Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 04.05.2021
  • 557 kez okundu

RAMAZAN İMSAKİYESİ
BUGÜN YARIN
İMSAK : 04.03 04.01
GÜNEŞ : 05.32 05.31
ÖĞLE : 12.37 12.37
İKİNDİ : 16.22 16.23
AKŞAM : 19.32 19.33
YATSI : 20.56 20.56

Aile Hekimleri, bayram öncesi eylem yapıyor…
ÜÇ GÜN İŞ YOK!
Kısa adı AHESEN olan Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası, Kovid-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler Genelgesi’nde belirtilen 10-11 Mayıs tam gün, 12 Mayıs yarım gün idari izin verilmesi kararının bozulması sonrası, iş bırakma kararı aldı. Beyaz önlükler, bayram arifesi, 3 gün askıda kalacak.
Aile Hekimleri Sendikası açıklamasında, “Genelge ile duyurulan izin hakkının hiçe sayılmasına karşı geliyor ve Aile Hekimliği Çalışanları olarak, 10-11-12 Mayıs tarihlerinde işe gitmeyeceğimizi duyuruyoruz” ifadesine yer verildi.

İŞVEREN BEYANIYLA İZİN BELGESİ
Özel sektörde, işveren beyanıyla sokağa çıkma izni belgesi düzenlemesi sürüyor. Uzatma ile ilgili duyuru şöyle:
“T.C. İçişleri Bakanlığı genelgesiyle, muafiyet alanındaki işkolları için işverenin ve çalışanın beyanı ve taahhüdüyle, manuel olarak doldurularak, çalışan ve firma yetkilisi imzasıyla düzenlenecek izin belgesinin geçerlilik süresi 7 Mayıs Cuma günü 24.00’a kadar uzatılmıştır.”

NİSAN ENFLASYONU
% 1,68Yı llık enflasyon % 17,14
Türkiye İstatistik Enstitüsü (TÜİK), Nisan ayı enflasyon verilerini açıkladı. TÜİK’e göre, Nisan ayında fiyatlar % 1,68 artarken, yıllık enflasyon % 17,14 oldu. Yİ-ÜFE, 2021 yılı Nisan ayında, bir önceki aya göre %4,34, bir önceki yılın Aralık ayına göre %12,91, bir önceki yılın aynı ayına göre %35,17 ve on iki aylık ortalamalara göre %19,44 artış gösterdi.

SAMANDAĞ ÜST ÜSTE 3 KEZ SALLANDI
İlimiz Samandağ ilçesi Mağaracık merkezli, dün sabah erken saatlerde, kısa aralıklarla 3 küçük deprem yaşandı. Kandilli Rasathanesi ölçümlerine göre, dün sabah 03,56’da 2,2 büyüklükte, 04.38’de 1,5 büyüklükte ve 05.18’de 1,9 büyüklükte olmak üzere, 3 küçük ölçekte deprem yaşandı.

Tokdemir, CHP tabelasına saldırıya tepkili…
OLAYIN TAKİPÇİSİYİZ
CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Reyhanlı İlçe Örgütü tarafından uygulamaya konulan, kiralık tarlada üretimle yoksullara destek uygulamasını tanıtan tabelaya yönelik saldırıyı kınadı.
Milletvekili Tokdemir’in olayla ilgili yorumu şöyle:
“Reyhanlı İlçe Başkanlığımızca, toplumsal dayanışma ve yardımlaşmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, ihtiyaç sahipleri için ekilen tarlanın tabelasına yapılan bu sabotajı esefle kınıyorum. Konunun takipçisi olacağız.”

ORMAN ALANI 22.9 MİLYON HEKTARA ÇIKTI
Hatay’da orman, yüzölçümün % 38’i…
Türkiye’nin sahip olduğu orman örtüsü artarken, Avrupa ile dünya sıralamasındaki yeri de üste doğru kayıyor. Verilere göre, halen ülke genelinde 20.8 milyon hektar olan orman alanı, dün itibariyle 22.9 milyon hektara çıktı. Tarım ve Orman Bakanlığı, bu veri ile Türkiye’nin, dünya orman varlığı bakımından 46.sıradan 27.sıraya yükseldiğini duyurdu. Öte yandan ilimiz Hatay’daki orman varlığı, yüzölçümünün %38’i civarında.

Hassa’da otomobil ve motosiklet çarpıştı
BABA-OĞUL ÖLDÜ
İlimiz Hassa ilçesinde, otomobil ile motosiklet çarpışmasında, baba ile oğlu hayatlarını kaybetti. Furkan A.’nın kullandığı 31 ABV 497 plakalı otomobil,
Hassa-Gaziantep kara yolu Girne Mahallesi Ardıçlı kavşağında, Erdal Aşık (28) idaresindeki 31 APY 45 plakalı motosikletle çarpıştı. Motosiklet sürücüsü Erdal Aşık, ağır yaralı kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirirken, motosiklette kendisiyle beraber yolculuk eden babası Ahmet Aşık
(55) kaza yerinde yaşamını yitirdi. Kaza, soruşturuluyor.

PATENT BAŞVURULARI
Hatay 14.sırada
İl patent başvurusu sayısı yüksekliği bakımından, ilimiz Hatay, Türkiye’de 81 İl arasında 14.sırayı aldı. TÜRKPATENT Mart ayı verilerine göre, ülke genelinde patent başvuru sayısının en yüksek olduğu 30 İl sırasıyla şunlar:
İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Bursa, Antalya, Kocaeli, Konya, Kayseri, Gaziantep, Çanakkale, Manisa, Adana, Hatay, Tekirdağ, Balıkesir, Denizli, Rize, Sakarya, Eskişehir, Samsun, Ordu, Isparta, Tokat, Aydın, Malatya, Sivas, Erzurum, Kahramanmaraş, Muğla.

HATAY’DA ARAZİNİN
% 50’Sİ TARIMA UYGUN
İlimizin toplam 552.400 hektar arazi varlığının 275.578 hektarını (%50) tarım alanları oluşturuyor. Devlet yatırımları ile beraber, 57.196 hektar (%33) alanın sulanabildiği kaydedilirken, Hatay’da, tarım alanlarının %63’ünde sulu tarım yapılıyor. Hatay’ın tarım alanları, toprak yapısı, iklimi ve diğer doğal koşulları, ürün deseninde çeşitliliğe, hasatta erkenciliğe, ikinci ürün yetiştirilebilmesine imkan veriyor.

HBB’DEN YKS ve LGS ONLINE SINAVI
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ve Yüksek Öğrenim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlanan öğrenciler için online deneme sınavları düzenliyor. Sınava, Hatay ilinden ve dışından herkes katılabilecek. Türkiye genelinde yapılacak sınavlar için başvurmak isteyen adaylar, gerekli bilgiye ve başvuru formuna, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin İnternet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilecek. 16-17-18 Mayıs günlerinde yapılacak sınavların sonucu, 20 Mayıs Perşembe günü, öğrencilere e-posta ve kısa mesaj üzerinden ilgili bağlantı paylaşılarak, detaylı rapor halinde bildirilecek. Öğrenciler, il ve Türkiye geneli sıralamalarını görebilecek, aynı zamanda sınavda çıkan tüm soruların video çözümlerine ulaşabilecek

Bakan’dan davet
Salgını yenebilmek için etkili bir aşılama oranına ulaşmak zorunda olunduğunu vurgulayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Sırası gelen tüm vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum” dedi.

31 Mayıs’a kadar
Bu yılın birinci geçici vergi dönemine ait gelir ve kurum geçici vergi beyannamelerinin verilmesi ile bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri 31 Mayıs Pazartesi günü sonuna kadar uzatıldı.

Gündem: Suriye
TRT World’ün ödüllü belgesel serisi “Off the Grid”, “Suriye’nin Mahpus Kadınları: İşkenceden Kaçış” bölümüyle izleyicinin karşısına çıkacak. Yayın, 5 Mayıs Çarşamba saat 16.30’da TRT World’de ekrana gelecek.

Yerli Aşı
TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, virüs benzeri parçacıklara dayalı aşı çalışmasına ilişkin olarak, “Ağustos ayında faz 3 çalışmasına başlayabilmeyi ve yıl sonuna doğru da faz 3 çalışmasını başarıyla tamamlayıp tüm kullanıma açmayı planlıyoruz” dedi.

Zorunlu eğitim
Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı Eğitim ve Koordinasyon Şube Müdürlüğü’nden, kaza yapan sürücülerin sürücü kurslarına tekrar çağrılarak zorunlu eğitimlere tabi tutulabileceği, bu yöndeki çalışmaların devam ettiği ifade edildi.

Alım fiyatları
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Dünyadaki ve ülkemizdeki piyasaları yakın şekilde takip ederek, üreticimizi memnun edecek fiyatları açıklayacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Yeni araştırma
Bir grup bilim insanı tarafından yapılan araştırma, sıcak havanın ve güneşin daha uzun süre görüldüğü bölgelerde yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılımının azaldığını ortaya koydu.

ALES açıklaması
Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın (2021-ALES/1) temel soru kitapçığı ile cevap anahtarının bir kısmı, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinde yayımlandı.

Borsa yatırımcısı
Merkez Kayıt Kuruluşu verilerine göre, Nisan ayında bireysel yerli yatırımcı sayısı 2 milyon 664 bin 621 kişiye çıktı.

RANDEVULU HASTALARA İZİN VAR
Hastalar, dünden başlamak üzere, 17 Mayıs Pazartesi gününe kadar, tam kapanma süresince internetten randevu almak suretiyle sokağa çıkma izni alabilecekler. Tam kapanma süreci boyunca, İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne, Sağlık Ocaklarına, il içi ve dışı hastanelere gitmek isteyen vatandaşlar, Alo 199 ve İlçe Kaymakamlıkları Vefa Destek hattını arayarak veya e-Devlet üzerinden izin düzenleyebilir, telefona gelen SMS doğrultusunda muayene olabilirler. Bu arada Tarım’dan alınan belgelerin sadece tarım işçileri için geçerli olduğu da hatırlatılırken, planlı aşılar dahil tüm aşı işlemleri için de izin alınması gerektiği duyuruldu.

BAKKAL, KASAP, FIRINCILARA İZİN BELGESİ YOK
Tam kapanma sürecinde, şu an itibariyle mevcut uygulamada bakkal, esnaf, fırıncı, tatlıcı gibi üretim ve gıda maddesi satışı yapılan yerler için izin belgesi alınmasının gerekli olmadığı duyuruldu.
Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Kadir Teksöz’ün konuya ilişkin duyurusu şöyle:
“Saygıdeğer Esnaf ve Sanatkar ağabeylerim… İçişleri Bakanlığı ve İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı doğrultusunda işyerini açacak olan (Bakkal, kasap, fırıncı, tatlıcı, kuru yemiş satıcıları, imalatçılar vs.) e-Devlet’ten şuan için izin belgesi almayacaklardır. İzin belgesini, sadece yanlarınızda çalışanlar, yani kalfa ve işçi kardeşlerimiz alacaklardır. Yeni bir değişiklik olursa, tekrar duyuru yapacağız.”

Dış Ticaret
Nisan ayına ait dış verilerine göre ihracat, pandeminin yarattığı baz etkisiyle, yüzde 109 artışla 18 milyar dolar oldu. İthalat ise yüzde 61,4 artarak 21,9 milyar dolara ulaştı.

Esnafa E-Devlet Belgesi zorunlu
7 MAYIS CUMA SONRASI…
e-Devlet’ten bilgileri girmek suretiyle, izin belgesi alımındaki güçlüklerin aşıldığı bildirildi. Üç gündür yaşanan yoğunluk sonrası sistemin tıkanması üzerine, işverenlere, izin belgesi alımının kendi beyanlarıyla 7 Mayıs tarihine kadar yapılabileceği duyurulurken, yeni bir genelgeyle, e-devlet sistemindeki tıkanıklığın giderildiği ve dileyenlerin sisteme girebileceği ve belge alabileceği kaydedildi.
Eldeki işveren imzalı belgelerin 7 Mayıs tarihine kadar geçerli olduğu hatırlatılarak, şöyle denildi:
“Esnaf ve sanatkarlarımızın, 7 Mayıs Cuma gününe kadar e-devlet’ten belge almaları gerekmektedir. İşyeri sahipleri, kendi nam ve hesabına çalışanlar için 7 Mayıs tarihine kadar e-devlet üzerinden izin belgelerini düzenleyecektir. Sistem, şu an aktif hale getiril-miştir.” -Haber Merkezi-

CHP Teklifi
CHP Grup başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç’un imzasını taşıyan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Arsuz Belediyesi,
17 Mayıs’a kadar Koordinatör Müdürlük oluşturdu
Arsuz Belediyesi, tam kapanma sürecinde işlerin yürütülmesini temin amacıyla, Koordinatör Müdürlük oluşturdu ve Nöbetçi Müdürlerin ismini belirleyip duyurdu.
Arsuz Belediyesi’nde, 3-17 Mayıs tarihlerinde görev yapacak Koordi-natör Müdürler şunlar:
4 Mayıs 2021 Salı
Hüseyin Yangın
(533 646 35 08)
5 Mayıs 2021 Çarşamba
Mehmet Güven
(530 923 92 50)
6 Mayıs 2021 Perşembe
İsmail Gökpınar
(533 810 58 85)
7 Mayıs Cuma
Seyfettin Ay
(535 329 27 86)
10 Mayıs 2021 Pazartesi
Ali Yoksulabakan
(535 290 37 58)
11 Mayıs 2021 Salı
Özgür Murt
(543 261 20 13)
12 Mayıs 2021 Çarşamba
Salim Dik
(532 617 77 34)
13 Mayıs 2021 Perşembe
Bedriye Devrim Çetin (544 323 35 98)
14 Mayıs 2021 Cuma
Hüseyin Yaygın
(533 646 35 08)
Halk Masası
444 7 922 /0 326 661 21 11

Esnaf memnun
Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, tam kapanma kararının ardından esnafa yönelik açıklanan desteklerin olumlu olduğunu vurguladı.

Nisan fiyatları
Türki-ye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayrak-tar, “Nisan ayında üretici ve market arasındaki fiyat farkında, yeşil soğan ve maydanoz 3,7 katla şampiyon” dedi.

Çalışma izinleri
İçişleri Bakanlığı’nca, çalışan ve işyeri yetkilisinin imzasıyla düzenlenen manuel çalışma izni görev belgesinin geçerlilik süresi 7 Mayıs Cuma 24.00’e kadar uzatıldı.

Enflasyon rakamı
Enflasyon rakamları açıklandı. Tüketici fiyat endeksi, Nisan ayında yıllık yüzde 17,14, aylık yüzde 1,68 arttı.

Bakanlık açıkladı
Emekliler, tam kapanma dönemi içerisinde, 3-15 Mayıs’ta yapılacak maaş ve bayram ikramiyeleri ile diğer maaş, aylık ve ücret ödemeleri için, güzergah ve zaman kuralına uygun davranmak kaydıyla, en yakın banka şubesine ve ATM’lere gidebilecek.

Üreticinin talebi
Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nden yapılan açıklamada, “Üretici maliyetlerini düşürmeden insanımızın ucuz gıdaya ulaşması mümkün değildir. Gübre, elektrik, sulama ve ilaç gibi girdilerde indirime gidilmelidir” denildi.

İhlal edenler
İçişleri Bakanlığı: “26 Nisan-03 Mayıs tarihleri arasında ülke genelinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden 66 bin 161 kişiye de adli ya da idari işlem uygulanmıştır.”

Aşı olmayanlar!
117 ülkede 300 binden fazla kişiyle yapılan ve Gallup tarafından yayımlanan bir ankete katılanların yaklaşık yüzde 29’u, kendilerine ücretsiz olarak teklif edilse dahi koronavirüs aşısı olmayacaklarını söyledi.

Vizesiz ülkeler
Vizesiz seyahat liginde, Türkiye, geçtiğimiz yıla göre 1 basamak yükselerek 111 destinasyon ile 52. sırada kendine yer buldu.

Emsal karar
WhatsApp’ta kendi aralarındaki grupta şirket yöneticilerine hakaret eden ve ürünlerini kötüleyen mesaj yazan 3 çalışan işten atıldı. İşe iade davasını hem yerel mahkeme, hem istinaf reddetti.

Ayçiçek yağı
Son dönemde fiyat artışıyla dikkat çeken ayçiçek yağı fiyatlarında, TMO müdahalesi sonrası düşüş yaşandı. TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, 5 litrelik yağın fiyatının 69 liradan 59 liraya gerilediğini söyledi.

Habere yalanlama
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir hasta yakınının sosyal medya hesabından paylaştığı ölüm raporuna ilişkin, “İddia edildiği gibi, hasta Kovid olduğu halde değilmiş gibi bir kayıt yoktur” ifadesini kullandı.

7 Mayıs’a kadar
Çalışan ve işyeri yetkilisinin imzasıyla düzenlenen manuel çalışma izni görev belgesinin geçerlilik süresi 7 Mayıs Cuma 24.00’e kadar uzatıldı.

Yük Taşımacılığı
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Taşımacılık A.Ş.’nin, Ocak-Nisan döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yurt içi taşımalarında yüzde 24,8, yurt dışı taşımalarında ise yüzde 19,8 artış gerçekleşti.

5 yıl geçerli
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce (ÖSYM), Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2021-ALES/1) yapıldı. Sınavda alınan puanlar, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli olacak.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ