Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,62 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 18.03.2021
  • 573 kez okundu

MEB’den Sınav İptali
2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı Destekleme ve Yetiştirme Kursları II. Dönem İzleme ve Değerlendirme Ortak Sınavı, kovid-19 salgını sebebiyle iptal edildi. Konuya ilişkin MEB’ yazısı şöyle:
“Destekleme ve Yetiştirme Kursları II. Dönem İzleme ve Değerlendirme Ortak Sınavı, kovid-19 salgını sebebiyle iptal edilmiştir.”

YKS Geç Başvurusu
BUGÜN SON GÜN
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) geç başvurularının bugün sona ereceğini duyurdu. ÖSYM’nin Twitter hesabından yapılan duyuruda, 2021-YKS için 17-18 Mart’ın geç başvuru günleri olduğu belirtildi. Bireysel başvuruların, internet aracılığıyla 18 Mart Perşembe günü saat 23.59’da sona ereceği kaydedildi.

Yaygın Eğitimde Kayıt Dönemi
15-19 Mart arası…
Yaygın eğitim kurslarına devam edenler için ikinci yarıyıl kurs kayıtları sürüyor. Yapılan “E-Okul/E-Yaygın Öğrencileri Dikkatine” başlıklı duyuru şöyle: “2020-2021 eğitim öğretim yılı 2. dönem kayıt işlemleri 15-19 Mart 2021 tarihleri arasında, E- Okul ve E- Yaygın Sistemi’nde kaydı bulunan öğrenciler için yapılacaktır.”

Yurtdışından Türkiye’ye geleceklere:
3 Gün Önceden Hes Formu…
Ülkesine dönmek isteyen yurt dışındaki Türklerin, yurda gelişlerinden 3 gün önce “Hayat Eve Sığar” formunu imzalamaları gerektiği hatırlatıldı. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yapılan bilgilendirmede şöyle denildi:
“Yurtdışından Türkiye’ye geldiğinizde, seyahatten önceki 72 saat içerisinde http://register.health.gov.tr adresinden ya da Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden Türkiye’ye giriş formunu doldurmanız gerekmektedir.”

EPDK kararı
EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Tüketicilerimizi, sektörümüzün sürdürülebilir ve rekabetçi yapısını korumak için akaryakıtta tavan fiyat kararı aldık. Akaryakıt fiyatlarında 17-20 kuruş indirim olacak, kimse tavan fiyattan bir kuruş pahalı satamayacak” dedi.

81 Türk Bayrağı
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. yıldönümü dolayısıyla düzenlediği Anadolu Gönül Yolu-81 Genç 81 Bayrak etkinliğiyle, 81 ilden 81 bayrak, Çanakkale Şehitliği’nde buluşacak.

E-Devlet
e-Devlet’te, bir yılda iş dünyasına 300’den, vatandaşa yönelik 500’den fazla hizmet açıldı ya da güncellendi.
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi: “5 binden fazla hizmetin yer aldığı e-Devlet Kapısı’nda öncelikli hedefimiz, salgın sürecinde teması minimuma indirmek.”

YKS başvurusu
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı açıklamasında, 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2021-YKS) bireysel başvurularının, internet aracılığıyla bugün saat 23.59’da sona ereceği kaydedildi.

Gastronomi eğitimi
Gastronomi eğitiminde online dönem başlıyor. Temel Restaurant İşletmeciliği Sertifika Programı başvuruları, Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi web sitesi üzerinden kabul ediliyor.

Fibabanka’dan
Süt üreticilerine
Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği üyeleri, Fibabanka’nın sunduğu 20 bin TL’ye kadar 4 ay sıfır faizli, 1 yıl vadeli kredi imkanından faydalanabilecek.

Hatıra Künye
Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nca hazırlanan uygulama kapsamında, “www.18martetkinlikleri.com” web sitesi üzerinden “Çanakkale Dijital Savaş Künyesi” oluşturulabilecek.

Depremle mücadele
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Biz bakanlık olarak, depremle mücadeleyi sadece bir istikbal mücadelesi olarak değil, dahası istiklal mücadelesi olarak görüyoruz” dedi.

Göçmen krizi…
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Suriye iç savaşı sürdüğü ve ülke paramparça kaldığı sürece, göçmen krizi geri dönecektir” dedi.

Sektör memnun
Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik’te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında taşıtta 60 aya kadar taksit imkanı, otomotiv sektörünce olumlu karşılandı.

20 bin sözleşmeli
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için ön başvurular ve sözlü sınav merkezi tercihleri 26 Mart’a kadar yapılabilecek.

Suriye paylaşımı
Game of Thrones (Taht Oyunları)” dizisiyle tanınan İngiliz oyuncu Emilia Clarke, Instagram hesabından, Suriye’deki iç savaşın 10. yılı nedeniyle bir paylaşımda bulundu, Arapça, “Hayal etmeye cesaret ettik, onurumuzdan pişman olmayacağız” yazılı bir tablo ile verdiği pozu paylaştı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ