Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,85 / Satış: 8,89
€ EURO → Alış: 10,34 / Satış: 10,38

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 28.05.2021
  • 617 kez okundu

ÖLEN ÇOCUK, HATAYLI
Antalya’da, babasının çalıştığı işyerinin banyosunda su dolu kovaya düşen 2 yaşındaki çocuk, boğularak yaşamını yitirdi. Acı olay, Çarşamba günü öğle saatlerinde, Antalya’nın Kumluca ilçesindeki Yaş Sebze ve Meyve Hali’nde meydana geldi.
Edinilen bilgiye göre, baba Özen Koç çalıştığı sırada, 2 yaşındaki oğlu Mehmet Ali Koç, işyerinin banyosunda oynamaya başladı. Bu sırada, banyodaki su dolu kovaya yüz üstü düştü. Kovada hareketsiz duran çocuğu görenler, durumu 112 Acil Çağrı Merkezine bildirdi. İhbarla olay yerine gelen sağlık ekipleri, küçük çocuğun hayatını kaybettiğini belirledi. Küçük çocuğun cenazesi, toprağa verilmek üzere Hatay’a getirildi.

Pandemi’de yumuşama kararları 1 Haziran’da alınıyor
AÇIK ALANDA 2 M MESAFEDE MASKE KALKABİLİR
1 Haziran Salı günü, pandemi sürecindeki kısıtlamalarla ilgili eşik noktası olacak. Alınacak yumuşama kararları çerçevesinde, açık alanlarda, örneğin parklar, kafeler, açık lokantalar ve yüzme alanlarında 2 m koşulu ile maskelerin takılmayabileceği konuşuluyor.
Günde 1 milyon doz aşı uygulamasının planlandığı 1 Haziran’dan itibaren, vatandaşlara; sahil, park ve bahçelerde 2 metrelik sosyal mesafe kuralına uymak şartıyla, maskesiz oturma ve dinlenme imkanı tanınabileceği ifade ediliyor.
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun, 1 Haziran sonrası kademeli normalleşmenin nasıl ilerleyeceğini masaya yatırdığı öğrenildi. Bilim Kurulu’nun aldığı tavsiye kararlarının ise Cumhurbaşkanlığı Hükümeti kabinesinde değerlendirilerek netleşeceği kaydedildi.
Türkiye’de Kovid-19 vaka tablosunda beklenmedik bir artış yaşanmaması halinde, 1 Haziran sonrası Kovid-19 tedbirlerinde, bireysel koruyucu tedbirlerin alınmasına ağırlık verilen, sosyal hayatta ise yasaklamaları kısmen azaltan bir sürecin işletilmesi bekleniyor.
Alınması muhtemel kararlar arasında, 1 Haziran sonrası kafe ve lokantaların yüzde 50 kapasiteyle hizmet vermesine izin verilebileceği, hafta içinde akşam 21.00 ve sabah 05.00 arası uygulanan sokak kısıtlamasının süresinin azaltılabileceği belirtilirken, vatandaşlara da sahil, park ve bahçelerde 2 metrelik sosyal mesafe kuralına uymak şartıyla maskesiz oturma, dinlenme imkanı tanınabileceği ya da en azından bu sürecin yumuşak geçişinin yapılabileceği kaydedildi.

ARITMA EYLEMLERİ
1 Haziran’da başlıyor
Defne ilçesinde, mevcut arıtma tesisi, hayvan barınağı ile yaptırılan Hobi Evleri’nin iptali için eylemler başlatılıyor. Edinilen bilgiye göre, Defne Değişim Hareketi öncülüğünde 1 Haziran Salı günü arıtma tesisi önünde çadır kurularak, her gün 17.00-21.00 saatleri arası nöbet tutulacak. Eylem, arıtma tesisi ile hayvan barınağı kaldırılana dek sürdürülecek.

HATAY’DA AŞILAMA
429.664’e ulaşıldı
İlimizdeki, koronavirüse karşı aşılamada süreç devam ederken, 26 Mayıs Çarşamba akşamı itibariyle aşılanan kişi sayısı, bir doz ve iki doz toplamı olmak üzere, 429.664’e ulaştı. Hatay’da aşılama oranı % 25’lerde, yani her 4 kişiden 1’i ya bir doz ya da iki doz olmak üzere aşılandı.

Hatayspor Yönetimi Teşekkürü
FATİH KAVLAK’A
Hatayspor Yönetim Kurulu, bir mesajla, önceki gün görevinden isteğiyle ayrılan Sportif Direktör Fatih Kavlak’a teşekkür etti.
Hatayspor Kulübü açıklaması şöyle:
“Fatih Kavlak Hocamıza emekleri için teşekkür ediyor, bundan sonraki kariyerinde başarı diliyoruz.”

YERLİ AŞIDA 3.FAZ BAŞLIYOR
Türkiye, yerli aşıda üçüncü faz sürecine giriyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, süreçle ilgili şu bilgiyi verdi:
“Yerli aşımızla ilgili son aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Faz çalışmaları devam eden üç aşı adayımızdan biri, Faz 3 aşamasına gelmiştir. En kısa sürede Faz 3 aşılamaları başlayacaktır. Kendi geliştirdiğimiz aşımızın kullanımının da yaklaştığı müjdesini vermek isterim.”
Bakan Koca’nın BioNTech aşısı ile ilgili açıklaması da şöyle:
“Bilim insanlarımız Uğur Şahin ve Özlem Türeci ile sürecin başından beri irtibat halindeyiz. Daha önce 27 Aralık 2020’de 30 milyon doz olarak imzaladığımız anlaşmayı 120 milyon doza çıkardık. Destek ve gayretleri için bir kez daha Uğur Hocamıza ve ekibine teşekkür ediyorum.”

3070 HAKİM-SAVCININ YERİ DEĞİŞTİ
Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) 3 bin 70 Hakim ve Savcının görev yerinin değiştirilmesine ilişkin kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı. HSK Birinci Dairesi’nin Adli ve İdari Yargı 2021 yılı Ana Kararnamesi ile beraber, adli yargıda 2 bin 582, idari yargıda ise 488 olmak üzere, toplam 3 bin 70 Hakim ve Savcının görev yeri değiştirildi.

MKÜ-Antakya Milli Eğitim Projesine destek
Türkiye Bilimsel Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen bilimsel projelerle ilgili çalışmada, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) ile işbirliği yapan Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bir projesi değerlendirmeye layık görüldü.
Gelişmeyi, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mesut Çerko şöyle duyurdu:
“TÜBİTAK 4005-Yenilikçi Eğitim Uygulamaları Destekleme Programı kapsamında, Türkiye geneli 42 proje destek almaya hak kazanmış olup, Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ortak projesi desteklenmeye layık görülmüştür.”

Beğeniler kalktı
Sosyal medya platformu Instagram, içerik paylaşımlarında değişikliğe gidiyor. Uzun süredir beta olarak kullanılan beğenmeleri gizleme seçeneği, tüm dünyada kullanıma sunuldu.

5-7 Bin Euro
Burdur’daki Lisinia Doğa Proje Alanı’nda 140 dekar alanda dikilen gül fidesinden, bu yıl 50 tona yakın rekolte bekleniyor. 4 ile 6 ton arası gülden 1 litre gül yağı elde ediliyor. Yağın litresi, uluslararası piyasada 5-7 Bin Euro civarında alıcı buluyor.

Emsal karar
Yargıtay
11. Hukuk Dairesi, çeşitli arızalar veren ve gizli ayıplı olduğu belirlenen aracın ayıpsız misliyle değiştirilmesine hükmeden yerel mahkeme kararını onadı

Mevduat arttı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı. Buna göre, bankacılık sektörünün toplam mevduatı, 21 Mayıs haftasında 40,4 milyar lira artarak 3 trilyon 881,3 milyar liraya yükseldi.

Hisse senedi alımı
Haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre, yurt dışında yerleşik kişiler, 21 Mayıs haftasında 51 milyon dolarlık hisse senedi aldı.
Yurt dışında yerleşik kişilerin hisse senedi stoku, 22 milyar 366,7 milyon dolar olarak gerçekleşti.

AŞILI ÖĞRETMEN SAYISI 800 BİN CİVARINDA
Koronavirüse karşı aşılamada öğretmenlere öncelik tanınmasına rağmen, tüm eğitimciler aşılanmış değil. Sağlık Bakanlığı, 40 yaş üstü öğretmenlerle ilgili aşılamanın birkaç gün içinde başlayacağını bildirdi ve şu duyuruyu yayınladı:
“Öğretmenlerimiz ve eğitim çalışanlarımız için öncelikli aşı uygulaması hızla devam ediyor. 40 yaş üstü 57 bin mesai arkadaşımızın daha randevularının açılmasıyla, 813.400 öğretmen ve eğitim çalışanımız için aşı olma imkânı sağlanmış oldu. Sağlıkla kavuşmak dileğiyle.”

Yeni Anayasa
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni anayasa çalışmalarına işaret etti, “Uzlaşma zemini oluşmazsa, Cumhur İttifakı olarak, bizi destekleyen diğer Partilerle hazırlığımızı milletimizin takdirine sunmakta kararlıyız” dedi.

Meclis’te onaylandı
AK Parti milletvekillerinin Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

KDV İndirimleri
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, yeme-içme sektörü başta olmak üzere, kısıtlamalardan etkilenen sektörlerde 31 Mayıs’ta sona erecek KDV indirimlerinin salgın bitene kadar uzatılmasının, firmaları güçlü tutacağını söyledi.

Kripto para!
Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aysel Gündoğdu, “Kripto paralar yüksek risk barındırdığından, kaybettiğinizde, yaşam kalitenizi düşürecek miktarlarla yatırım yapmayın. Kaybetmeyi göze alabileceğiniz rakamlarla bu piyasaya girmek mantıklı” dedi.

11 Vekil daha
Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkında Cumhurbaşkanlığı Tezkereleri, Meclis Başkanlığınca “Gelen Kağıtlar” listesinde yayımlandı. Buna göre, HDP’li 10, bağımsız 1 milletvekiline ait dokunulmazlık dosyaları TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

1lk 500’te ‘gıda’
Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesine gıda firmaları damga vurdu. İlk 500’de 109 şirketle yer alan gıda sektörü, yaklaşık 717 bin çalışandan 134 binini istihdam etti.

Son gün uyarısı
2021 yılı emlak ve çevre temizlik vergisi birinci taksit ödemeleri, 31 Mayıs 2021 Pazartesi günü sona eriyor.

Engelli bireyler Aşılama grubunda
Sağlık Bakanlığı’nın dünkü duyurusunda, “Aşı programımızda, öncelikli bir grubu daha aşılamaya başlıyoruz. Bugünden itibaren, tam bağımlı orta düzey ve ağır engelli vatandaşlarımızın aşılanması başlıyor” denildi.

84 kişi daha
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 103 emekli Amiralin Montrö Bildirisi’ne ilişkin soruşturma kapsamında, 84 şüpheliyi ifadeye çağırdı. Soruşturma kapsamında daha önce bazı şüpheliler hakkında da işlem yapılmış, bu kişiler adli kontrolle serbest bırakılmıştı.

Bakan açıkladı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmen ve eğitim çalışanlarına ilişkin öncelikli Kovid-19 aşı uygulaması randevusuna, şu ana kadar 813 bin 400 personelin dahil edildiğini bildirdi.

Resmi Gazete’de
Hakim ve Savcı atamaları, Resmi Gazete’de yayımlandı. Adli yargıda 2 bin 582, idari yargıda ise 488 olmak üzere toplam 3 bin 70 Hakim ve Savcının görev yeri değişti.

50 yaş üzeri
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 ile mücadele kapsamında 1 Haziran’dan itibaren 50 yaş üstündekilerin aşılanmasına başlanacağını bildirdi.

Ankara tepkili
Dışişleri Bakanlığı, Suriye rejimi tarafından düzenlenen seçimlerin halkın hür iradesini yansıt-madığını ve gayrimeşru olduğunu bildirdi.

Atama kararları
Son atama kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı. Erken saatlerinde yayımlanan kararlarla, Hakimler ve Savcılar Kurulu’na dört yeni üye, ayrıca Türkiye Varlık Fonu ve Rekabet Kuruluna da yeni üye atandı.

Kutlu Adalı cinayeti
25 yıl sonra gündemde!
Sedat Peker’in, Türkiye gündemini sarsan videolarında dile getirdiği Gazeteci Kutlu Adalı cinayeti, yıllar sonra yeniden tartışılmaya başlandı.

İttifak savaşı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, iddiaların hedefindeki Süleyman Soylu’ya destek çıktı. Soylu’yla ilgili iddiaların Meclis’te soruşturulmasının önünü açmayan Erdoğan’ın muhalefeti hedef alması ise siyasetteki ittifak savaşını büyüttü.

Davutoğlu suçladı
Gelecek Partisi Genel Başkanı ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, yolsuzluk ve suç örgütleriyle ilişkiler iddialarıyla ilgili 25 günlük sessizliğini bozmasıyla ilgili olarak, “devletin üzerindeki şaibe artmıştır” dedi.

SPK düzenlemesi
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), portföy yönetim şirketlerinin kuruluş şartında yer alan en az 2 milyon liralık başlangıç sermayesi şartını 6 milyon liraya yükseltti.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ