Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,07 / Satış: 8,10
€ EURO → Alış: 9,65 / Satış: 9,69

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 26.02.2021
  • 528 kez okundu

Samandağ Belediyesine eleştiri
Toplu Sözleşme İmzalanmalı
Samandağ Belediyesi ile işçileri ilgilendiren toplu sözleşme henüz imzalanmadı. Tüm Emekli Sen Samandağ Şubesi, Samandağ Belediye Yönetimi’ne imza atma çağrısı yaptı. Tüm Emekli Sen’in, “Toplu İş Sözleşmesi bir an önce” başlıklı duyurusu şöyle:
“Samandağ Belediyesi şirket işçilerinin yeni dönem toplu iş sözleşmesi, Samandağ Belediye Yönetimi ve DİSK Genel-İş sendikası arasında bugün itibarı ile imzalanmamıştır. Samandağ Belediyesi, işçilerinin haklı ve meşru taleplerini ikirciksiz yerine getirmelidir.
Ülkemizde işçilerin, emekçilerin, ezilenlerin yaşam standardını yükseltme iddiasında olan CHP ve CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylemleri ile Samandağ Belediye Yönetimi’nin söylemleri uyuşmamaktadır. İlçemizde yıllardır, belediye yönetimleri ile sendika arasında toplu iş sözleşmesi görüşmeleri yapılır ve bu görüşmeler ortak akıl ile sonuçlanırdı.
Emekçilerin, işçilerin hakkı, hukuku ve de kazanılmış haklarına, belediye yönetimleri ve toplumun tüm kesimleri tarafından sahip çıkılmalıdır. İlçemizde iç huzur bozulmamalı ve emekçilerin refah düzeyinin, aynı zamanda kent ekonomisine önemli bir katkı olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca Samandağ Belediyesi’nde çalışmakta olan kamu emekçilerinin sosyal denge tazminatının 1 Ocak tarihinden itibaren kesilmiş olmasının da kabul edilemez olduğunu bildiririz.
Diğer belediyelerin imzaladığı sosyal denge haklarının ilçemiz belediyesi tarafından imzalanmamasının hiçbir izahatı yoktur. Çağrımızdır… İşçilerin haklarını çiğnemeyin. Toplu iş sözleşmesini bir an önce imzalamalı ve de memurların sosyal denge hakları ödenmelidir.”

Seyit Torun Hatay Gezisini İptal Etti
CHP Genel Başkan Yardımcılarından Seyit Torun’un dün için programlanan Hatay gezisi iptal edildi. CHP İl Başkanlığı açıklamasında, Seyit Torun’un 25 Şubat Hatay ziyaretinin iptal edildiği duyuruldu.

AKP’ye Katılımlar
AK Parti İl Kongresi’nde, Partiye katılım oldu. Değişik Partilerden yaklaşık 10-12 kişinin AKP’ye geçtiği kaydedildi ve parti rozetleri takıldı.

Sınırdan geçmek isteyen 9 kişi yakalandı
2’si HTŞ Mensubu…
Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı yollarla girmeye çalışan 9 kişi yakalandı. Yakalanan 2 kişinin, terör örgütü HTŞ mensubu olduğu tespit edildi. Milli Savunma Bakanlığı twitter hesabından paylaşılan bilgide, Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı yollardan girmeye çalışan 9 kişinin yakalandığı ve bunlardan iki tanesinin terör örgütü HTŞ üyesi olduğu kaydedildi. Hudut kartalları tarafından yakalanan 9 kişi, Reyhanlı İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Ali Çimler’in Annesi Vefat Etti
Kumlu CHP İlçe Başkanı Ali Çimler, anne acısı yaşadı. Ali Çimler’in annesi Hatice Çimler vefat etti.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

İskenderun’da 6 hırsızlık olayı aydınlatıldı
6 şüpheli yakalandı
İskenderun ilçesinde, son bir haftalık süreçte bazı bölgelerde yaşandığı belirtilen toplam 6 hırsızlık olayı aydınlatılırken, faili oldukları belirlenen 6 şüpheli de yakalandı.
Verilen bilgiye göre,15-21 Şubat tarihleri arasında, İskenderun ilçesi Kocatepe, Esentepe, Barıştepe, Buluttepe, Yunus Emre, Meydan, Barbaros, Numune, Kurtuluş Mahallelerinde meydana gelen; otodan hırsızlık (2), motosiklet hırsızlığı (3), bisiklet ve elektrikli bisiklet hırsızlığı (3), ev ve işyerinden hırsızlık (3), açıktan hırsızlık (1) ve suç eşyasının satın alınması veya kabul edilmesi (1) olmak üzere, meydana gelen 13 olayda ekipler tarafından yapılan çalışma sonucunda 6 olayın failleri tespit edildi, 6 şüpheli şahıs yakalandı. Yakalanan şüpheliler adliyeye teslim edildi.

Harbiye’de bir evde 13 Lt boğma rakı ele geçti
Yöremizde, üzüm ve incirden imal edilen boğma rakı, yasalara göre suç oluşturuyor. Alınan bilgiye göre, KOM Şube Müdürlüğü ekiplerince kaçakçılık suçları kapsamında yapılan çalışmada, Defne ilçesi Harbiye Mahallesi’nde bulunan bir işyerinde yapılan aramada 13 kg boğma rakı, 480 adet içi tütünle doldurulmuş makaron, 5 paket gümrük kaçağı sigara ele geçirildi. Olayla ilgili olarak, E.U. isimli şahıs yakalandı ve hakkında 5607 SKM suçundan adli işlem yapıldı.

Detaylar Mart’ta
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, “Makroekonomik istikrar politikalarını ve yapısal politikaları içeren ‘ekonomik reform’ çalışmalarımızda sona geldik. Detaylarını Sayın Cumhurbaşkanı’mız martın ikinci haftasında kamuoyuyla paylaşacak” dedi.

İnsan Hakları Eylem Planı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Önümüzdeki Salı, üzerinde çalıştığımız ve tüm kesimlerin beklentileri doğrultusunda hazırlanan İnsan Hakları Eylem Planı’nı paylaşacağız” dedi.

33 fezleke
TBMM’ye iletilen fezlekelerde; “terör örgütü propagandası yapma”, “suçu ve suçluyu övme”, “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma”, “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” gibi suçlamalar yer alıyor.

İddialar yalan!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Çin’den gelen 1 milyon doz ücretsiz aşının Devlet Malzeme Ofisi’ne, her bir dozu 12 dolardan fatura edildiği” iddiasına ilişkin olarak, “Veremeyecek hiçbir hesabımız da yok” dedi.

Yönetmelik değişti
Suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesine ilişkin yönetmelikte değişiklik yapıldı. Yönetmelikte bulunan “Gerçek kişilerde kimlik tespiti” maddesine, “Gerçek kişilere uzaktan kimlik tespiti” ibaresi eklendi.

Hatay sınırında
Hatay Reyhanlı’da hudut kartalları, yasa dışı yollardan Türkiye’ye girmeye çalışan 9 kişiyi yakaladı. Bu kişilerden ikisinin terör örgütü HTŞ mensubu olduğu belirlendi.

Engelli bireyler
AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, “özürlü”, “engelli” tanımlamalarının, bu bireyleri ve ailelerini incittiğini belirterek, “Bu tabirler yerine, ‘özel gereksinimi olan bireyler’ şeklinde tanımlamayı öneriyoruz” dedi.

Üreticiye destek
Tarım ve Orman Bakanlığı, bireysel sulama sistemi yatırımlarına destek verecek. Üreticilerin tarımsal faaliyetler için geliştirilen modern basınçlı bireysel sulama sistemleri yatırımlarına, hibeye esas mal alım tutarının KDV hariç yüzde 50’si kadar destek verilecek.

24 Şubat verisi
Son 24 saatte 9 bin 561 kişinin testi pozitif çıktı, 72 kişi yaşamını yitirdi, 5 bin 297 kişinin Kovid-19 tedavisi ya da karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 540 bin 293’e yükseldi.

Süre uzatıldı
Sigorta prim teşviki süresi uzatıldı. Buna göre, ilave 6 puanlık bölgesel sigorta prim teşvikinin süresi 31 Aralık 2021’e kadar uzatıldı.

Eczacılardan çağrı
İnternette satılan vitamin ve gıda takviye ürünlerinin bazılarının sahte bazılarının ise bozuk olduğuna dikkat çeken eczacılar, bu ürünlerin sadece eczanelerde satılması için çağrı yaptı.

Özür diledi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul’da geçen Pazar günü katıldığı cenaze töreniyle ilgili bir açıklama yaptı, kalabalık görüntüleri için özür diledi.

Büyük Kongre
AK Parti’de 7. Olağan Büyük Kongre için geri sayım başladı. “İnandığın yolda yürü” sloganıyla 2019 yılı aralık ayında başlatılan, koronavirüs tedbirleri nedeniyle bir süre kesintiye uğrayan süreç, 24 Mart’taki büyük kongre ile tamamlanacak.

Okullar açılacak
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Uzaktan eğitim, yüz yüze eğitimden daha meşakkatlidir, daha zordur. Bu zorluğu gönülden destek vererek yukarıya taşıyan arkadaşlarıma emekleri için teşekkür ediyorum” dedi.

CHP’li belediyeler
CHP’li belediyelere, ‘Faaliyet Raporu’ eğitimi verilecek. CHP Parti Okulu ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı işbirliğiyle çevrim içi yapılacak eğitime; partinin belediye meclis üyeleri, il başkanları, ilçe başkanları ve isteyen belediye başkanları katılacak.

İmam Hatipliler
MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nce başlatılan proje kapsamında, 3 bine yakın imam hatip okulundan yaklaşık 200 bin öğrenci, okudukları kitapları, yüz yüze veya dijital ortamda müzakere edecek.

Başarı oranı %83
Adalet Bakanlığı’nca hayata geçirilen uzlaştırma kapsamında müzakere edilen ve tamamlanan dosyalardaki başarı oranı yüzde 83 oldu. Buna göre, ceza uyuşmazlıklarında 921 bin 864 dosyayı uzlaştırmacılar çözdü.

Boşanmalar azaldı
Türkiye’de geçen yıl evlenen çiftlerin sayısı 487 bin 270, boşanan çiftlerin sayısı ise 135 bin 22 oldu. Evlenen çiftlerin sayısı 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 10,1, boşanan çiftlerin sayısı da yüzde 13,8 düşüş gösterdi.

İmza Kampanyası
Türkiye’nin, iklim krizini durdurmak ve küresel sıcaklık artışını 1,5 derecede sınırlamaya yönelik hedefler içeren Paris Anlaşması’nı onaylaması için, 37 sivil toplum kuruluşu tarafından imza kampanyası başlatıldı.

Sektör memnun
Halkbank’ın Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) üyesi acentelere ticari faaliyetlerinde kullanmak üzere finansman desteği sağlayacağını açıklaması, turizmciler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Öğretmen ataması
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Öğretmen atama takvimiyle ilgili çalışılıyor. Önümüzdeki aylarda bu takvim nasıl olacak ve nasıl işleyecek, taslaklar halinde bize getirildi” dedi.

Erişime açıldı
2020-DUS ve 2020-STS Diş Hekimliği giriş belgeleri erişime açıldı. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren giriş belgesini, ÖSYM’nin “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle edinebilecek.

Bakanlık sitesi
‘goturkiye.com’, 3 milyon tekil ziyaretçiye ulaştı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Yıl sonuna kadar tekil ziyaretçi sayısını 8 milyona, sayfa görüntülenme sayısını ise 15 milyona çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

TED Bursluluk Sınavları
15-16 Mart’ta…
TED Hatay Koleji, bursluluk sınavlarının Mart ayı ortasında yapılacağını duyurdu. TED Koleji duyurusu şöyle:“TED Hatay Koleji Okula Giriş ve Bursluluk Sınavı; 4.Sınıflar için 15 Mart Pazartesi, 5, 6 ve 7. Sınıflar için 16 Mart Salı, 8.Sınıflar için 18 Mart Perşembe, 9 ve 10.Sınıflar için 19 Mart Cuma günü yapılacaktır. Tüm sınavların başlama saati 13.30’dur. 2020-2021 eğitim-öğretim yılında 4,5,6,7,8,9 ve 10.Sınıflarda öğrenim gören öğrenciler sınava başvuru yapabilirler. Sınavlar, pandemi koşullarına uygun olarak, okul ortamında yüz yüze yapılacaktır. Katılmak isteyen öğrenciler, basvuruted.k12net.com adresinden başvuru yapabilirler. Detaylı bilgiye, TED Hatay Koleji resmi web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden ulaşılabilmektedir. 4.Sınıflarda, giriş ve bursluluk sınav sonuçlarına bağlı olarak burs verilecektir. 8.Sınıflarda ise Giriş-Bursluluk Sınavı sonucu ile LGS sonucuna bağlı olarak burs tanımlaması yapılacaktır.”

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ