Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 09.03.2021
  • 488 kez okundu

20.000 Sözleşmeli Öğretmen alımı için başvurular 15 Mart’ta
GÖREVE BAŞLAMA İSE 7 AY SONRA
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 20.000 Sözleşmeli Öğretmen alımı için başvuruların 15 Mart’ta başlayacağını duyururken, sınavla alınacak Öğretmenler, göreve 7 ay sonra başlayabile-cek. MEB takvimine göre, 20 bin Sözleşmeli Öğretmen ataması için 15-26 Mart’ta ön başvurular alınacak. Mülakatlar, 17 Mayıs-6 Haziran’da yapılacak, sonuçlar 8 Temmuz’da açıklanacak. Atama tercihleri 1-6 Eylül’de alınacak, sonuçlar ise 8 Eylül’de duyurulacak. Göreve başlama, Eylül-Ekim aylarında olacak.
En çok atama kontenjanlarından bazıları şöyle:
Sınıf Öğretmenliği: 2883 Kişi
Özel Eğitim: 2094 Kişi
İngilizce: 1938 Kişi
Din-Ahlak Kültürü: 1805 Kişi
Matematik (İlk): 1260 Kişi
Matematik (Orta): 1084 Kişi
Rehber Öğr.: 1004 Kişi
Fen Bilimler: 996 Kişi
Türkçe: 918 Kişi

Hemen imzalanmalı!
Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, “ILO’da kabul edilen, özellikle 190 sayılı ‘iş yerinde şiddet ve tacize karşı mücadele sözleşmesinin ülkemiz tarafından da bir an evvel onaylanmasını arz ediyoruz” dedi.

Bakan’ın mesajı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Hepimiz için en ideali, kadın-erkek ayrımı olmadan, geleceğe yan yana yürüyebilmektir 365 gün aynı bilinçle” ifadelerini kullandı.

Kadından kadına
‘Güçlü olun’ mesajı
Kovid-19 aşısını geliştiren Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in kurucu ortağı Dr. Özlem Türeci, genç kadınlara, geniş bir vizyona sahip olmalarını ve karşılaştıkları engellerden bağımsız olarak azimle bu vizyona bağlı kalmalarını tavsiye etti.

Adli Hakimlerin % 46’sı KADIN
Meslek grupları içinde mimar, avukat ve bankacıların yarıya yakınını, hakimlerin yüzde 46’sını, büyükelçilerin yüzde 25’ini, öğretmenlerin ise yüzde 60’ını kadınların oluşturduğu belirtildi.
Pazar günü Hatay’a gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamasına göre, Yükseköğretimde kadın akademisyen oranı yüzde 45 seviyesinde. Halen TBMM’deki kadın üye sayısı % 17.5 oranında. 2019 yerel seçimlerinde de 1086 kadın muhtar seçildi.

Kadınlara destek
Halkbank’tan, kadın girişimcilere finansal destek… Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, kadın girişimcilere 100 bin liraya kadar finansal destek sunacaklarını bildirdi.

Elektrikli traktör
ZY Elektrikli Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol, en büyük boy elektrikli traktörün bütün çalışmalarının bittiğini ve haziranda seri üretime girmeyi planladıklarını belirtti.

Değişen dünya
Değişen kadınlar
Psikiyatrist-Yazar Gülseren Budayıcıoğlu, “Erkeklerle ilişkilerinizde çok dikkatli olun. Çünkü biz, eski biz değiliz. Yani onları ‘efendi’ olarak kabul edip, ‘köleliği’ kabul eden kadınlar değiliz artık” dedi.

MEB uyarısı
MEB’in sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Bakanlığın resmi iletişim kanalları tarafından paylaşılmayan içeriklere itibar edilmemesi gerektiği bildirildi.

Planlandığı şekilde
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 ile mücadele çalışmaları kapsamında, aşı programının planlandığı şekilde ilerlediğini belirtti.

81 İl’de aktif
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı işbirliğinde 2019’dan bu yana 15 ilde pilot olarak sürdürülen “Elektronik Kelepçe Uygulaması”, 81 ilde aktif hale getirildi.

Kadınlar Günü
Kovid-19 aşısını geliştiren, Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in kurucu ortağı Dr. Özlem Türeci, genç kadınlara, geniş bir vizyona sahip olmalarını ve karşılaştıkları engellerden bağımsız olarak azimle bu vizyona bağlı kalmalarını tavsiye etti.

4 Kadından 3’ünün şikayeti:
TACİZ…
16-65 yaş Aralığında, 68 şehirden 1018 kadınla yapılan araştırmaya göre, her 4 kadından 3’ü için en önemli sorun, taciz. “Türkiye’de kadınların karşılaştığı en önemli sorun nedir” sorusuna katılımcıların yüzde 47’si fiziksel taciz, yüzde 28’i ise sözlü taciz dedi. Taciz yanıtını, yüzde 11’le iş bulma zorluğu, yüzde 6’yla eğitime erişim gibi sorunlar takip etti.
Kadınların yüzde 76’sı, “Türkiye’de kadın erkek eşitliği var mı?” sorusunu “Kesinlikle yok” olarak yanıtladı. Araştırmaya katılanların sadece yüzde 1’i, Türkiye’de kadın-erkek eşitliği olduğunu düşünüyor. “Güçlü kadının ne gibi özellikleri olur” sorusuna ise katılımcıların yüzde 78’i “bağımsız ya-şar” yanıtını verirken, yüz-de 19’u “Kendi parasını ka-zanır” şeklinde cevapladı.

Dünya genelinde
1960 ile 2021 yıllarında 58 ülke belli aralıklarla bir kadın tarafından yönetildi, son 50 yılda 13 ülkenin birden fazla kadın lideri oldu.

Kadın Esnaf sayısı
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Geçtiğimiz yıl Şubat sonu itibariyle 298 bin 113 olan kadın esnaf ve sanatkar sayımız bu yıl Şubat sonunda 49 bin 464 artarak 347 bin 577 oldu” dedi.

Üretici kadınlar
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, en ağır iş yükünün tarımda çalışan kadınların sırtında olduğunu bildirerek, “Devlet, kadın çiftçilerimize yüzde 50 oranında prim desteği vermelidir” dedi.

Proje Yarışması
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı ve Akkuyu Nükleer A.Ş. işbirliği ile başlatılan Akkuyu NGS Proje Yarışması’nın başvuruları devam ediyor.
Başvurular, yetenekkapisi.org üzerinden 28 Mart’a kadar yapılabilecek.

Erdoğan’dan kınama
“Kadına yönelik her türlü fiziki ve ruhsal şiddeti en sert şekilde kınıyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sevgileri, emekleri ve fedakarlıkları ile insanlığın umudu olan tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Aşı sayısı.
Sağlık Bakanlığı bilgilendirmesine göre, Türkiye’de Kovid-19’la mücadele kapsamında birinci ve ikinci doz aşı olanların toplam sayısı 10 milyonu geçti.

Adli/idari işlem
İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 1-8 Mart’taki sokağa çıkma kısıtlamalarını ihlal eden 25 bin 439 kişiye adli/idari işlem uygulandığı bildirildi.

Soru Kitapçığı
LGS kapsamında yapılacak merkezi sınava ilişkin Mart ayı örnek soru kitapçığı yayımlandı. Ünitelerin işleniş zamanına göre yayımlanan örnek sorulara, “http://odsgm.meb.gov.tr/” adresinden erişilebiliyor.

Yatırımcı tablosu
Geçen ay en yüksek aylık reel getiri, TÜFE ile indirgendiğinde, yüzde 0,25 oranında mevduat faizinde (brüt) gerçekleşirken Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde, mevduat faizi (brüt) yüzde 0,06 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

81 İl’de hizmette
Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanı Levent Tuncer, 81 ilde 1086 Aile İçi Şiddet Büro Amirliklerinin kurulduğunu, bu tür olaylara maruz kalan kişilerin müracaatları ve ifade işlemlerinin, bu bürolarda emniyet ve jandarma ekiplerince alındığını anlattı.

Hac ve Umre
Küresel ısınmanın 1,5 dereceyi aşması durumunda, yaz aylarına denk gelen hac ve umre dönemlerinde hacıların sıcaklık stresi riskine maruz kalabileceği tespit edildi.

TÜBİTAK alımı
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu ile Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’nde (BİLGEM) 42 personel istihdam edilecek. İş başvuruları, İŞKUR’un web sayfası (https://esube.iskur.gov.tr/) üzerinden yapılacak.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ