Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 27.01.2021
  • 630 kez okundu

Gelir kaybı, kira yardımları…
BAŞVURU 31 MART’A UZATILDI
Gelir kaybı ve kira yardımı için başvuru yapamayan esnaf için başvuru süresi, 31 Mart 2021 tarihine kadar uzatıldı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, kira ve gelir kaybı desteklerine ilişkin olarak, başvuru süresinin 31 Mart 2021’e kadar uzatıldığını söyledi. Açıklama şöyle:
“Bakanlığımıza ulaşan talepler üzerine, esnaf ve sanatkarlarımız ile gerçek kişi tacirlerine yönelik kira ve gelir kaybı desteklerine yeniden başvuru imkanı sağlıyoruz. Buna göre, destekten yararlanma şartlarını taşıyan, fakat başvuruda bulunmayan esnafımız, başvurularını bugünden itibaren 31 Mart 2021 saat 23.59’a kadar e-devlet üzerinden yapabilecektir. Hayırlı olsun.”

İYİ PARTİ ANKETİ
AKP % 36,3 – CHP % 20,3 –
İYİ PARTİ % 16,7 –
HDP % 10,5 – MHP % 9,1
İYİ Parti, yaptırdığı ankette, ana muhalefetten sonra en yüksek oy alan Parti olduğunu duyurdu. İYİ Parti anketine göre, bugün seçim olsa, siyasi partilerin alacağı oy oranları şöyle:
AKP : % 36,3
CHP : % 20,3
İYİ Parti : % 16,7
HDP : % 10,5
MHP : % 9,1
DEVA : % 3,6
Gelecek Partisi : % 1,3
Saadet Partisi : % 0,6

Meteoroloji tahmini: BUGÜN YAĞIŞ GELİYOR
Meteoroloji, hava tahmininde bulunurken, bugün akşamdan itibaren ilimiz ilçelerinde yağış beklendiğini duyurdu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan duyuruya göre, ülke genelinde hava, parçalı ve çok bulutlu olacak. Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve batısı, Batı Karadeniz ile Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay, Osmaniye ve Çorum çevrelerinde yağış bekleniyor.

MKÜ’ye Akademisyen alımı
46 KİŞİ BUGÜN SINAVA KATILACAK
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne, geride kalan 2020 yılının son günü yapılan duyuru ile alımı gerçekleştirilecek akademisyenlerle ilgili sınava katılabilecekler ile elenenler belli oldu.
Hatay MKÜ duyurusunda, sınava alınması öngörülen, uygun görülenlerin listesi şöyle sıralanıyor:
Fatma Berna Bilgin Başaran, Muhammed Eren Uygur, Sultan Şükran Talancı, Fatma Yılmaz Çetin, Gürkan Ceviz, İlknur Killioğlu, Zehra Nur Bayındır, Sema Nur Yüce, Eda Işır, Feyza Yağmur Yeğin, Muhammed Şamil Arslantaş, Yağmur Koşunalp, İldeniz Akçadağ, Eren Lekesiz, Rabia Alıcı, Ekin Dilan Cebe, Alper Kemal Gürbüz, Mesut Burak Taşcan, Mehtap Kızılkaya, Kübra Şahin, Kübra Ayşe Daşdemir, Duygu Seren, Zehra Demiray Asoğlu, Burak Erdem Akyar, Can Boz, Kaan Kaya, Oya Burcu Akgül, Selçuk Yorulmaz, Esma Demirci, İlgin Özemir, Fahrettin Doğdu, Gürkan Aksu, Hilal Memiş Kamacı, Döne Tuğçe Tanın, Volkan Çağlar Yıldıran, Cihan Alpay, Emine Anık, Selman Bulmuş, Leman Meltem Dinç, Sevim Ezgi İslah, Ebru Oskaloğlu, Gültekin Topaloğlu, Tuğba Açıl, Uğur Kekevi, Ayşenur Kaya, Mehmet Kocacık.
Yukarıda isimleri sıralanan adayların sınava girmesi kabul edilirken sınavın da bugün sabah yapılacağı duyuruldu.

SINAV KOLEJİ BURSLULUĞU
Hatay Sınav Koleji, bursluluk sınavlarıyla ilgili başvuru sürecini başlattı. Hatay Sınav Koleji duyurusunda şöyle denildi: “Kaliteye kaydol, kazanan sen ol. Kabul ve Bursluluk Sınavı 27-28 Şubat’ta. Online başvurularımız 25 Ocak Pazartesi günü başladı.”

Az bir sıkıntıyla…
Salgın sürecine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “En müreffeh ülkelerde yürek burkan sahnelerin görüldüğü bir süreci, en az sıkıntıyla geride bırakmayı başardık” dedi.

Yeni Genelge
81 İl Valiliğine gönderilen genelgede, konaklama tesisleri için saat 22.00’den sonra getirilen müzik yayını yasağının, kayak otellerinde sokağa çıkma kısıtlaması olduğu süre ve günlerin tamamını kapsayacak şekilde uygulanacağı belirtildi.

Çözüm bekliyoruz
Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu, Kovid-19 nedeniyle sadece paket servis hizmeti sunabilen lokanta, kafe ve pastanelere ilişkin olarak, “Başından beri çözüm bekliyoruz, umut doluyuz” mesajı verdi.

Ortak açıklama:
Fiyat istikrarına
TOBB, TESK, MÜSİAD VE TÜSİAD’ın, ‘Türkiye’nin önceliği fiyat istikrarı’ açıklamasında, “Fiyat istikrarının sağlanmasıyla Türkiye’de yatırım ortamı iyileşecek, öngörülebilirlik artacak, böylece katma değeri yüksek yeni teknoloji yatırımlarını ülkemize çekmek mümkün olacaktır” denildi.

Ahmet Melek’in acı günü
ANNESİ VEFAT ETTİ
Aslen Altınözülü, Antakya’da ikamet eden, çiftçi, Hatayspor eski yöneticisi ve ATSO Meclis üyelerinden Ahmet Melek, anne acısı yaşadı. Ahmet Melek ile Aysun Aydın kardeşlerin annesi, Emekli Öğretmen Erdem Melek, vefat etti.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

HACIOĞLU’DA ANNE ACISI
Reyhanlı Belediye Başkanı Mehmet Hacıoğlu, anne acısı yaşadı. Başkan Hacıoğlu’nun annesi Hadduc Hacıoğlu, dün vefat etti.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

TABELA OLMAMASI ŞÜPHE UYANDIRDI
Reyhanlı Polisi, kapalı işyerinde kâğıt oynayan
8 kişiye toplam 57.600 TL ceza yazdı.
Reyhanlı Polisi, geçtiğimiz Cumartesi ile Pazar günleri sokağa çıkma kısıtlamasına uymadıkları belirlenen 8 kişiye, hem sokağa çıkma yasağına uyumsuzluk, hem mesafe kuralını ihlal ve maske takılmaması nedeniyle, toplamda 57.600 TL para cezası uyguladı.
23 Ocak Cumartesi günü saat 16.25 sıralarında, Reyhanlı İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı görevliler tarafından, Cumhuriyet Mahallesi Kuyumcular Çarşısı’nda bulunan bir işyerinin tabelasının olmadığı görülünce, işyeri içerisi kontrol edildi ve masa üzerinde 4 şahsın oyun oynadığı, 8 şahsın da maskesiz olduğu görüldü. Edinilen bilgiye göre, işyeri içerisinde bulunan M.E.E., B.Ö., İ.A., Ö.S., V.E., Y.H., M.Ç. ve H.Y. isimli şahıslara, sokağa çıkma yasağını ihlal, sosyal mesafe kuralını ihlal ve maske takmamaktan kişi başı 7200 TL, toplamda 57600 TL cezai işlem uygulandı.
Bu arada Reyhanlı Polisi, işyerinin tabelasız ve ruhsatsız olması konusunda da ilçe belediyesine bildirimde bulundu.

ÖĞÜT ANJİYO OLDU
Hatay Sevgi ve Şefkate Muhtaç Çocukları Koruma Derneği Başkanı Serpil Öğüt, yoğun çalışma temposu sonrasında hastanelik oldu. Başkan Öğüt, yoğun tempo sonrasında yorgun düştü ve hastaneye kaldırıldı.
Yoğun bakımda tedavi gören Başkan Öğüt, anjiyo oldu ve kalbine stent takıldı. Başarılı bir ameliyat geçiren Öğüt’ün tabur-cu olduğu ve evinde dinlendiği ifade edildi. Başkan Öğüt, Kardiyolog Barış Kavvasoglu ile kroner yoğun ünitesi personeli ve Basın Danışmanı M.Hüseyin Zorkun’a teşekkür etti.

UYUŞTURUCU ve HAP
İskenderun NSM Grup Amirliği ve İskenderun İstihbarat Büro Amirliği görevlileri tarafından, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti yapan şahıslara yönelik yapılan çalışmalarda, R.B isimli şahsın ikamet adresinde arama yapıldı. Uyuşturucunun da bulunduğu kontrolde ele geçirilenler şunlar:
-Tetfif ibareli 2 adet hassas terazi,
-5 cam kavanoz içerisinde, toplamda darasız 300 gram esrar,
-LYRICA 300 mg ibareli 23 adet uyuşturucu hap,
-3 adet captagon hap,
-3 gr metamfetamin,
-2 adet ibaresiz hap,
-1 Adet zigsauer P-320 ibareli tabanca, bu tabancaya ait 1 Adet şarjör ve 50 adet 9.19 mm fişek.
Uyuşturucu madde ticaretinden kazanıl-dığı düşünülen 5555 ₺ tutarında bir para da ele geçirilirken, ilgili karar gereği, suç ve suç unsurlarına el konuldu.

DÖRTYOL’DA UYUŞTURUCU OPERASYONU
İskenderun NSM Grup Amirliği ve Dörtyol İstihbarat Büro Amirliği görevlileri tarafından, uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapan şahıslara yönelik yapılan çalışmalar sonucu, 22 Ocak Cuma günü Dörtyol ilçesinde yapılan ikamet aramalarında, A.S. isimli şahsın ikametinde; daralı 4,60 gr esrar, 1adet P114 ibareli tabanca ve tabancaya ait şarjörde 7,65mm çapında 7 adet fişek, ayrıca A.S. isimli şahsın annesine ait olan ikamette yapılan aramada ise ayrı ayrı iki poşet içerisine sarılı vaziyette, 765 gr ve 150 gr esrar, bir adet wigam ibareli beyaz renkli hassas terazi ele geçirildi. Yetkililer, A.S. isimli şahsın, TCK 188. Madde’den adli işlem yapılarak gözaltına alındığını duyurdu. –

Reform Paketi
Türkiye Büyük Millet Meclisi, yeni yıl tatilinin ardından yoğun bir gündemle açılıyor. Tüm dikkatler, yeni Reform Paketi’nde. Paket’e son şeklinin AKP MYK’da verilmesi bekleniyor.

Hekimlere uyarı
Türk Tabipleri Birliği, sağlık alanındaki reklam yasağına rağmen medya kuruluşlarına çıkmak için para teklif eden hekim ve hastaneleri uyardı. TTB, Sağlık Bakanlığı ve RTÜK’ü göreve çağırdı.

Dünya’nın alarmı!
1990’larda yılda 0,8 trilyon ton buz erirken, bu oran, 2017’de 1,2 trilyona çıktı. 23 yılda, dünyada 28 trilyon ton buz eridi. Öte yandan ABD, iklim değişikliğiyle mücadeleye döndüğü mesajını verdi.

Eşitsizlik büyüdü
Oxfam’ın yayınladığı rapora göre, dünya genelinde ekonomik eşitsizlik, pandemi döneminde daha da arttı. Rapor, dünyadaki en zengin 10 kişinin 9 aylık servet artışıyla tüm dünyanın aşılanması mümkün olduğunu ortaya koyuyor.

Kadınların isyanı
Kadın cinayetlerine dikkat çekmek için “Bu artık cinskırım” sözleriyle yeni bir kampanya başlatan kadınlar, Meclis’i harekete geçmeye çağırıyor.

Hayvan hakları
Hayvan hakları konusunda 5 Partinin ve STK’ların üzerinde anlaştıkları bir rapor olmasına rağmen, kanun teklifi halen hazırlanmadı. Rapor eğer yasalaşırsa, havyanlar “mal” değil, “duygulu varlık” olarak tanımlanacak.

BM de uyardı
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, yeni tip koronavirüs aşısının gelişmekte olan ülkelere erişimi gecikirse, virüsün mutasyona uğrayarak daha bulaşıcı ve ölümcül olabileceği, mevcut aşının işe yaramayabileceği uyarısında bulundu.

Twitter önlemi
Sosyal paylaşım sitesi Twitter, üye paylaşımlarında rastlanan yanlış veya gerçek dışı bilgilerle mücadele etmek için yeni geliştirdiği “@Birdwatch” isimli ürününü tanıttı.

Esnafın talebi
ESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Sigorta prim borcu bulunan esnaf ve sanatkarlarımızın sağlık hizmetlerinden yararlanabilmelerine imkan sağlayan uygulama 1 yıl süreyle uzatılarak devam ettirilmelidir.”

Başvuru imkanı
Ticaret Bakanı Pekcan, kira ve gelir kaybı desteklerine yeniden başvuru imkanı sağladıklarını belirterek, başvuruların 31 Mart saat 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden yapabileceğini açıkladı.

Bedelli Askerlik
Bedelli askerlikte 2021 ücretleri belli oldu. Geçen yılın ikinci yarısında 37 bin 70 lira olan ücret bu yılı ilk yarısında 39 bin 788 lira olarak uygulanacak.

Trafik kalabalık
Trafiğe kayıtlı araç sayısı, geçen yılsonu itibarıyla bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,27 artarak 24 milyon 144 bin 857’ye çıktı.

7 ayrı çalışma
Kovid-19 ile mücadele kapsamında, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) desteğiyle sürdürülen 17 yerli aşı çalışması bulunuyor.

OSB’lere destek
Dünya Bankası, Türkiye’deki OSB’lere yeşil altyapı ve temel altyapı projeleri için 300 milyon dolarlık destek projesi başlattı. Projenin 10 milyon dolarlık kısmı, eğitim merkezlerine yapılacak yatırımlar için kullanılacak.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ