Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 25.05.2021
  • 301 kez okundu

Traktör su tankerinde uyuşturucunun işi ne?
18.3 KG ESRAR ELE GEÇTİ
İlimiz Altınözü ilçesinde, bir traktörün su tankında uyuşturucu bulundu. Edinilen bilgiye göre, Jandarma, şüphe üzerine bir traktörde arama yaptı ve su tankında 18 kilo 228 gr esrar ele geçirdi. 96 paket içindeki 18.3 kg esrarla ilgili N.Ç. adlı şüpheli yakalandı ve tutuklandı. -Haber Merkezi-

DEVA KONGRELERİ
30 HAZİRAN’DA
Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA), Hatay’da ilçe kongreleri sürecini başlatıyor. DEVA’nın Antakya ile Defne ilçe kongreleri, aynı gün olmak üzere, 30 Haziran’da yapılacağı duyuruldu. Bu arada ilçe kongrelerine katılmak üzere Genel Başkan Ali Babacan’ın 30 Haziran’da Hatay’a gelmesinin programlandığı da öğrenildi.
Rus aşısı da
Sağlık Bakanlığı’nca “Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi” kapsamında öncelikli grupların aşılanmasına devam ediliyor. Aşılama programında şu an Sinovac ve BioNTech aşıları kullanılırken, Sputnik V aşısının ilk partisinin kısa süre içinde Türkiye’ye ulaşması bekleniyor.

Hatay’da 24.974 Öğretmen var, 18.287’si Sendikalı
12 İLÇEDE EĞİTİM BİR SEN, 3 İLÇEDE EĞİTİM SEN
İlimiz Hatay’da Milli Eğitim’e bağlı okullarda görev yapmakta olan toplam 24.974 Öğretmen bulunduğu, bunların 18.287’sinin sendikalara kayıtlı olduğu, 6687 Öğretmenin ise sendika üyesi olmadığı belirlendi. Dün, Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü’nde, sendika yöneticileri ile kurum yöneticileri üyelik zaptını imzaladı.
Resmi bilgiye göre, Hatay’da mevcut 1278 okulda görev yapmakta olan sendikalı 18.287 Öğretmenin sendikalara üye dağılımı şöyle:
EĞİTİM BİR SEN : 8224 üye
TÜRK EĞİTİM SEN : 5030 üye
EĞİTİM SEN : 2944 üye
EĞİTİM İŞ : 1491 üye
TEÇ SEN : 361 üye
TÖB-SEN : 136 Üye
Hatay’da toplam 24.974 Öğretmenden, sendikalı 10.108 erkek ile 8179 kadın Öğretmen, toplam 18.287 eğitimcinin 15 ilçedeki üye sayısı en fazla olan Eğitim Bir Sen Hatay Şubesi, 12 ilçede birinciliği alırken, diğer 3 ilçede ise Eğitim Sen Hatay Şubesi birinci oldu.
Resmi belgeye dayandırılan sendikalı üye dağılımlarına göre, ilçelerde
en fazla Öğretmen üyesi olan sendikalar şunlar:
ANTAKYA : Eğitim Bir Sen
DEFNE : Eğitim Sen
SAMANDAĞ : Eğitim Sen
YAYLADAĞI : Eğitim Bir Sen
ALTINÖZÜ : Eğitim Bir Sen
REYHANLI : Eğitim Bir Sen
KIRIKHAN : Eğitim Bir Sen
İSKENDERUN : Eğitim Bir Sen
ARSUZ : Eğitim Sen
HASSA : Eğitim Bir Sen
KUMLU : Eğitim Bir Sen
ERZİN : Eğitim Bir Sen
DÖRTYOL : Eğitim Bir Sen
PAYAS : Eğitim Bir Sen
BELEN : Eğitim Bir Sen
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü’nde dün imzalanan resmi belgeye göre, Hatay Eğitim Sen; Arsuz, Samandağ ve Defne ilçelerinde en çok üyeye sahip sendika olurken, diğer 12 ilçenin tamamında Hatay Eğitim Bir Sen üyesi Öğretmenler birinciliği aldı.

Sosyal Yardım
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, üç nakdi sosyal destek programıyla, 2,7 milyon ihtiyaç sahibine yaklaşık 277 milyon lira ödeme yapılacağını açıkladı.

115 bin sağlık çalışanı
DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kovid-19’la mücadelede dünyada en az 115 bin sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini tahmin ettiklerini açıkladı.

Gençlere çağrı
İnovatif ürün ve hizmetleriyle öne çıkan Kuveyt Türk’ün, “Geleceğin Bankacılığı” temasıyla düzenlediği Ideathon’da üniversiteli gençler yenilikçi fikirleriyle yarışacak.

65 yaş üstüne
Seyahat sitesi Enuygun, uçak ya da otobüs bileti alacak 65 yaş üstü yolcuların seyahat izin belgesi alma zorunluluğunun olmadığını belirtti.

En kapsamlı
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’de Kentsel ve Kırsal Yerleşim Sistemleri Araştırması Projesi’nin Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en kapsamlı coğrafi çalışma özelliğine sahip olduğunu bildirdi.

30 gün sürecek
Esnaf, sanatkar ve gerçek kişi tacirlere yönelik hibe desteği için başvurular bugün başlayacak, 23 Haziran 2021 Çarşamba saat 23.59’a kadar devam edecek.
30 gün sürecek başvurular, e-Devlet (turkiye.gov.tr) üzerinden alınacak.

Aşılamaya devam
Sağlık Bakanlığı’nca, Kovid-19’la mücadele kapsamında uygulanan birinci ve ikinci doz toplam aşı miktarı, saat 19.45 itibarıyla 27 milyon 860 bin 302’ye ulaştı.

Merkez Wuhan mı?
ABD istihbaratının bir raporunda, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasından hemen önce, Çin’deki Wuhan Laboratuvarı’nda çalışan 3 araştırmacının virüs belirtileriyle hastaneye başvurduğunu iddia ettiği belirtildi.

Diyanet kampanyası
Türkiye Diyanet Vakfı, İsrail saldırıları sonucu zor günler yaşayan Filistin halkına destek olmak için vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda kurban yardım kampanyası başlattı.

İddialara cevap
AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, suç örgütü elebaşı Sedat Peker’in iddialarına ilişkin, “Bu kesinlikle iftiradır, yalandır, şiddetle reddediyorum. Bizimle uyuşturucuyu yan yana getirmek, bize yapılabilecek en büyük hakarettir, en büyük yanlıştır” dedi.

MHP’li Başkanlar
Ankara’da buluşuyor
MHP Belediye Başkanları Geleneksel İstişare ve Değerlendirme toplantısının, Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin katılımıyla 28 Mayıs Cuma günü yapılacağı bildirildi. Partiden yapılan açıklamada, toplantının, Parti Genel Merkezi’nde saat 15.00’te gerçekleştirileceği duyuruldu.

12 tapu temsilciliği
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yakın bir zamanda 10 ülkede 12 tapu temsilciliği açarak, yurt dışında yaşayan vatandaşlara tapu ve kadastro hizmetlerini en kolay ve en hızlı şekilde sunacaklarını bildirdi.

Engelli önceliği
Kamu Denetçiliği Kurumu’nun bir başvuru kapsamında yaptığı görüşmeler neticesinde, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce, 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda engelli öğrenciler için çift soru kitapçığı uygulaması yapılması kararlaştırıldı.

YÖK çalışması
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), soykırım ve insanlığa karşı işlenen suçları araştırmak üzere, bir üniversite bünyesinde “Uluslararası Soykırım ve İnsanlığa Karşı İşlenen Suçlar Enstitüsü” kurulmasına yönelik çalışma başlattı.

Seçim çağrısı
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, gençlere seslenerek; “Türkiye’yi mafyaya, çetelere, sureti haktan görünen yağmacılara yedirmeyeceğiz” dedi ve seçim çağrısını yineledi.

Nefes Kredisi
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile üye Oda ve Borsaların nefes kredisinde şartlar netleşiyor. Faizin, yüzde 15-18 aralığında olması beklenen nefes kredisinin 1 Haziran’dan itibaren kullanılmaya başlanacağı kaydediliyor.

ANTAKYA’DA YOL KONTROLLERİ
341 araç ile 2084 kişinin
GBT kaydı incelendi
Antakya’da Asayiş Polisi, geçtiğimiz hafta sonunda gerçekleştirdiği yol kontrolleriyle, asayişi temin amacıyla suç ve suçlularla mücadeleyi sürdürdü. Hatay Emniyeti’nden çalışma ile ilgili şu bilgi verildi:
“Kamu düzeninin sağlanması, virüs salgının toplum sağlığına yönelik oluşturduğu riski yönetmek, başkalarının hak ve hürriyetlerinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, taşınması veya bulundurulması yasak olan her türlü silah, patlayıcı, uyuşturucu madde ve kaçak eşyanın tespiti ile halkımızın güven ve huzurunun sağlanması amacıyla, Antakya İlçe Emniyet Müdürlüğü sorumluluk bölgesi olan Akevler Mahallesi, Rüstem Tümer Paşa Caddesi, Ayşe Fitnat Hanım Caddesi, Kemal Atahan Caddesi ve bağlı ara sokaklarında, sabit ve yaya olarak, seyir halinde; Asayiş Şube Müdürlüğü, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, Güvenlik Şube Müdürlüğü, KOM Şube Müdürlüğü, Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, Çocuk Şube Müdürlüğü, Antakya ve Defne İlçe Emniyet Müdürlüğü katılımıyla 299 personel, 30 ekip ile 20.05.2021 günü yapılan adli ve önleyici Polislik hizmetleri kapsamında,
➡GBT kaydı sorulan 2084 kişi,
➡Kontrol edilen araç sayısı 341 olup, yapılan çalışmalarda GBT kontrolü yapılan bir şahsın basit yaralama suçundan arandığı tespit edilmiş, 4 adet yoklama kaçağı şahsa gerekli tebliğ yapılmış, 1 aracın muayenesi olmadığından 314 TL ve 1 şahsa plakasız, sigortasız ve sürücü belgesiz araç kullanmaktan dolayı 7810 TL idari yaptırım uygulanmıştır.”

İSKENDERUN’DA UYUŞTURUCU OPERASYONLARI
İskenderun NSM Grup Amirliği görevlileri tarafından, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti yapan şahıslara yönelik yapılan çalışmalarda, S.D. isimli şahsın ikamet adresinde, narkotik dedektör köpeği arven marifetiyle yapılan aramada uyuşturucu ele geçirildi. Ele geçirilenler şunlar:
-4,36 gram kokain,
-3,54 gram metamfetamin
-2,00 gram eroin
-112 gram sentetik kannabinoid
-1,00 gram sentetik kannabinoid
-5 adet captagon hap ile 2 adet reçeteye tabi hap
-5 adet boyları 5-10 cm arasında değişen dişi hint kenevir
-Uyuşturucu içiminde kullanılan cam aparat, enjeksiyon ve bu enjeksiyona ait 10 adet enjeksiyon iğnesi.Ayrıca S.D. isimli şahsın ikamet adresinde, narkotik dedektör köpeği arven marifetiyle yapılan aramada; 1 parça satışa hazır fişek halinde 1,00 gram kokain ele geçirilmiş, ilgili karar gereği suç unsurlarına el konulmuş, S.D. ve S.D. isimli şahıslara TCK 188’den ve S.D. isimli şahsın ikametinde bulundu ve isim soy isim harfleri aynı olan S.D adlı 2 kişi gözaltına alındı. Öte yandan, İskenderun’da bir hırsız yakalandı. İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlilerince, ilçe genelinde kamu düzeninin sağlanması, suç ve suçlularla mücadele kapsamında; yaralama, 6136 SKM ve hırsızlık suçlarının önlenmesine yönelik haklarında adli makamlarca yakalama emri bulunan ve çeşitli suçlardan arandığı tespit edilen şahıslara yönelik olarak, 21.05.2021 günü saat 05:30 sıralarında karma ekiplerle 5 adreste yapılan eş zamanlı operasyonda A.G., M.H. ve S.D. isimli şahıslar ekipler tarafından yakalandı, gerekli işlemlerinin ardından adli makamlara sevk edildi.

Destekler yetmiyor!
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, esnafa verilen hibe desteğinin yetersiz olduğunu ifade etti. Ağbaba, yazılı açıklamasında, Nisan ayında 7075 olmak üzere, bu yılın ilk dört ayında 36 bin 112 esnafın iflas ettiğini belirtti.

Tarım sektörü için Aşılama çalışması
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Tarım işçilerimiz ve tarımın paydaşları, yani hem kamu hem de özel sektör, bunların da hızlı bir biçimde, Sağlık Bakanlığımızla koordineli bir şekilde kademeli olarak aşılanmasına başlanacak” dedi.

LGS hazırlığı
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer başkanlığındaki toplantıda, sınavın salgın koşullarında sağlıklı bir şekilde yapılması için alınan önlemler ve tüm illerde hazırlıklarda gelinen nokta ayrıntılı olarak değerlendirildi.

Bakanlık verisi
Nisan’da 790 bin turist geldi. Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı Nisan’da yüzde 3,162 artış gösterse de, pandemi etkisinin devamıyla, ilk 4 ayda yüzde 35.64 düşüş yaşandı.

Basın Kartında
Yönetmeliğe ek
Basın meslek onurunu zedeleyen, milli güvenliğe ve kamu düzenine aykırı faaliyetlerde bulunan, şiddet ve terörü özendiren, suça tahrik veya teşvik eden ve suçla mücadeleyi etkisiz kılan kişilerin basın kartının iptal edilebileceği, yenilenen maddeler arasında yer aldı.

TÜRMOB talebi
Türkiye’de ortalama 3 yılda bir vergi affı veya yapılandırma hükümleri içeren kanunla karşılaşıldığını belirten TÜRMOB Başkanı Emre Kartaloğlu, matrah artırımında azalan oranlı tarife uygulanmasını, yapılandırma dahil diğer konularda ilk iki taksitin ödenmesine yönelik şartın kaldırılmasını istedi.

Bizim takım…
Şampiyon oldu
Fransa Ligue 1’de Burak Yılmaz, Yusuf Yazıcı ve Zeki Çelik’in forma giydiği Lille, PSG’nin 3 yıllık hanedanlığına son verdi. Ligin son haftasında Angers’i deplasmanda 2-1 yenen Lille tarihindeki 4. şampiyonluğu kazandı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ