Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,43 / Satış: 8,47
€ EURO → Alış: 9,93 / Satış: 9,97

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 03.02.2021
  • 591 kez okundu

YÜZYÜZE EĞİTİM BAŞLIYOR
Köy okullarında 15 Şubat, kentte 1 Mart’ta…
Milli Eğitim Bakanlığı, köy okullarının 15 Şubat’ta, şehirdeki okulların ise 1 Mart’ta kademeli olarak yüz yüze eğitime başlayacağını duyurdu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamaları şöyle:
“15 Şubat Pazartesi günü ikinci yarı yıla başlıyoruz. Köylerimizde salgının hiç olmadığı ya da düşük seyrettiği görüldüğünden, çocuklarımızın eğitiminin salgına bağlı olarak daha fazla aksamaması için, köy okullarımızı tüm kademelerde yüz yüze ve tam zamanlı olarak açıyoruz.
1 Mart’tan itibaren, özel gereksinimli öğrencilerimiz için de özel eğitim okullarımız ve sınıflarımız eğitim vermeye başlayacak. 1 Mart Pazartesi, ilkokullarımız, tüm sınıf düzeyleriyle açılacak. Öğrencilerimiz, eğitimlere seyreltilmiş şekilde, haftada 2 gün devam edecek. Lise öğrencilerimizin birinci dönemden kalan sınavları, Mart ayı içerisinde planlanarak yüz yüze gerçekleştirilecek. 1 Mart Pazartesi günü, ilkokullarımızın tüm sınıf düzeyleriyle açılması kararını aldık. İlkokul öğrencilerimiz, eğitimlerine yine seyreltilmiş şekilde haftanın iki günü devam edecekler. 1 Mart tarihinde okullarımız, sınav döneminde olan 8. ve 12. sınıf öğrencilerimiz için de kapılarını açacak. Onların verimli bir şekilde sınavlara hazırlık yapmaları ve öğretmenleri ile birebir çalışmaları çok önemli.
Öğrencilerimizin okullarımızda yüz yüze eğitime katılımları, geçen dönemde olduğu gibi, yine velilerimizin kararına bağlı olacak.”

Altınözü’nde 6 Ev’e Karantina
Altınözü Kaymakamlığı, ilçede Ziyaret Mahallesi, Ziyaret Sokak’taki 6 evde yaşayanlar için karantina ilan etti. Altınözü Hıfzıssıhha İlçe Kurulu kararıyla, Altınözü ilçesi Ziyaret Mahallesi, Ziyaret Sokak’ta bulunan 180-184-185-187-189 ve 210 nolu ikametlerde oturanlar için karantina uygulamasına gidildi. Kararla, 6 evde oturan aile bireyleri 1 Şubat ile 10 Şubat tarihleri arasında dışarı çıkamayacak, bu evlere de kimse giremeyecek.

Yayladağı HEM Kurs başvuruları başladı
BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİ…
Yayladağı Halk Eğitim Merkezi’nde, önümüzdeki günlerde Bilgisayar İşletmenliği kursu açılıyor. Yayladağı HEM duyurusu şöyle:
“Halk Eğitimi Merkezimizde, Bilgisayar İşletmenliği (Operatörlük) Kursu açılacaktır. Başvurular, 02.02.2021-05.02.2021 tarihleri arasında kurumumuza şahsen yapılacaktır.”

YKS başvuruları
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) adaylarından T.C. kimlik kartı ve e-Devlet şifresi olanların, başvuru merkezlerine gitmeden, e-Devlet üzerinden sınav başvurularını yapabileceklerini açıkladı.

THY duyurusu
Türk Hava Yolları (THY), İsrail çıkışlı ve varışlı tüm uluslararası uçuşların geçici olarak durdurulma kararının, 7 Şubat’a kadar uzatıldığını duyurdu.

HALK OTOBÜSLERİNDE HES ZORUNLUĞU
8 ŞUBAT BAŞLIYOR
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), il genelindeki toplu taşıma araçlarına binişte zorunlu hale gelen HES kodu tanımlatma uygulamasının, 8 Şubat Pazartesi günü başlatılacağını duyurdu. İçişleri Bakanlığı’nın ‘Şehir İçi Toplu Ulaşımda HES Kodu Sorgulaması’ genelgesine istinaden bu kararın zorunlu hale getirildiğini ifade eden Büyükşehir yetkileri, vatandaşları uyardı.
HBB yetkilileri, vatandaşların, toplu taşıma hizmetlerinden faydalanırken mağduriyet yaşamaması için HES kodlarını Hatay Kart’larına tanımlatmaları gerektiğini ifade etti. Cep telefonlarındaki Hatay Kart Mobil uygulaması, hatay.bel.tr ve hataykart.com adresleri üzerinden HES kodunun tanımlanacağını belirten Büyükşehir yetkilileri, 8 Şubat 2021 tarihine kadar HES kodu tanımlanmayan kartların kullanılamayacağını açıkladı.

Hatay’da yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, yarın ilimizin 2. bölgesinde bakım ve onarım nedeniyle kesintiye gidileceğini bildirdi.
Duyuru şöyle:
Antakya İlçesi Odabaşı Mahallesi Atatürk Sokağa 10:00-15:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Tekebaşı Mahallesi 7, 365, Sahil, 366, 141, Ortaokul, 301, 315, 335, 358, 354, 349, 342, 347, 395, 369, 367, 375, 387, 379, 377 ve 381 Sokağa 09:00-17:00 saatleri arasında AG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Yeni Partiler
Mustafa Sarıgül’ün Partisi Türkiye Değişim Partisi ve Muharrem İnce’nin kuracağı Memleket Partisi’nin toplumda nasıl bir karşılık bulacağı, Millet İttifakı’nı güç kaybına uğratıp uğratmayacakları siyasetin yeni soruları.

Anayasa süreci
Gündeme taşınan yeni anayasanın TBMM’de yasalaşması için gerekli üçte iki çoğunluğa sahip olmayan Cumhur İttifakı’nın, muhalefet partileriyle uzlaşması olasılığını tartışılırken, bunun için halk oylamasına gidilmesi de gündemde.

Gezi davası
Üçüncü Gezi Davası’nın ilk duruşması, 21 Mayıs’ta. 21 Mayıs 2021’de saat 10’da Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda başlayacak dava, Gezi olaylarına dair yapılan üçüncü yargılama olacak.

35 bin çocuğa
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) ve WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu iş birliğiyle ülke genelinde ihtiyaç sahibi 35 bin çocuğa kışlık kıyafet yardımı yapıldı.

CHP eleştirisi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki gösterilere ilişkin, “Üniversitelerini, liyakati ve adaleti savundukları için gençlerin gece yarısı operasyonuyla gözaltına alınması kabul edilemez” dedi.

Ham çelik üretimi
Hatay’ın da önemli bir üretim gücüne sahip olduğu Türkiye’nin ham çelik üretimi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 6 artarak 35,8 milyon tona yükseldi.

Pazarcı Esnafı
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Şu an pazarcı esnafı cirosunu marketlere kaptırdı. Yeni bir düzenleme ile vatandaşın ve pazarcı esnafının mağduriyeti giderilmeli.

3-4 Nisan’da
Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği’nin (TÜRMOB) serbest muhasebeci mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik sınavlarına ilişkin duyurusu Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, sınavlar 3-4 Nisan’da yapılacak.

118 şüpheli
İçişleri Bakanlığı, 5 bin 394 sosyal medya hesabı üzerinden terör örgütü propagandası yapan 2 bin 237 şüpheli hakkında işlem başlatıldığını ve bunlardan 118’inin gözaltına alındığını bildirdi.

TUS 2. Dönem
ÖSYM, TUS 2. dönem ek yerleştirme sonuçlarının açıklandığını bildirdi. Adaylar, sonuçlara “https://sonuc.osym.gov.tr” adresinden TC kimlik numaraları ve şifreleriyle erişebilecek.

Ankara desteği
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sağlıktan sosyal desteklere kadar her konuda vatandaşlarımızın yanında olacak adımlar attık. Bu mücadelede esnafımızın, sanatkarımızın, üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

110 milyar liralık
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, yapılandırma kapsamında, vergi dairelerine 7 milyon 679 bin vatandaşın başvuruda bulunduğunu, bu kapsamda 110 milyar liralık alacağın yapılandırıldığını söyledi.

İhracatta rekor
Genel Ticaret Sistemi’ne göre, ihracat, Ocak’ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,46 artarak 15 milyar 48 milyon dolara yükseldi. Böylelikle bugüne kadarki en yüksek Ocak ayı ihracat rakamına ulaşıldı.

AFAD paylaşımı
AFAD, olası bir depremle ilgili dikkat edilecek konuları sosyal medya hesapları üzerinden anlattı. Paylaşımda yer verilen videoda, 4 kişilik bir ailenin, olası deprem öncesi yaptığı hazırlık ve depremin ardından nasıl hareket ettikleri canlandırıldı.

Emsal karar
Anayasa Mahkemesi, bir üniversite hastanesinde çalışan uzman doktora nöbet ücreti ödenmemesi nedeniyle ayrımcılık yasağının ihlal edildiği sonucuna vardı.

Yurt genelinde
Ülke genelinde, polis ekiplerince yük taşıyan araçlara yönelik gerçekleştirilen denetimlerde, tespit edilen 9 bin 977 kural ihlaliyle ilgili cezai işlem uygulandı.

87 ilaç daha
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 10’u solunum sistemi ilacı olmak üzere, toplam 87 ilacın daha geri ödeme listesine alındığını açıkladı.

e-Devlet’i sevdik
Geçen yıl e-Devlet Kapısı üzerinden verilen “Kimlik Kartı Başvuru Randevusu” hizmeti 5 milyondan, “Sürücü Belgesi Başvuru Randevusu” hizmeti 2 milyondan, “Pasaport Başvuru Randevusu” hizmeti de 1 milyondan fazla kullanıldı.

Fahiş Fiyat
Ticaret Bakanlığı:
“Son 15 günde denetimlerimizi sıklaştırdık, 81 ile yaydık. Bu doğrultuda da 1 Şubat akşam 17.00 itibarıyla 4 bin 290 firmamızın 46 bin 768 ürününü denetledik. Bu 4 bin 290 firmanın 226’sında ve 46 bin 768 ürününün 1094’ünde fahiş fiyat olduğunu tespit ettik.”

Pazar Esnafı
Hafta içi günlerde akşam 21.00’den sonra ve hafta sonları tam zamanlı olarak uygulanan sokağa çıkma yasağı sebebiyle pazarcı esnafının zor günler geçirdiğine işaret eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Pazarlar, tam zamanlı olarak faaliyete geçmeli” dedi.

Fiyat uyarısı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başka-nı Şemsi Bayraktar: “Lahananın 4 kat, maydano-zun 3,9 kat, süt ve patatesin 3 kat, marulun 3,1 kat fazlaya tüketiciye satıldığı bir ortamda, bütün kesimler sorumlu davranmalı, spekülasyona fırsat verilmemeli, tedbirler zamanında alınmalı.”

Borsa’nın lideri
Borsa İstanbul’da işlem gören spor şirketleri arasın-da geçen ay yatırımcısına en fazla kazandıran Fenerbahçe, yüzde 28,6 ile olarak kayıtlara geçti.

Kargo bedava!
Yurtiçi Kargo, Sevgililer Günü’ne özel düzenlediği yarışmayı kazanan 5 kişinin 2021 boyunca göndereceği 10 adet gönderiyi bedava taşıyacak. Şirket, Instagram sayfasından, 14 Şubat Sevgililer Günü’ne özel yarışma düzenliyor.

Öğretmene Aşı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Yüz yüze eğitime başlayan öğretmenlerimiz için şubat ayı içerisinde aşı uygulamasının yapılması planlanmaktadır” dedi.

ÖTV arttırıldı
Binek otomobiller ve esas itibarıyla insan taşımak üzere imal edilmiş diğer elektrik motorlu taşıtlardan alınan ÖTV, motor gücüne göre yüzde 10, 25 ve 60 olarak uygulanacak.

Hedef: KOBİ’ler
Siber saldırıların yüzde 71’inin KOBİ’leri hedef aldığı, bir saldırının ortalama 35 bin dolar zarara mal olduğu bildirildi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ