, görevim süresince o cübbeyi giymedim ve giymeyeceğim” dedi.

Bugün hesapta
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, harp ve vazife malullerinin 2020 yılı ek ödemelerinin bugün hesaplara yatırılacağını bildirdi.

Tüketici Güveni
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı. Buna göre, tüketici güven endeksi, Ocak’ta bir önceki aya göre yüzde 4 arttı. Aralıkta 80,1 olan endeks, Ocak’ta 83,3’e çıktı.

İdlib’de kar
Suriye’nin kuzeybatısındaki, Hatay’a komşu İdlib ilinde kar yağışı, yerinden olan sivillerin sığındığı çadır kamplardaki hayatı olumsuz etkiliyor.

Yenilenebilir enerji
Türkiye’de geçen yıl yaklaşık 4 bin 800 megavat yenilenebilir enerji kapasitesi devreye alınırken, bu alana yapılan yatırım miktarı yaklaşık 7 milyar doları buldu.

Tarımsal sulama
Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Hidrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Külköylüoğlu, tatlı su miktarının yüzde 70’inin tarımsal sulamada kullanıldığını söyledi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ