Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 19.03.2021
  • 490 kez okundu

BAHÇEŞEHİR’Lİ 3 ÖĞRENCİ BÖLGE SERGİSİNDE
Bahçeşehir Koleji Hatay Okulu’nda 3 öğrenci, TÜBİTAK Yarışması’nda bölge sergisine kaldı. Bahçeşehir’in gururlandığı 3 öğrencisi; Mehmet Efe Avar, Mehmet Hayzaran ve Eycan Nural oldu.
Okul Yönetimi, gelişmeyi şöyle paylaştı:
“TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda havacılık ve uzay alanında bölge sergisine kalan öğrencilerimizi ve Danışman Öğretmenimiz Orhan Çevik’i tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.”

Hatay’da Yarın Enerji Verilemeyecek Yerler
İlimizde sürdürülebilir enerji temini için Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nce gerçekleştirilecek olan şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında enerji kesintisi uygulanıyor.
İlimizde yarınki kesinti programı şöyle:
Arsuz İlçesi Aşağı Kepirce Mahallesi Kepirce, Eski Çengen, Aşağı Kepirce (Mücavir) Sokak ile Yukarı Kepirce Mahallesine 09:30-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Fatih Sultan Mehmet ve Güzelçay Mahallesi Şehit P. Tğm. Cahit Tütüncü Sokağa 06:00-09:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Barıştepe, Buluttepe, Esentepe, Gültepe Mahallesi 393/1, 393/2, Şehit Metin Kıldiş Sokak, Kocatepe Ve Yıldırımtepe Mahallesine 09:30-13:30 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Kurtuluş, Bahçelievler, Fatih Mahalle-sine 09:00-15:00 saatleri ara-sında Arıza Kaynaklı çalışma nedeniyle enerji verilemeyecek.

KOYUNOĞLU’NDA AÇILIŞLAR
Samandağ ilçesine bağlı Koyunoğlu Mahallesi’nde, Hatay Büyükşehir Belediyesi ile Samandağ Belediyesi işbirliğiyle kazandırılan bazı eserlerin açılışı yapılıyor. Bugünkü açılış, saat 14.30’da. Yapılan açıklamada, Koyunoğlu Çok Amaçlı Salon ve Koyunoğlu Parkı açılışı ile Gastronomi Köyü’nün temel atma töreninin, Cuma günü saat 14.30’da; Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Milletvekilleri ve Samandağ Kaymakamı’nın katılı-mıyla gerçekleştirileceği kaydedildi.

Şehit ve Gaziler
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, video konferans toplantısında bir araya geldiği Şehit aileleri ve Gazilere, “Sorunlarınızı parlamentoda da parlamentonun dışında defalarca dile getirdim. Haksızlık giderilinceye kadar da mücadele edeceğim” dedi.

Satılık konut
Emlakjet’in araştırmasına göre, Şubat’ta en çok konut aranan illerin başında yüzde 20 ile İstanbul gelirken, onu yüzde 9 ile İzmir takip etti.

Kadına şiddet
Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun hazırladığı ‘Salgın Sürecinde Çalışma Hayatı ve Ev İçi Şiddet’ raporuna göre, kadın çalışanların yüzde 62’si, son 3 ay içinde, ev içinde veya birlikte oldukları kişiler tarafından şiddetin bir türüne en az bir kez maruz kaldı.

10 huzurevi açılacak
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2020’de toplam
330 kapasiteli 5 huzurevi açtıklarını, bu yıl ise toplam 1082 kapasiteli 10 huzurevini daha hizmete açmayı planladıklarını bildirdi.

Bankacılık Sektörü
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayımlanan haftalık bültene göre, sektörün kredi hacmi, 12 Mart ile biten haftada 20 milyar 703 milyon lira arttı.

Merkez Bankası
Rezervleri azaldı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri, geçen hafta 51 milyon dolar azalarak 91 milyar 612 milyon dolara geriledi.

Kira geliri için
Geçen yıl elde ettiği
konut kira geliri, 2020 yılı için belirlenen 6 bin 600 liralık istisna tutarını aşanların, beyannamelerini ay sonuna kadar vermesi gerekiyor.

Kanun Teklifi
TBMM’ye sunuldu
AK Parti Milletvekilleri, Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni TBMM Başkanlığı’na sundu.

Yaşlı nüfus arttı
Türkiye, en yüksek yaşlı nüfus oranına sahip ülkeler sıralamasında 167 ülke arasında 66’ncı sırada yer aldı.
Yaşlı nüfus oranı en yüksek il, yüzde 19,8 ile Sinop oldu.

500 gramlık altın!
Taslaktan çıkarıldı
İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, kuyumculardan talep edilen, gündemdeki 500 gram altın teminatı şartının, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın direktifiyle Kuyum Ticareti Hakkında Taslak Yönetmeliği metninden çıkarıldığını söyledi.

Tavan fiyat
Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması başladı. EPDK tarafından yapılan açıklamada; tüketicileri korumak, sektörün sürdürülebilir ve rekabetçi yapısını devam ettirebilmek ve ortaya çıkan “kar oyunlarının” tekrarlanmaması amacıyla tavan fiyat uygulanması kararı alındığı duyurulmuştu.

Sağlıkçılardan Klip
Sağlıkçıların Kovid-19 ile mücadelelerini şiirle anlattığı klip sosyal medyada ilgi görüyor. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde görevli hemşire Sevda Çakar’ın yazdığı “Bir Olmak” şiirinin klibinde 44 sağlık çalışanı yer aldı.

CHP eleştirisi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa’nın, ‘siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır’ dediğini belirterek, “Siyasi partilerin kapatılması, siyasi partilerin sonlandırılması gibi bir süreci bırakmak zorundayız” dedi.

TUS ve EUS
Yükseköğretim Kurulu’nca, 2021 2. Dönemi Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı ile 2021 Eczacılık Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavının kontenjan talepleri toplanmaya başlandı.

Esnafın talebi
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yazılı açık-lamasında, bankaların yeni tip koronavirüs salgınını da dikkate alarak bu yıl POS cihazı komisyonlarından feragat etmesi gerektiğini bildirdi.

İddianame hazır
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca HDP’nin kapatılması istemiyle hazırlanan 609 sayfalık iddianamede, Partinin; devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline geldiği belirtildi.

MHP Kurultayı
MHP 13. Olağan Kurultayı’nda, Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli, genel başkanlığa yeniden seçildi. Oylamaya, 1277 delegenin katıldığı açıklandı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ