Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,58 / Satış: 9,62
€ EURO → Alış: 11,15 / Satış: 11,19

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 27.03.2021
  • 652 kez okundu

Başkan Savaş’tan Berat Kandili Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Berat Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Başkan Lütfü Savaş, İslam dünyası için büyük önem taşıyan Berat Kandili’ne ulaşmış olmanın huzur ve mutluluğunu yaşadığımızın altını çizdiği mesajında şöyle dedi:
“Kurtuluş, af, arınma gecesi ve Ramazan ayının müjdecisi olan Berat Kandilimiz, Allah’ın, kullarını günahlardan arındırdığı gecedir. Kandiller; sevinç ve mutlulukların paylaşıldığı, dargınlıkların, kırgınlıkların unutulduğu, dostluk ve kardeşliğimizin pekişmesi için önemli günlerdir. Bu mübarek gecelerin, ülkemizde kardeşlik ve hoşgörü ortamının gelişmesine, güçlenmesine vesile olması en büyük temennimizdir.
Bu duygu ve düşüncelerle, tüm hemşehrilerimizin Berat Kandili’ni kutlar, bu mübarek gecenin birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirmesini, ülkemize ve tüm insanlığa huzur getirmesini temenni ederim.”

Mehmet Güzelmansur’un Bugünkü Programı
Hatay CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur, bugün ilimiz Defne ilçesinin kırsal yerleşim birimlerini gezecek.
Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Defne ilçesine bağlı Aknehir, Sinanlı, Balıklıdere, Bahçeköy, Yeşilpınar, Döver, Aşağıokçular Mahalleleri Muhtarları ve mahalle sakinlerini ziyaret ederek, Muhtarların ve hemşerilerinin taleplerini dinleyeceğini duyurdu.

Vali, Jandarma Uygulama Noktasında
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Topboğazı Jandarma Uygulama Noktasını Ziyaret Etti. Burada Görev Yapan Askerlerle Bir Araya Gelen Vali Doğan, Vatanımızın Güvenliği Ve Milletimizin Huzuru İçin Özveri İle Görev Yapan Güvenlik Güçlerimize Çalışmalarında Kolaylık Diledi.

Bakan’dan İstihdam Müjdesi
Çevre Ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bakanlık Ve İlgili Kuruluşlarında Yapılacak Tüm İhalelerde, İstihdam Edilecek Teknik Personelin Yüzde 20’sinin Yeni Mezun Veya Mezuniyetinin Üzerinden En Fazla 3 Yıl Geçmiş Gençlerden Oluşacağını Bildirdi.

Kaymakamlık, Adliye, resmi kurumlar ve 10 okula açılan yol…
Günlerdir Trafiğe Kapalı
Antakya ilçesinde, çevre yolu üzerindeki Adliye ve Kaymakamlık ile resmi birçok kurum yanı sıra 10 okula açılan, Primemall önünden geçen yol günlerdir trafiğe kapalı. Bölge sakinleri ve sürücüler, Büyükşehir Belediyesi’ne, altyapı ile ilgili bu çalışmasını pandemi sürecinde neden yapmadığını sorarken, Ufuk Petrol önünden başlamak üzere, günlerdir kapalı tutulan yolun biran önce trafiğe açılmasını, sabahları işlerine ve okullarına gidenlerin geç kalmasına neden olan sıkıntının minimize edilmesini istiyor.

Eröksüz Kovid’e Yakalandı
İskenderun İnsan Hakları (İHD) Derneği Başkanı Ayten Eröksüz, koronavirüse yakalandı. İskenderun İHD Eş Başkanı Ayten Eröksüz’ün, evinde tedavi görmekte olduğu öğrenildi.

TİP Hatay İl Kongresi Yarın
Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay İl Kongresi yarın yapılıyor. 28 Mart Pazar günkü TİP Hatay İl Kongresi, yarın saat 14.00’te Defne ilçesi Turunçlu’daki Bedircan Düğün Salonu’nda yapılıyor. TİP İl Kongresi’ne, Genel Başkan Erkan Baş ile Partili Hatay Milletvekili Barış Atay’ın da katılacağı duyuruldu.

Erdoğan’dan tarih
Türkiye genelinde süren aşılama çalışmaları için konuşan Cumhurbaşkanı Erdo-ğan, “Temenni ederiz ki Mayıs, Haziran gibi bu iş tamamlansın” dedi.

1 Mart’tan bu yana
Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 1 Mart’tan bu yana yurt içinde ve sınır ötesinde PKK/KCK/PYD-YPG, FETÖ ve DEAŞ başta olmak üzere, terör örgütlerine karşı kararlılıkla sürdürülen operasyonlarda 231 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

İhracatçılara çağrı
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Bugünden itibaren, Kolay İhracat Platformu ile firmalarımızı potansiyel müşterilerine, ücretsiz ve aracısız olarak ulaştırıyoruz” dedi ve ekledi: “”Yurt dışındaki potansiyel alıcıların firmalarımıza kolayca ulaşmasını sağlıyoruz.”

Bugün Berat Kandili
Berat Kandili, 13 Şubat’ta başlayan “Üç Aylar”ın ikincisi olan Şaban ayının 15’inci gecesine denk geliyor. İslam inancına göre “Berat”; günahlardan arınma, temize çıkma, ilahi af ve rahmete nail olma anlamlarına geliyor.

28 milyon doz
Kovid-19 mücadele kapsamında yurt dışından 28 milyon doza tekabül eden aşı sağlanırken, Mayıs sonuna kadar 100 milyon doz Kovid-19 aşısının Türkiye’ye ulaşması bekleniyor.

Epilepsi riski
Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, elektronik ortama aşırı maruz kalan çocuklarda epilepsi riskinin artabileceği uyarısında bulundu.

Şartlar esnetildi
Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından tarımsal üretime düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırılmasına ilişkin esasları düzenleyen tebliğde değişiklik yapıldı.

Esnafın talebi
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “HES kodu ile müşteri alan, maske-mesafe ve hijyen kurallarına uyan esnafımız ikinci bir kapanma ile karşı karşıya kalmamak için vatandaşlardan daha fazla duyarlılık bekliyor.”

Erken Seçim mi?
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, erken seçim konusunda, “Bu sene sonbaharda, olabilir tabii. Götüremezler. Bakın, gecikilen her gün, sıradan vatandaşa ağır maliyetler yüklüyor” ifadelerini kullandı.

Kadın cinayetleri
Türkiye’de işlenen kadın cinayetlerinin haritası çıkarıldı. Ardahan, Artvin, Bitlis, Bolu, Erzincan, Gümüşhane, Kırklareli, Siirt, Şırnak, Tunceli ve Yalova, 2020’de kadın cinayetlerinin hiç yaşanmadığı kentler arasında yer aldı.

TAGEM’den destek
Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından, Ar-Ge Destek Programı kapsamında, 2007’den bugüne 455 projeye toplam 100,5 milyon liralık destek verildi.

Esnafın uyarısı
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, pandemi nedeniyle bir yılı aşkın süredir zor zamanlar geçiren esnaf ve sanatkârların ayakta kalabilmesi ve kontrollü normalleşmenin sürdürülebilmesi için kurallara her zamankinden daha çok uyulması gerektiğinin altını çizdi.

Risk Azaltma Planı
İçişleri Bakanlığı ile Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) arasında imzalanan “Afet Eğitim İşbirliği Protokolü” için konuşan İçişleri Bakanlı Süleyman Soylu, “81 ilimizde il risk azaltma planları yapıyoruz” dedi.

TCMB rezervleri
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri, geçen hafta 1 milyar 549 milyon dolar artarak 93 milyar 161 milyon dolara yükseldi.

Personel alımı
BDDK, 12 idari personel (8 memur ve 4 mühendis) alacak. Sınava katılacak adayların, 29 Mart-9 Nisan döneminde, “www.bddk.org.tr” internet adresinde bulunan “Başvuru Formu”nu eksiksiz ve doğru olarak doldurması gerekiyor.

Normale dönüş
ABD merkezli teknoloji şirketi Microsoft’un kurucusu Bill Gates, dünyanın, kovid-19 pandemisinin etkilerinden tam anlamıyla 2022 sonunda toparlanmış olacağını söyledi

3 bin adet ilave
Transit geçiş belgesi
Kazakistan Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakanı Beibut Atamkulov, ilave transit geçişler için gerekli çalışmaları yapacaklarını belirterek, “Türkiye’ye ilk etapta 3 bin adet ilave transit geçiş belgesi vereceğiz” dedi.

Örnek olsun
Bursa’nın Osmangazi ilçesinde Müftülüğün açtığı “Hayır Marke-ti”nden, mahallelerdeki din görevlilerince bildirilen ihtiyaç sahibi ailelere gıda ve temizlik malzemesi yardımı yapılıyor.

100 Milyon Doz
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 aşısına ilişkin, “Mayıs sonuna kadar toplam 100 milyon dozun Türkiye’ye ulaşmasını bekliyoruz” bilgisini verdi.

Uzlaşma yolu
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) sözleşmelerden kaynaklanan alacakları, idari para cezaları da dahil bütün alacaklarına veya borçlarına ilişkin başvurulabilecek olan uzlaşmanın usul ve esasları belirlendi.

AB’nin Gündemi
Sığınmacılar…
Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Nisan ayında Türkiye’yi ziyaret etmek üzere Türk yetkililerle görüştüklerini söyledi.

Gerçek değil!
“Suriye’nin kuzeyindeki İdlib ve Halep bölgelerinde 3 geçişin yeniden açılması için anlaşmaya varıldığı” iddiasının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Bakan’dan çağrı
Bakan Selçuk’tan, Engelli Hibe Desteği başvuruları için hatırlatma. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kendi işlerini kurmak isteyen engellilere verilecek hibe desteği için başvuruların 16 Nisan’a kadar yapılabileceğini belirtti.

Sonuçlar açıklandı
DUS ve STS Dişhekimliği sonuçları açıklandı. DUS ve STS Dişhekimliği sınavına giren adaylar, sonuçlara, ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilecek.

Yerli Aşı
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, yerli aşı çalışmalarıyla ilgili geniş katılımlı bir koordinasyon toplantısı yapıldı.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, yerli aşı çalışmalarında kat edilen mesafe ve sonraki süreçlerde atılacak adımlar masaya yatırıldı.

Otopark Yönetmeliği
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Otopark Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, hem trafik yoğunluğunun azaltılacağını hem de vatandaşların otopark ihtiyacının karşılanacağını bildirdi.

Ekonomik veri
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Mart ayına ilişkin İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi açıklandı. Buna göre, Reel Kesim Güven Endeksi, Mart’ta, bir önceki aya göre 1,5 puan artarak 110,8’e yükseldi.

Bugün Norveç’le
2022 FIFA Dünya Kupası Elemeleri G Grubu ikinci maçında bugün Norveç ile karşılaşacak A Milli Futbol Takımı, 98 yıllık tarihinde yaptığı 587 müsabakada 223 galibiyet aldı, 224 kez yenildi.

Açlık sınırımız
“Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması Mart ayı sonuçları açıklandı. Türk-İş’in araştırmasına göre, Mart ayında dört kişilik ailenin açlık sınırı 2 bin 736, yoksulluk sınırı 8 bin 912 lira oldu.

‘Aşı’ Tatili!
Rusya’dan ‘turiste COVID-19 aşı izni’ sinyali alan Türk tur operatörleri, aşı turizmi için harekete geçti. Tatil paketinin içine aşı seçeneğini de koyacak olan operatörler, iki kez gidiş ve dönüşü kapsayan tur için yaklaşık 3 bin Euro talep edecek.

TOBB ve Visa’dan
Küçük işletmelere
Küçük işletmelere destek olmak amacıyla, TOBB ve Visa tarafından ‘Bir alışverişle çok şey fark eder’ sloganıyla bir kampanya başlatıldı.

Turizm Sektörü
Turizm’e aşılamada öncelik verileceğinin açıklanmasına rağmen, bunun realize olmamasının sektör açısından sıkıntı yaratacağı belirtildi ve “Aşılamanın bir an önce başlaması ve bunun tüm dünyaya ilan edilmesi gerekiyor. Bu gelişme rezervasyonlara olumlu yansıyacak” denildi.

Danıştay’dan karar
Danıştay 10. Dairesi, milyonlarca banka müşterisini üzecek bir karar verdi. Daire, bankaların müşterilerinden aldığı “hesap işletim ücreti”ni almaya devam edebileceğine hükmetti.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ