Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,84 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,80 / Satış: 7,83

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 27.05.2017
  • 2.039 kez okundu

Savaş’tan kınama mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Van’ın Çaldıran ve Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde devam eden operasyonlarda 4 asker ve 1 güvenlik korucusunu şehit düşüren hain terör saldırısı için kınama mesajı yayımladı.
Mesaj özetle şöyle:
“Van’ın Çaldıran ilçesinde Gülizar mahallesi kırsalında bölücü terör örgütü mensupları tarafından karayolunun kesilerek üç tırın yakılması olayı sonrası bölgede arama-tarama faaliyetleri icra eden güvenlik güçleri ve teröristler arasında çıkan çatışmada üç asker ve bir güvenlik korucusunun, Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde ise 34’üncü Hudut Tugay Komutanlığı unsurlarınca icra edilen operasyon esnasında teröristler ile çıkan çatışmada da bir askerimizin daha şehadet haberini üzüntüyle öğrendim.”
Hepimiz çok iyi biliyoruz ki milletimizin birlik ve bütünlüğünü bozmaya çalışan ve acımasızca saldıralar düzenleyen hainler asla bu kötü emellerine ulaşamayacak ve milletimizin, vatana, bayrağa bağlılığını güçlendirecektir Bu hain saldırı sonucu şehit olan askerimize Yüce Allah’tan rahmet, kederli ailesine, yakınlarına, silah arkadaşlarına ve milletimize sabır diliyorum.”

Yaman’dan teröre kınama
Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, Van ve Hakkari’de yaşanan hain terör saldırısı ile ilgili bir kınama metni yayınladı. YAMAN’ın mesajı şöyle:
“Teröre kurban giden şehitlerimizin haberini derin bir üzüntü içerisinde öğrenmiş bulunmaktayım. Terörün son bulduğu, masum insanların katledilmediği, tüm insanlığın birlik beraberlik ve barış duygularıyla kenetlendiği, savaşın son bulduğu bir dünya özlemiyle terörü lanetliyorum. Van ve Hakkari’de yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yakınlarına sabır ve yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.”

“Nobel Ödüllü” Aziz Sancar’ın
Kız Çocukları Projesi: STEM YARIN…
NOBEL ödülü kazanan ilk Türk Bilim İnsanı olan Prof. Dr. Aziz Sancar’ın “ Kız Çocukları İçin STEM Programı Kamp Etkinliği yarın düzenleniyor. Nobel Ödüllü Prof. Aziz Sancar’ın liderliğinde, İlköğretim 6. sınıf kız çocuklarını Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (STEM) eğitimine özendirmek amacıyla, yarın 09.00 – 16.00 saatleri arasında Hatay MKÜ Kapalı Spor Salonu’nda “Aziz Sancar Kız Çocukları İçin STEM Programı Kamp Etkinliği” gerçekleştirilecek.

ÇORBA EVİ’NDE HERGÜN 500 KİŞİYE İFTAR
Antakya Belediyesi’ne ait, Atatürk Caddesi’ndeki Mahveli Sosyal Tesisler’de bulunan Çorba Evi’nde her akşam 500 kişilik iftar sofrası kurulacak. İftar sofralarının ilki bugün kuruluyor. İftar, saat 19.51’de açılıyor.

BEYAZ MELEKLER YEMİN TÖRENİ
7 HAZİRAN’DA
MKÜ’ye bağlı Hatay Sağlık Yüksekokulu yemin töreni Haziran ayı ilk haftasında yapılıyor. Yapılan duyuruda, “Hatay Sağlık Yüksekokulu tarafından 7 Haziran günü 13.00 – 16.00 saatleri arasında Atatürk Konferans Salonu’nda Yemin Töreni düzenlenecektir” denildi.

Antakya Belediyesi’nden olumlu biri uygulama
30.000 AİLEYE ERZAK YERİNE ALIŞVERİŞ ÇEKİ
Antakya Belediyesi, bugün başlayacak Ramazan ayı dolayısıyla ilçede 30.000 ihtiyaç sahibi aileye ulaşmayı hedefliyor.
Antakya Belediyesi, bu çalışması kapsamında, ailelere gıda ve erzak kolileri yerine alıveriş çekleri vermeyi kararlaştırdı.
Buna göre, ilçede 30.000 ihtiyaç sahibi aileye bu yıl Ramazan kolisi yerine Ramazan Alışveriş Kartı verilecek. Vatandaşlar, bu çekler yardımıyla tütün ve alkol ürünleri hariç, marketten dilediği ihtiyacını kendisi alabilecek.
Antakya Belediyesi’nin bu uygulaması çok olumlu görüldü.

MKÜ’de, kreş minikleri de mezuniyet töreni düzenliyor…
9 HAZİRAN’DA
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde, 3-4 yaşındaki minikler de ‘Kreş Mezuniyet Töreni’ düzenliyor.
Bu konuda yapılan bilgilendirmeye göre, MKÜ’deki kreşlerde bulunan miniklerin yılsonu gösterisi ve mezuniyet töreni 9 Haziran günü yapılıyor.
Yapılan duyuruda, ”Kreş ve Gündüz Bakımevi tarafından, 9 Haziran günü saat 14.30’da Atatürk Konferans Salonu’nda Kreş ve Gündüz Bakımevi öğrencilerinin ‘Yıl Sonu Gösterisi ve Mezuniyet Töreni’ gerçekleştirilecektir” denildi.

Hatay Halk Sağlığına Staj için 45 başvuru oldu
TAMAMINA RED
Hatay İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, staj yapmak isteyen değişik sağlık okul-larında öğrenci toplam 45 öğrencinin STAJ başvuru-sunu reddetti. Halk Sağlığı, başvurucu 45 kişinin tamamının başvurusunu olumsuz karşılayarak reddettiğini duyurdu.
Hatay il Halk Sağlığı Müdürlüğünde öğrencilerin yaz Staj başvuruları 16 Mayıs günü toplanan staj komisyonunda görüşüldü ve Stajları uygun görülmedi. Staj istekleri reddedilen 45 öğrenci şöyle sıralanıyor:
Bengi Büşra Çelik, Fevziye Yalvuç, Gülcihan Acar, Ahmet Gezer, Manolya Ateş, Nisanur Alataş, Durmuş Ali Temizkan, Gizem Türüç, Mehmet Elçi, Beşir Kurt, Ali Karabulut, Onur Düzgün, İsmail Değirmenci, H.kemal Topal, Elvin Deniz, Ahmet Atan, Anıl Kırıkkayış, Zeynep Eren, Zehra Cünedioğlu, Dilek Cünedioğlu, Ali Tanır, Esin Çınar, Muhammed İbrahim, Aliye Ceker, Büşra Çeviren, Hanım Demirtaş, Talha Düz, Dilan Keklik, Ezgi Ekşi

YAMAN’DAN RAMAZAN MESAJI
Defne Belediye Başkanı Op. Dr. İbrahim Yaman, Ramazan Ayı dolayısıyla mesaj yayınladı. Mesaj şöyle:
“İyiliğin, yardımlaşmanın ve dayanışmanın ayı olan Ramazan Ayının barış, huzur, hoşgörü ve mutluluk getirmesini diliyorum. İnsanların katledilmediği; din, dil, ırk ve mezhep ayrımcılığının sona erdiği bir dünya düzeni temenni ederek; barışın egemen olduğu ve eski bayramların tadını alabildiğimiz bir Ramazan Ayı diliyorum.”

M. İrade Parkında Cuma günleri eğlence var:
HACİVAT-KARAGÖZ..
Antakya Belediyesi, her Cuma iftar sonrası 15 Temmuz Milli İrade Parkı’nda vatandaşlara huzuru, sevgiyi, birlik beraberliğin güzelliğini yaşatacak Ramazan etkinlikleri düzenliyor.
Bu etkinliklerin içerisinde Kuran-ı Kerim Tilaveti, Tasavvuf Dinletisi, Semazen gösterisi, Hacivat-Karagöz gibi tiyatral gösteriler yer alacak. Aynı zamanda büyüklere Piyam Şerbeti İkram edileceği, Çocuklara Pamuklu Şeker ve Balon gibi minik hediyelerimiz verileceği belirtildi.

Bugün Enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor. İlimizde bugünkü kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi Dikmece Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası
Samandağ İlçesi Çamlıyayla Mahallesine 8:30-16:30 saatleri arası
Belen İlçesi Sarımazı Mahallesi Meşe Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası
İskenderun İlçesi Gültepe Mahallesi Şehit Jandarma Uzman Çavuş Hakan Ölçen Caddesi ve 402 Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası
Arsuz İlçesi Avcılarsuyu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası
Kırıkhan İlçesi Cumhuriyet Mahallesi Lala Paşa Sokağa 10:00-18:00 saatleri arası
Antakya İlçesi Esentepe ve Altınçay Mahallelerine 8:30-17:00 saatleri arası
Antakya İlçesi Akasya Mahallesi 81 ve 69 Sokaklara 14:30-15:30 saatleri arası
Defne İlçesi Armutlu, Elektrik ve Çekmece Mahallelerine 9:00-15:00 saatleri arasında Bakım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Prof. Dr. ÖZYILMAZ’ın acı günü
BABASI VEFAT ETTİ
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gül Özyılmaz’ın babası aynı zamanda eşi olan Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Özyılmaz’ın kayınbabası vefat etti.
Merhumun cenazesi dün öğle namazına müteakip Adana’da defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrıdan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

YARIN ENERJİ ALAMAYACAK YERLER
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım onarım çalışmaları yapıyor. Bu çalışmalar sırasında enerji kesintisi uygulanırken yarın ilimizdeki kesinti programı şöyle:
Hassa İlçesi Akbez Mahallesine 9:00-16:00 saatleri arası
Arsuz İlçesi Avcılarsuyu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası
İskenderun İlçesi Mustafa Kemal Mahallesi 547 ve 550 Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası
İskenderun İlçesi Denizciler Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası
Samandağ İlçesi Ceylandere Mahallesine 8:30-16:30 saatleri arasında Bakım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Rektör’den Ramazan Mesajı
Ramazan ayı nedeniyle bir mesaj yayınlayan, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Hasan Kaya, “
“Ramazan, sahip olduğumuz sayısız nimetlere şükür etmemizi ve bu nimetlere sahip olmayan ihtiyaç sahiplerini kendimizden önce düşünmemiz gerektiğini hatırlatır” derken, şunları söyledi:
“Efendimiz Hz. Muhammed’in ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ hadis-i şeriflerinde belirttiği uyarıları daha iyi idrak etme fırsatı yakalayacağımız bu kutlu ayda birbirimize tebessüm etmeyi unutmadan, birbirimizi incitmeden Allah’ın verdiği emanetlere hakkıyla sahip çıkmak en büyük meziyetlerimiz olmalıdır.”

Vali Yardımcısı’ndan Türkü…
Kırıkhan Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 4 ay önce kurulan ve çalışmalara başlayan, müzisyen ve vokalistlerini öğretmenlerin oluşturduğu Gazella Gazella Korosu konser verdi. Şehit Hurşit Uzel İmam Hatip Ortaokulu Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu’ndaki konseri izleyen Hatay Vali Yardımcısı Hersanlıoğlu da sahneye çıkarak bir türkü seslendirdi.

Siyam İkaizler Hastane kontrolünde
Suriye’nin İdlib kentinde yaşayan Fuat Yaseri (30) ve Rağde El-Delli (30) çiftinin ikiz kız bebekleri, 2 kilo 70 gram ağırlığında sezaryenle bedenlerinden yapışık halde dünyaya geldi. Suriye’deki yetersiz imkanlar nedeniyle ambulansla Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısına getirilen bebekler, oradan Reyhanlı Devlet Hastanesine yönlendirildi. Doktorların Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesine sevk ettiği siyam ikizi bebekler, burada yeni doğan yoğun bakıma alındı. Konuya ilişkin konuşan MKÜ Çocuk Cerrahisi Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Emin Çelikkaya, “Ameliyat için konseyin toplanması gerekiyor çünkü tek bir branşın yapabileceği bir işlem değil, konsey sonrası ayrılıp ayrılamayacağına hep beraber karar vereceğiz, şu an için erken” dedi.

Toprağa verildi
Hatay’da polis memuru oğulları tarafından tabancayla vurularak öldürülen anne ve baba toprağa verildi. Hatay Devlet Hastanesi morgundan alınan anne Fatma (54) ile baba Mustafa E’nin (60) cenazeleri, Antakya Mezarlık Kompleksi’ne getirildi. Burada öğle namazı müteakip kılınan cenaze namazlarının ardından anne ve babanın naaşı, Narlıca Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ