Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,57 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,10 / Satış: 10,14

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 09.02.2021
  • 493 kez okundu

AKP Gençlik Kolları Kongresi
11 ŞUBAT PERŞEMBE…
AK Parti Hatay İl Gençlik Kolları Kongresi, hafta içinde yapılıyor. Edinilen bilgiye göre, AKP İl Gençlik Kolları Kongresi, 11 Şubat Perşembe günü saat 15.30’da Antakya Anemon Oteli’nde yapılacak. Kongre öncesi, Genel Merkez’in de onayıyla, halen mevcut başkan Mustafa Alkaya’nın tek aday gösterileceği tahmin ediliyor.

İSTE’de 7 Enstitü kapatıldı
İskenderun Teknik Üniversitesi’nde (İSTE) halen mevcut olan 7 Enstitü kapatılırken, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü kuruldu. Resmi Gazete kararıyla İSTE’de kapatılan birimler şunlar:
Bilişim Enstitüsü
Çevre ve Deniz Bilimleri Enstitüsü
Demir Çelik Enstitüsü
Enerji Enstitüsü
Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Taşımacılık-Lojistik Enstitüsü
İSTE’de 7 Enstitü kapatılırken, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü de kuruldu.

Bilim İnsanları, Sağlık Bakanlığı iznine şiddetli karşı:
KOVİD 19 ARAŞTIRMA, YAZILARI İZNE TABİ…
Sağlık Bakanlığı, koronavirüs ile mücadele sürecinde, her türlü bilimsel yazı ve araştırmaların mutlak surette Sağlık Bakanlığı iznine tabi olarak yapılması gerektiğini duyurdu. Bakanlığın bu tutumu; bilim insanları, doktorlar ve bağlı kuruluşların tepkisine yol açtı.
Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği, Türk Toraks Derneği, Türk Yoğun Bakım Derneği, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği, Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği, Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği ile Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti`nin ortak olarak hazırladıkları açıklamayla uygulamaya karşı çıkılırken, şu mesaj verildi:
“Kovid-19 araştırmalarında Sağlık Bakanlığı izni, gereksiz bir engel ve caydırıcı bir faktör. Standart araştırma süreçleri uygulanmalı. Kovid-19 hastaları ve/veya hastalığı ile ilgili bilimsel yayınlar için Sağlık Bakanlığı izni şartı hemen kaldırılmalıdır.”

Besiciye destek
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, gıda fiyatlarındaki artışla mücadeleye katkı sağlamak amacıyla, besici ve yetiştiricilere uygun fiyatlarla mısır ve arpa satışı yaptıklarını belirtti.

İndirim talebi
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Kovid-19 sürecinde şoför esnafının maliyetlerinin arttığını belirterek, “Zorunlu köprü ve otoyol geçiş ücretleri taşımacı esnafımıza ağır geliyor. Bu kapsamda esnafımıza indirim sağlanması gerekiyor” dedi.

12,6 milyon katılımcı
Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) raporuna göre, 2020 sonu itibariyle Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) katılımcı sayısı 12,6 milyona ulaşırken, yaklaşık portföy büyüklüğü 171 milyar lira oldu.

Ocak verisi
Türkiye genelindeki havalimanlarında, bu yılın Ocak ayında hizmet verilen toplam yolcu sayısı 5 milyon 227 bin 452 olarak kayıtlara geçti.

Kovid-19 rehberi
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ebeveynler ve çocuk sitesi evlerindeki personel için yeni bir Kovid-19 rehberi yayımladı.

Yüz yüze eğitim
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Salgının seyri nedeniyle tüm sınıfların aynı anda ve tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime geçmesi kısa vadede mümkün görünmüyor” dedi.

Asgari ücret
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Bugünkü kurla baktığımızda, asgari ücret brüt 420 Euro, net 331 Euro ediyor. Enflasyon ve vergi zamlarında Avrupa lideri olan Türkiye, 420 Euro ücretle, en düşük asgari ücret sırala-masında liderliğe oynamaya devam ediyor” dedi.

2. Doz başlıyor
Kovid-19 salgınıyla mücadele sürecinde toplumsal bağışıklığın kazanılması için gerçekleştirilen aşılama kapsamında, 14 Ocak’ta aşının ilk dozu uygulanan sağlık çalışanlarına ikinci dozların yapılmasına 11 Şubat’ta başlanacak.

Parti’den istifa
Parti üyeliğinden istifa edeceğini açıklayan Muharrem İnce, CHP’nin ideolojik bir savrulma yaşadığını belirtti, Parti yöneticileri ile seçmen, üyeler ve Parti tabanı arasında derin bir uçu-rum oluştuğunu savundu.

Mahkeme kararı
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’nca hakkında ikinci kez hak ihlali yapıldığına karar verilen Enis Berberoğlu’nun yeniden yargılama talebinin kabulüne ve infazın durdurulmasına hükmetti.

Bakanlık desteği
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında vatandaş-lara aktarılan toplam kaynağın 49 milyar liraya yaklaştığını bildirdi.

Hırsızlığın böylesi de varmış!
CAMİ MUSLU%EU, ASM KLİMASI ÇALINDI…
İskenderun’da bir camiye giren hırsızlar, çeşme muslukları ile yine girdikleri bir Aile Sağlık Merkezindeki klimaları söküp çaldı. Edinilen bilgiye göre, İskenderun ilçesinde sokağa çıkma yasağı uygulaması yapılan hafta sonunda kurallara ve sokağa çıkma yasağına uymayan hırsızlar, bir caminin musluklarını, sağlık ocağının da klimalarının bakır borularını çaldı, dış üniteye zarar verdi.
Edinilen bilgiye göre, hırsızlık olayı, İskenderun- Modern evlerde, Tosyalı Cami ve Sağlık Ocağında meydana geldi. Vatandaşların fark etmesi ve 112 Çağrı Merkezine haber vermesiyle olay yerine gelen polis ekipleri, caminin musluklarının çalındığını, Sağlık Ocağına ait klimaların bakır borularının alındığını, dış ünitenin de zarar gördüğünü belirledi. Polis, kimliği belirsiz kişi veya kişilerin cami muslukları hırsızlığı ile sağlık ocağına ait klimaların bakır borularının çalınması olayıyla ilgili soruşturma başlattı.

3 İl’de Operasyon
İçişleri Bakanlığı, Hatay, Osmaniye, Gaziantep’te 1670 personelin katılımıyla Eren-8 Amanoslar operasyonunun başlatıldığını bildirdi.

İhlal edenler
İçişleri Bakanlığı, 1-8 Şubat’taki sokağa çıkma kısıtlamalarına uymayan 32 bin 181 kişi hakkında adli/idari işlem yapıldığını bildirdi.

Şubat kampanyası
Fiat Professional, Fiat Doblo ve Fiorino’nun hem Cargo hem de Combi gövde tipleri ile Fiat Pratico modelleri için “Uzatılmış Garantili Kredi” fırsatı sunuyor.

Gelecek ay
İçişleri Bakanlığı, “yerli parmak izi tanıma sistemi”nin Mart ayından itibaren Göç İdaresi ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüklerinde kullanılma-ya başlanacağını duyurdu.

BIST 100 Endeksi
Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ve Tüketici Fiyat Endeksi ile indirgendiğinde, Ocak’ta en fazla reel getiri BIST 100 endeksinde sağlandı.

Hesabıı vereceğiz
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarının yaptıkları harca-manın hesabını halka vermek zorunda olduğunu, böyle bir siyaset anlayışını hayata geçirmeye çalıştıklarını bildirdi.

CHP Önergesi
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Kovid-19 salgınıyla mücadelede gelinen nokta, aşı tedarikinde yaşanan sorunlar ve mutasyonla ilgili alınması gereken önlemler” konusunda TBMM’de genel görüşme açılmasını istedi.

92 Milyon Abone
Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, yaklaşık 92 milyon aboneye SMS ve e-posta yoluyla “İnternet Arama motorları, Güvenli İnternet Hizmeti ile daha güvenli!” içeriğinin gönderiminin gerçekleştirileceğini söyledi.

Ankara kararıyla
Cumhurbaşkanlığı kararıyla; 12 üniversitedeki 35 fakülte, enstitü ve yüksekokul kapatıldı, 6 üniversitedeki 9 fakülte ve yüksekokulun ismi değiştirildi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ