Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,07 / Satış: 8,10
€ EURO → Alış: 9,65 / Satış: 9,69

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 03.03.2021
  • 282 kez okundu

Galatasaray Hatay’da
Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nin 23. haftasında, Hatay Büyükşehir Belediyespor, bugün Galatasaray ile karşılaşıyor. Maç, Antakya Spor Salonu’nda saat 15.00’te başlıyor.

 

Normalleşme kararları özeti
Koronavirüs sürecinde normalleşme sürecine geçiş başlatılırken, ilimizde ilgili kurallar özeti şöyle:
Orta Risk durumunda bulunan Hatay’ımızda;
1) Restoran, lokanta, kafeterya, pastane, kıraathane ve çay bahçeleri, 07:00 – 19:00 saatleri arasında % 50 kapasiteyle hizmet verecek.
2) Ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde eğitim-öğretime başlanacak.
3) Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olmayacak.
4) Halı sahalar 09:00 -19:00 saatleri arasında açık olacak.
5) Nikah, nikah merasimi şeklindeki düğünler, 100 kişiyle ve 1 saatle sınırlı olarak yapılacak.
6) 65 yaş üzeri ve 20 yaş altı sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılarak, serbest olacak.

İyi Parti Kurmayları Yarın Hatay’da
İYİ Parti Genel Merkezi’nden bir heyet, yarın ilimize geliyor. Edinilen bilgiye göre, 4 Mart Perşembe günü gerçekleşecek ziyaret programı kapsamında Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ne geçecek olan İYİ Parti heyeti içerisinde; Genel Başkan Yardımcısı Şenol Sunat, Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı, Teşkilat Başkan Yardımcısı Mümin İnan, Merkez Disiplin üyesi Süleyman Çetin, GİK üyesi Burhanettin Kocamaz, GİK üyesi Mine Baş ile Hatay İl Örgütü yöneticileri bulunacak.

DEVA İl Başkanları Toplantısı Ankara’da
Demokrasi ve Atılım Partisi’nin (DEVA) 81 İl Başkanı, bugün Ankara’da bir araya geliyor. Genel Başkan Ali Babacan’ın açılış konuşmasıyla başlayacağı duyurulan DEVA İl Başkanları Toplantısı, bugün Ankara Bilkent Otel’de gerçekleşiyor.
DEVA duyurusu şöyle:
“Demokrasi ve Atılım Partisi 2. İl Başkanları Toplantısı, 3 Mart 2021 Çarşamba günü Ankara Bilkent Otel’de gerçekleştirilecektir. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın açılış konuşmasıyla başlayacak olan etkinlik, tüm hijyen ve sosyal mesafe kuralları göz önünde bulundurularak düzenlenecektir. Toplantı, DEVA Partisi sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanacak.”

YKS başvuruları sona erdi
Lise mezunlarının üniversite giriş sınavı için başvuruları sona erdi. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) başvurularının dün sona ereceğini hatırlatmıştı.
ÖSYM’nin internet sitesinden yapılan açıklamada, 2021-YKS için başvuruların, internet aracılığıyla dün gece yarısı saat 23.59’da sona erdiği kaydedildi.

Sanatçı Alım Sınavı 5 Nisan’a Ertelendi
Sanatçı alımına yönelik bu ay yapılması beklenen sınav, 5 Nisan tarihine ertelendi. Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, Bakanlığın; Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Ankara Devlet Çoksesli Müzik Korosu, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu, Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu, İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu ile Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Müdürlüklerinde çalıştırılmak üzere yapılacak sözleşmeli sanatçı alım sınavının başlangıcının 5 Nisan 2021 tarihine ertelendiği bildirildi. Sınavın başlangıç tarihinin 15 Mart 2021 olduğu duyurulmuştu.

Doç. Sevinç’in acı günü
Babası Vefat Etti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sibel Sevinç, baba acısı yaşadı. Doç. Sibel Sevinç’in, bir süredir yakalandığı koronavirüs mücadelesine yenik düşen babası vefat etti.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı diler.

Eğitime başladık
Yurt genelinde, yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında yeni normalleşme süreciyle beraber; okul öncesi eğitim kurumlar, ilkokullar ve 8. ile 12. sınıflarda yüz yüze eğitime başlandı.

Yeni dönemde Daha çok denetim
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Milletimizin fedakarlığı ve kurallara uyma hassasiyetiyle, bu süreci inşallah birlikte atlatacağız. Temizlik, maske, mesafe ve tüm kurallara uyarak hep birlikte…” ifadesini kullandı.

Hatay’da canlılık
Yeni tip koronavirüs risk değerlendirme haritasına göre orta risk grubunda olan Hatay’da restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler, 07.00-19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile açıldı.

FETÖ Operasyonu
FETÖ’nün Kara Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı’ndaki mahrem hizmetler yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında biri albay 68 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Hacca gitmek için Aşı şartı getirildi
Suudi Arabistan, hac ibadeti için Kovid-19 aşısı olma şartı getirdi. Ukaz Gazetesi, Sağlık Bakanı Tevfik er-Rebia’nın bakanlığındaki yetkililere, hacca katılmak isteyenlere Kovid-19 aşısı olmanın zorunlu olduğunu, bunun hacca katılım şartlarından biri olarak ilettiğini aktardı.

Sivil Anayasa
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, açıklanacak İnsan Hakları Eylem Planı’nın, Türkiye’nin temel politika belgesi olacağını belirterek, “Bu, aynı zamanda yeni ve sivil anayasa çalışmaları için milat anlamına geliyor” dedi.

Başvuru başladı
Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri için başvurular başladı. Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liseleri’ne kayıt olmak isteyen 8. sınıf öğrencileri, 25 Mart’a kadar Apply Fentek sisteminden başvurularını gerçekleştirebilecek.

Mali denetimler
Yüksek Mahkeme, bilgileri istenen sürede veya düzenli şekilde Anayasa Mahkemesi’ne vermeyen Anavatan Partisi, Liberal Demokrat Parti ile Türk Birliği Partisi’nin sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Valiliğe Genelge
İçişleri Bakanlığı’nca tüm Valiliklere gönderilen “Risk Gruplarına Göre Alınacak Tedbirler” konulu genelge kapsamında, risk grubuna göre il bazında alınması gereken Kovid-19 tedbirleri ile uyulacak kuralların Valiliklerce belirleneceği belirtildi.

Kamuda mesai
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ imzasıyla yayımlanan genelgeye göre, 2 Mart itibariyle, kamu kurum ve kuruluşları normal düzen ve mesai saatlerinde çalışmalarına başladı.

Risk haritası
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illerin Kovid-19 değerlendirme kriterlerine göre düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu) ve çok yüksek riskli (kırmızı) olarak gruplandırıldığı haritayı paylaştı. Hatay, Sarı’da yer aldı.

Resmi Gazete’de
Azerbaycan Cumhuriyeti Menşeli Bazı Ürünlerin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Azerbaycan menşeli bazı gıda ürünleri için gümrük vergisiz tarife kontenjanı açıldı.

CHP Anketi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 20 ilde bin esnaf ile yapılan anket sonuçlarını paylaştı. Anket sonuçlarına göre; esnafın yüzde 86’sı bu süreçte kira, fatura, vergi borçlarını ödeyemediğini belirtti.

Ödemeler 5 Mart’ta
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Şubat ayına ilişkin kısa çalışma ve işsizlik ödeneği ödemelerinin, 5 Mart’ta hesaplara yatırılacağını bildirdi.

TOBB çalışması
Coğrafi işaret tescil başvurusunda bulunacak Oda ve Borsalara yol göstermek amacıyla, “Oda ve Borsalar İçin Coğrafi İşaretler Rehberi” hazırlandı.

Salgınla değiştik!
Türkiye’de hane halkı yurt içi tüketim harcamaları, 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 10,8 artarak 2,9 trilyon lirayı aşarken Kovid-19 salgınının tüketim tercihlerinde farklılıklara neden olduğu görüldü. Buna göre, hane halkının geçen yıl salgın dolayısıyla ‘hizmet’ bütçesi düşerken, beyaz eşya ve gıda harcaması ise arttı.

Borsa ligi
Borsa İstanbul’da işlem gören spor şirketleri arasında geçen ayı yüzde 16,4 yükselişle tamamlayan Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar, en fazla kazandıran spor şirketi oldu.

Çukurova çiftçisi
Çukurova’da avokado, mango, pitaya gibi tropikal meyvelerin ekim alanları genişlerken, diğer egzotik meyve türlerinin üretimi için de denemeler gerçekleştiriliyor.

Bahar kampanyası
Honda, Civic, CR-V ve HR-V modelleri için Mart ayına özel kredi kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında Civic, CR-V ve HR-V modellerinde 100 bin TL’ye kadar kredi kullanımına faizsiz 15 aya varan vade imkanı sağlanıyor.

Personel alımı
Gelir İdaresi Başkanlığı 196 destek personeli alacak. Adaylar, http://sinav.gib.gov.tr adresindeki “Online Sınav Sistemi”ne kaydolup, buradaki formu doldurarak başvuru yapabilecek.

Havacılık kursları Nisan’da yeniden
Model uçak, yelken kanat, yamaç paraşütü, paraşüt, İHA-0 ve İHA-1 ile planör kursları, THK Eskişehir-İnönü, Antalya-Karain, Erzincan ve İzmir-Selçuk’ta (Efes) bulunan havacılık eğitim merkezlerinde verilecek.

Aslan Balığı
Akdeniz Koruma Derneğinin yürüttüğü Lezzetli İstilacılar Projesi Koordinatörü Esra Kartal, yurdun birçok bölgesindeki işletmenin menüsüne aslan balığını aldığını kaydetti.

Gastronomi Şehri
Yeni tip koronavirüs risk değerlendirme haritasına göre orta risk grubu iller arasında yer alan Hatay’daki lokantalar, müşterilerini ağırlamaya başladı.

Sınav ertelendi
Kültür ve Turizm Bakanlığının sözleşmeli sanatçı alım sınavı 5 Nisan’a ertelendi. Sınavın başlangıç tarihinin 15 Mart 2021 olduğu duyurulmuştu.

Perakende Yasası
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Perakende Yasa Tasarısı’nın esnafın ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenmesiyle işyeri kapanışlarının önüne geçileceğini belirtti.

Üretici-Market fiyatı
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Şubat ayında üretici ve market fiyat farkının 4 katı aştığını bildirdi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ