Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,50 / Satış: 8,54
€ EURO → Alış: 10,04 / Satış: 10,08

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 15.03.2021
  • 494 kez okundu

Türkiye’de 390 bin Öğretmen Adayı atama bekliyor
İHTİYAÇ 280 BİN, ALINACAK 20 BİN…
Başvurular bugün başlıyor
Türkiye’de halen 390 bin Öğretmen Adayı atama bekliyor. Bakanlığın ihtiyacı, 280-290 bin civarında.
Milli Eğitim Bakanlığı, önümüzdeki öğretim yılı için ise 20 bin alım planlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 20.000 Sözleşmeli Öğretmen alımı için başvuruların 15 Mart’ta başla-yacağını duyururken, sınavla alınacak Öğretmenler, göreve
7 ay sonra başlayabilecek.
MEB takvimine göre, 20 bin Sözleşmeli Öğretmen ataması için 15-26 Mart’ta ön başvurular alınacak. Mülakatlar, 17 Mayıs-6 Haziran’da yapılacak, sonuçlar 8 Temmuz’da açıklanacak. Atama tercihleri, 1-6 Eylül’de alınacak. Sonuçlar ise 8 Eylül’de duyurulacak. Göreve başlama, Eylül-Ekim aylarında olacak.
En çok atama kontenjanlarından bazıları şöyle:
Sınıf Öğretmenliği: 2883 Kişi
Özel Eğitim: 2094 Kişi
İngilizce: 1938 Kişi
Din-Ahlak Kültürü: 1805 Kişi
Matematik (İlk): 1260 Kişi
Matematik (Orta): 1084 Kişi
Rehber Öğretmenliği: 1004 Kişi
Fen Bilimleri: 996 Kişi
Türkçe: 918 Kişi
Milli Eğitim Bakanlığı’nın, başvuruları bugün başlayacak olan süreçte 20 bin öğretmen kadrosu alımı öngörülürken, ülke genelinde ise bu sayının neredeyse 19 katı kadar Öğretmen Adayı atama bekliyor.

Tarla ve halden
Dijital ortama…
Açıklanan Ekonomi Reform Paketi ile tarlada ve halde kalan ürünlerin, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) uygulamasıyla, elektronik olarak pazarlanması öngörülüyor.

Başkan Savaş’tan
14 Mart Tıp Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Savaş’ın mesajı şöyle:
“İnsanların kaliteli, mutlu ve huzurlu yaşayabilmeleri, sağlıklı birey olmalarından geçmektedir. Etkin ve kaliteli bir sağlık sistemi, sağlıklı bireylerin yetişmesine ve toplumsal refahın artmasına katkı sunar. İnsan sağlığının korunması ve sağlık sorunlarının ortadan kaldırılması adına, görev yapan doktorlarımız ve sağlık çalışanlarımız, kutsal ve onurlu bir görev üstlenmektedirler.
Memleketin her köşesinde, gece gündüz demeden her yerde ve her koşulda toplumun sağlıklı bir hayat yaşamaları için çaba sarf eden sağlık çalışanlarımız, bu görevleri en güzel şekilde yerine getirmekteler. Özellikle salgın sürecinde, bizlerin ve sevdiklerimizin sağlığı için mücadele eden hekimlerimiz ve sağlık çalışanlarımızın hakkını ödeyemeyiz.
Bu duygu ve düşüncelerle, insanlarımızın daha sağlıklı ve mutlu hayat sürmeleri amacıyla 7/24 özverili ve fedakarca çalışan hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyorum.”

Hatay BŞB: İşçi alımı haberleri yanlış
Hatay Büyükşehir Belediyesi (BŞB), işe alımlarla ilgili bazı sosyal medya platformlarında çıkan haber ve paylaşımların asılsız olduğunu duyurdu. Hatay BŞB açıklaması şöyle:
“Son günlerde bazı sosyal medya platformlarındaki hesaplarda, belediyemiz bünyesine belli bir ücret karşılığı işe alım yapıldığı ile ilgili paylaşımlar yapılmaktadır. Kurumumuzdaki iş başvuruları, sadece ve sadece İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanlığımıza yapılmaktadır. Başvurusunu gerçekleştiren adaylar, uygun pozisyon açılması halinde, liyakat usulüne göre işe alınmaktadır. Vatandaşlarımızın, sosyal medyada dolaşan bu tür asılsız ve yalan paylaşımlara itibar etmemesini önemle rica eder, kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

CHP’li Vekillerin Bugünkü Programı
PAYAS ve İSKENDERUN
CHP Hatay Milletvekillerinin sistemli hale getirdikleri ilçe gezileri programının bugünkü kısmında, İskenderun ile Payas ilçeleri yer alıyor. Programa göre CHP’li Vekiller, bugün saat 10.00 ile 14.00 arası Payas ilçesi, 14.000.-16.30 arası İsken-derun’da ziyaret, gezi ve incelemelerde bulunacak.

Yatırım haftası
Geçtiğimiz haftada, Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 1, altının gram satış fiyatı yüzde 1,09, dolar/TL yüzde 1,29, euro/TL yüzde 1,09 değer kazandı.

İskenderun İHD Kongre yaptı COŞKUN SELÇUK
YENİDEN BAŞKAN
İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi, Genel Kurul yaptı ve başkanlığa da Coşkun Selçuk yeniden seçildi. Divan seçimi ve saygı duruşuyla başlayan kongrede konuşan, İHD Akdeniz Bölge Temsilcisi Avukat Yasemin Dora Şeker, tüm hak ihlallerinin mücadele alanları olduğunu, en temel insan haklarını ise halen tartıştıklarını belirtti. Faaliyet ve mali raporların okunmasından sonra seçime tek listeyle gidildi. İskenderun İnsan Hakları Derneği Şube Başkanlığı’na yeniden Coşkun Selçuk seçildi. İHD İskenderun Şubesi’nde yönetim ve denetleme kurullarına seçilen isimler ise şöyle sıralandı:
Yönetim Kurulu: Coşkun Selçuk, Ayten Kılınç, Adil Bahtiyar, Aynur Pınar Acar, Kasım Kısa, Mehdiye Güzel, Gülabi Er.
Denetim Kurulu: Mehmet Oral, Kanco Tanırgan, Selçuk Sağlam.

Dün yapıldı
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nca, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı (2021-MEB-EKYS) dün gerçekleştirildi. EKYS, 50 il, 52 sınav merkezinde uygulandı.

Erdoğan’dan destek
Sağlık çalışanlarına
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlık çalışanlarına hitaben kaleme aldığı mektupta, “Bugüne kadar olduğu gibi inşallah bundan sonra da size destek olmaya, maddi ve manevi olarak sizlerin yanında durmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Dünya genelinde
Kovid-19 nedeniyle dünya genelinde 2 milyon 659 bin 836 kişi yaşamını yitirdi, 96 milyon 589 bin 356 kişi virüsü yenerek sağlığına kavuştu. ABD, 30 milyon 43 bin 662 ile en fazla vakanın olduğu ülke konumunda bulunuyor.

THY uyarısı
Türk Hava Yolları (THY), Türkiye’ye gelecek yolcuların, yarından itibaren uçuşlarından önceki son 72 saat içerisinde “http://-register.health.gov.tr” adresindeki Türkiye’ye giriş formunu doldurmaları gerektiğini bildirdi.

Dolandırıcılar!
Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı Soruşturma Şube Müdürü Erden Şahin, internetten alışveriş yapanları uyararak, “Bedava peynir, sadece fare kapanında olur. Kimse kimseye bedava hizmet ya da mal sunmaz” dedi.

Sektör memnun
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, turizm sektör çalışanlarının öncelikli aşılanması için başlatılan çalışmaya ilişkin olarak “Turizm çalışanlarının aşılanmasıyla daha güvenli turizm için rakiplerimizin bir adım önünde olacağız” dedi.

Esnafın talebi
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Nakdi ücret desteği ve işten çıkartmaların 2 ay uzatılması kararı sevindirici oldu fakat bunlar kısa çalışma ödeneğiyle birlikte yılsonuna kadar uzatılmalı” dedi.

Yerli Aşı
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektör Prof. Dr. Mustafa Çalış, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşı çalışmalarında aşı adaylarının faz-2 dozlarının yapılmasının sürdüğünü belirtti.

Son gün 15 Mart
Helikopter Tasarım Yarışması’na başvurular
15 Mart’ta sona erecek. TEKNOFEST kapsamında gerçekleştirilecek yarışmada birinci 30 bin TL, ikinci 20 bin TL ve üçüncü 10 bin TL ödül alacak.

Ekonomik şiddet
Gaziantep’te 2 çocuk annesi öğretmen, başlattığı hukuki süreç sonucunda, 15 senedir maaş kartına el koyan 22 yıllık eşinden boşandı. Mahkeme, eşinin maaş kartını vermeyen kocanın ‘ekonomik şiddet’ uyguladığına hükmetti.

Genç İstihdam Şartı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bakanlık olarak, bağlı kuruluşlar ve belediyelerin yapacağı projelerde ihale şartnamelerine, “yeni mezun genç istihdam çalıştırma” şartını getirdiklerini bildirdi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ