Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,19 / Satış: 9,23
€ EURO → Alış: 10,67 / Satış: 10,71

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 25.01.2021
  • 647 kez okundu

YKS ve YGS Adaylarına
HAFTA SONU KURS İZNİ
Yükseköğrenim ile liselere giriş sınavlarına hazırlanan öğrenciler, bundan böyle hafta sonları sokağa çıkabilecek. Alınana kararla, ortaokul son sınıfta okuyan LGS adayları ile lise son sınıftaki YKS adayları, haftanın Cumartesi ile Pazar günleri kurslara katılabilecek, bu nedenle de sokağa çıkma yasağından muaf tutularak izinli sayılacak.

AÇIKÖĞRETİM KAYITLARI BAŞLADI
Milli Eğitim Bakanlığı, dışarıdan Açık Öğretim okumak isteyenler için yeniden yeni kayıt ya da kayıt yenileme sürecinin başlatıldığını duyurdu. MEB açıklamasına göre, Açık Öğretim’de birinci dönem yeni kayıt ile yenileme kayıtlarına 22 Ocak Cuma günü yeniden başlanırken, kayıtların da 15 Şubat tarihine kadar süreceği duyuruldu. Bu arada Açık Öğretim’de birinci etap sınavlar 25 Şubat ile 1 Mart tarihlerinde yapılırken, ikinci dönem sınavları ise yine online şeklinde, 25-29 Mart tarihlerinde yapılacak.

OKULLAR TATİLDE
Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ile liselerde birinci yarıyıl sona erdi ve öğrenciler tatile girdi. MEB takvimine göre, ikinci yarıyıl eğitim öğretimi 15 Şubat günü başlayacak ve 18 Haziran 2021 tarihinde de öğretim yılı tamamlanmış olacak.

Baro’dan Av. Ediboğlu Mesajı
Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, bir mesajla, meslektaşı üyeleri Av Edip Ediboğlu’nun vefatından üzüntü duyduklarını bildirdi. Hatay Baro Başkanı Dönmez’in mesajı şöyle:
“Hastanede iyi haberini beklediğimiz, meslek ustamız Av. Edip Ediboğlu’nun maalesef vefat haberini aldık. Son derece üzüntülüyüm. Bu zor ve çaresiz zamanlarda, bir meslek ışığımızı, değerimizi daha kaybettik. Nurlar içinde uyu, Edip Ağabey. Allah rahmetini esirgemesin. Yarın öğle namazından sonra Armutlu Aile Mezarlığı’na defnedeceğiz. Sevdiklerinin, yakınlarının başı sağ olsun.”

AKP İl Kongresi
10 ŞUBAT’TA
AK Parti Hatay İl Kongresi, önümüzdeki ay yapılıyor. Pandemi dolayısıyla il kongrelerine ara veren AKP Genel Merkezi, geçtiğimiz hafta yeniden il kongreleri sürecini başlatmıştı. AKP Hatay İl Kongresi de 10 Şubat Çarşamba günü yapılacak.

SMS yoluyla AŞI Dolandırıcılığı
Valilik ve İlçe Kaymakamlıkları, SMS yoluyla aşı dolandırıcılığı yapanlara karşı uyarıda bulundu.
Uyarı şöyle:
“Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilmiş izlenimi verilerek, ‘Aşı Sıranız Geldi’ içerikli sahte (SMS) kısa mesajlar yoluyla dolandırıcılık yapılmaya çalışıldığı tespit edilmiştir. Kısa mesajda yer alan sahte linke tıklamayınız! Güvenilir bilgi için adres, covid19asi.saglik.gov.tr”

GSS ve BAĞ-KUR Prim borçlularına da sağlık hizmeti
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Genel Sağlık Sigortası (GSS) ile BAĞ-KUR prim borcu olanların da, bu yılın sonuna kadar sağlık hizmeti göreceklerini bildirdi. GSS ve BAĞ-KUR prim borçlularının da 31 Aralık 2021 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilmelerini öngören kararname, Resmi gazete ‘de yayınlandı.

HATAY’DA 19.450 KİŞİ AŞILANDI
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illere göre yapılan kovid-19 aşı tablosunu paylaştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaşımına göre, ilk sırada, 224 bin 472 kişiyle İstanbul yer aldı. Bu ili, 122 bin 332 kişinin aşılandığı Ankara izlerken, daha sonra 76 bin 688 kişiyle İzmir geldi. Bakan Koca’nın verdiği bilgilere göre, Hatay’da bugüne kadar, sağlıkçı ve 85 yaş üzeri olmak üzere toplam 19 bin 141 kişiye kovid-19 aşısı yapıldı.

CEZAEVİ FİRARİSİ PORTAKAL BAHÇESİNDE YAKALANDI
İlimiz Erzin ilçesinde, 7 farklı suçtan 12 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan cezaevi firarisi, saklandığı portakal bahçesinde yakalandı. Erzin’de, Jandarma ekipleri, 12 yıl 4 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan cezaevi firarisi Ş.Ş.’yi yakalamak için çalışma yürütürken, zanlının, kentteki bir narenciye bahçesinde saklandığı bilgisini aldı ve güvenlik güçleri, düzenledikleri operasyonla Ş.Ş.’yi yakaladı.

Türkiye’nin tamamına
Aşılanan kişi sayısının il bazında gösterildiği grafiğe göre, ilk sırada 224 bin 472 kişiyle İstanbul yer aldı. Bu ili, 122 bin 332 kişinin aşılandığı Ankara izlerken, daha sonra 76 bin 688 kişiyle İzmir geldi.

MEB Eğitimi
Milli Eğitim Bakanlığı, özel eğitim kapsamında görevlendirilen 81 ildeki 14 bin 643 ücretli öğretmenin tamamına çevrim içi mesleki gelişim eğitimi verecek.

Rus aşısı için
Türkiye üretimi
Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDFI), koronavirüse karşı geliştirilen Sputnik V aşısının üretimi için bir Türk Şirket ile sözleşme imzalandığını açıkladı. Rus Interfax ajansının haberine göre, RDFI, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, aşının üretimi için gereken teknolojinin Türkiye’ye transferi sürecinin başladığını belirtti.

AYM üyeliğine
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yargıtay’a atanmasının üzerinden iki ay geçmeyen İrfan Fidan’ı Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine atadı. İlgili karar, Resmi Gazete’de de yayımlandı.

Ders alınmalı!
Geçen yıl kısıtlamaların kaldırıldığı dönemde 17 milyon kişi seyahat etti. Bu dönemde kovid-19 vakalarının hızla Anadolu’ya yayıldığı belirten uzmanlar, yeni sezonda, geçmişten ders çıkartılması gerektiği görüşünde.

Aşı Takvimi
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Aşının temini ve uygulama süreçleriyle ilgili olarak bilgiler ve takvim net şekilde acilen açıklanmalıdır” dedi.

BİLİM KURULU BUGÜN TOPLANIYOR
RESTORAN-KAFELER İÇİN YUMUŞAMA BEKLENİYOR
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, bugün toplanıyor. Edinilen bilgiye göre, Bilim Kurulu’nun toplantısında restoran, lokanta ile kafelerin açılmasıyla ilgili bir gündem maddesi de bulunuyor. Yeme-içme sektörü işletmelerine yönelik yumuşama beklenirken, HES KODU başta olmak üzere, belirli kurallar kapsamında açılış tarihi belirlenebileceği tahmin ediliyor.

Başvurular sürüyor
TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında TÜ-BİTAK tarafından düzenlenen Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’na başvurular 28 Şubat’a kadar yapılabilecek.

HATSU, Sığınmacı Türkmenlere
su verilmediği iddialarını yalanladı
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), bazı basın yayın organlarında yayınlanan “Yayladağı’nda, çoğunlukla Türkmenlerin kaldığı sığınmacı kamplarına 1,5 yıldır su verilmiyor” iddialarının “tamamen asılsız” olduğunu bildirdi.
Yayınlanan haberlerin “Çamur at izi kalsın” anlayışı ile hazırlandığını, habercilik ilke ve kuramlarıyla asla bağdaşmadığını, ilgili birimlerden hiçbir bilgi ve belge istenmediğini belirten HATSU yetkilileri, yağmur yağışlarının azalmasıyla yaşanan kuraklığın sadece Hatay’ın değil, tüm ülkenin sorunu olduğunu hatırlattı.
HATSU, Tarım ve Orman Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı kuraklık haritası durumuna rağmen, bahsi geçen Yipo Kampı’na, bireylerin ihtiyacını karşılayacak düzeyde suyun dönüşümlü olarak verildiğini duyurdu.
“Son 10 günde sadece bir kez su verildiği” iddiasının da aslı astarı olmadığını ve haberin tamimiyle siyasi algı kapsamında olduğunun altını çizen HATSU yetkilileri, Yayladağı’nın en önemli cazibeli su kaynağı olan Yayladağı Barajı su debisinin kuraklıktan dolayı 26 lt/sn’den 0 lt/sn’ye düştüğünü açıkladı. HATSU, yaşanan su kıtlığı ve artan nüfusa rağmen, son 2 yıl içerisinde, bahsi geçen kampa 309 bin 266 m3 su iletimi sağlandığını bildirdi.
HATSU yetkilileri, din, dil ve ırk üzerinden yapılan her türlü karalama ve algıyı kınadıklarını, bu gerici zihniyete karşı olan duruşlarını devam ettireceklerini kaydetti.

Esnafın sorunları
Cumhurbaşkanlığında
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İstanbul’da görüşerek, kovid-19 sebebiyle sıkıntılı bir süreçten geçen esnaf ve sanatkarın sorunlarını aktardı.

Tüm Ziraat Odaları
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ziraat Odaları Genel sekreterleriyle video konferans yöntemiyle bir araya geldi. Toplantıda, hizmet kapasitesinin güçlendirilmesi konusunda yapılması gerekenler konuşuldu.

Çelişme yok!
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül arasında bir tartışma, sürtüşme varmış gibi anlayışın ortaya konmasının son derece yanlış olduğunu belirtti.

Gezi Davası
Gezi Parkı davasında, Osman Kavala dahil dokuz sanık hakkında verilen beraat kararları, istinaf mahkemesi tarafından bozuldu.

Yeni binalara
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca, çatıda toplanan yağmur suyunun bahçe zemini altında bir depoda toplanmasını sağlamak amacıyla, yeni binalara “yağmur suyu toplama sistemi” kurulması zorunluluğu getirildi.

Ülke genelinde
Emniyet, Jandarma ve Sahil Güvenlik’ten, 59 bin 337 personelin katılımıyla, ülke genelinde eş zamanlı “Türkiye Güven Huzur Uygulaması” yapıldı. Türkiye Güven Huzur Uygulaması’nda, çeşitli suçlardan aranan 2 bin 402 kişi yakalandı.

Sigara ve Alkol
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl sigara ve alkol kullanımının, vücudun bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etki yaptığını ve bunun grip ve yeni tip koronavirüs aşılarının etkinliğini azaltabileceğini belirtti.

Diyanet eğitimi
Diyanet İşleri Başkanlığı’nca hazırlanan “Cami Görevlileri Çocuklarla Çevrim İçi Buluşuyor” Projesi kapsamında, 25 Ocak’tan itibaren hafta içi her gün 1 saat etkinlik yapılacak.

Bakanlık istihdamı
Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Semih Korkut, deniz ambulanslarında çalışacak kişileri yetiştireceklerini belirterek, “Düşüncemiz, önümüzdeki dönemde havacı, denizci acil tıp teknisyeni ve paramedik yetiştirmek” dedi.

Salgınla büyüdü
Koronavirüs salgını bazı sektörleri olumsuz etkilerken, bazılarının ise öne çıkmasına vesile oldu. Özellikle dijitalleşmenin artmasıyla kurulan e-ticaret platformları, salgın sürecinde hem büyüdü hem de yeni ürün ve hizmetler geliştirdi.

Sıcak su uyarısı
Medipol Pendik Üniversite Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uzm. Dr. Ece Yiğit: “Zeytin yaprağı çayını çok sıcak suyla hazırlarsanız zeytin yaprağı içerisindeki faydalı bileşiklerin etkisiz hale gelmesine neden olabilirsiniz.”

Yatırım çağrısı
DEİK Türkiye-Lübnan İş Konseyi Başkanı Abdülkadir Akkuş, Türkiye’deki yatırımcıları Lübnan’a yönlendirmek istediklerini belirterek, “Şu anda iş gücü maliyeti ve sigorta ödemeleri gibi giderler çok düşük” dedi.

Eğitim ve İstihdam
Kadınların mühendislik alanında daha fazla yer almalarını sağlamak amacıyla lise ve üniversite öğrencilerine yönelik başlatılan Türkiye’nin Mühendis Kızları Projesi ile 24 bin 720 öğrenci, veli ve öğretmene ulaşıldı.

31 Aralık’a kadar
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, enel Sağlık Sigortası (GSS) ve Bağ-Kur prim borcu olanların yıl sonuna kadar devlet hastaneleri ve devlet üniversitesi hastanelerindeki sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edeceğini bildirdi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ