Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,85 / Satış: 8,89
€ EURO → Alış: 10,34 / Satış: 10,38

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 02.06.2021
  • 428 kez okundu

MKÜ’YE 38 AKADEMİSYEN ALINACAK
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne (MKÜ), değişik kariyerlerde 38 Akademisyen alımı yapılıyor. MKÜ duyurusuna göre; 38 Akademisyenin 6’sı Profesör, 29’u Doçent, 3’ü de Doktor Öğretim Üyesi konumunda olacak. Kriterlere uyanların, başvurularını 15 gün içinde yapmaları gerekiyor.

YÜZ YÜZE EĞİTİM
İlkokullarda dün başladı, ortaokul ve liselerde 7 Haziran Pazartesi başlıyor. Karneler 18 Haziran’da…
Ülkemiz genelinde, Kovid-19 salgın tedbirleri çerçevesindeki kademeli normalleşme kapsamında, 1 Haziran Salı gününden itibaren tüm ilkokullarda ve okul bünyesindeki ana sınıflarda haftada 2 gün yüz yüze eğitime başlandı.
Diğer okul öncesi eğitim kurumları, mevcut durumda olduğu gibi tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime devam edecek. 7 Haziran Pazartesi günü ise tüm ortaokul ve liselerde haftada 2 gün yüz yüze eğitime geçilecek.
Milli Eğitim açıklamasında şöyle denildi:
“Köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki okullarımızda yüz yüze eğitime, 1 Haziran Salı gününden itibaren, haftanın 5 günü tam zamanlı olarak başlanacaktır. Okullarımızdaki yüz yüze eğitimlere katılım isteğe bağlı olup, eğitim, ‘Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu’ndaki koşullar doğrultusunda gerçekleştirilecektir. 2020-2021 eğitim öğretim yılı, 2 Temmuz Cuma günü sona erecektir. Türkiye genelinde öğrenciler, 2020-2021 eğitim öğretim yılı karnelerini 18 Haziran’da alabilecek, 2 Temmuz’a kadar da okullardaki telafi programına isteğe bağlı olarak katılabilecekler.”

Savaş’tan Arıtma Sözü:
İDEAL ÇÖZÜM ÜZERİNDEYİZ
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Turunçlu Arıtma Tesisi ile Hayvan Barınağı için ideal çözüm arayışları içinde olduklarını söyledi. Dün, Defne Belediye Başkanı, Defne CHP İlçe Başkanı ve Partililerle görüşen Lütfü Savaş, şu mesajı verdi:
“Defne ilçemizin temel sorunlarıyla ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdik. Turunçlu Arıtma Tesisi için en ideal çözüm alternatifleri üzerinde çalışıyoruz. Tesisin bulunduğu alanı yeşil alan olarak düzenlemek, nihai hedefimizdir. Hayvan Barınağını da birkaç ay içinde taşıyacağız.”

Türk Eğitim Sen’e göre,
İSTE Rektörü, sendika üyeliği sayısında sorun çıkarıyor…
SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU
Türkiye Kamu Sen’e bağlı Türk Eğitim Sen, İskenderun Teknik Üniversitesi’ndeki sendikalı öğretim üyeleriyle ilgili sayısal verilerde sıkıntılar yaşandığını duyurdu, bunun sorumlusu olarak da Rektör Tolga Depçi’yi gösterdi.
Türk Eğitim Sen, gelişme nedeniyle Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağını da bildirdi.
Türk Eğitim Sen’in bu konudaki paylaşımı şöyle:
“Türk Eğitim Sen Hatay 2’nolu Şubesi olarak, Rektör Prof. Dr. Tolga Depçi hakkında suç duyurusunda bulunduk.”
Türk Eğitim Sen Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Yavuz Selim Yanık, sorumluluk alanlarında bulunan İskenderun Teknik Üniversitesi’nde sendika üye sayılarının belirlenmesi ilgili yetki sürecinde bir takım sıkıntılar yaşandığını belirterek, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’nü temsil eden Rektör Prof. Dr. Tolga Depçi hakkında İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Rusya, Türkiye’den domates ithal kotasını 50.000 ton arttırdı
Rusya Tarım Bakanlığı, Türkiye’den ithal ettiği domatesin kotasını 50 bin ton arttırarak 300 bin tona çıkardı. Rusya, Türkiye’den domates ithalat kotasını Ocak 2021 itiba-riyle 250 bin tona yükseltmişti.

50 yaş ve üzeri
Kovid-19 salgınıyla mücadelede, toplumsal bağışıklamada ikinci aşamanın son basamağı kapsamında, 50 yaş ve üzerindekiler aşılanıyor.

Destek tutarı
Yeni tip koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin azaltılması amacıyla uygulanan tedbirlerin ekonomik büyüklüğü 661 milyar liraya ulaşırken, bu tutar, gayri safi milli hasılanın (GSYH) yüzde 11,7’sine ulaştı.

RUSYA, TÜRKİYE’YE UÇUŞ YASAĞINI 21 HAZİRAN’A UZATTI
Rusya, artan koronavirüs vaka sayıları nedeniyle, Türkiye’ye seyahati 15 Nisan’dan 1 Haziran’a kadar sınırlandırılmasına karar verdiğini duyurmuştu. Sürenin dolmasının ardından, Rusya’dan kötü haber geldi. Rusya Koronavirüsle Mücadele Merkezi, Türkiye ile Tanzanya’ya uçuş yasağının 21 Haziran’a kadar uzatıldığını duyurdu. Yapılan açıklamada, “Türkiye ve Tanzanya’daki durum dikkate alınarak, mevcut uçuş kısıtlamalarını 21 Haziran 2021 tarihine kadar uzatma yönünde kararı alındı” denildi.
Türkiye’deki koronavirüs vakalarının Nisan ayında rekor kırmasının ardından, Rusya, Türkiye’ye uçuş yasağı kararı almıştı.

TOPLANTI VE GÖSTERİ YASAKLARI BİTTİ
Hatay Valiliği’nce, pandemi yasakları kapsamında getirilen toplantı, gösteri, miting, konser, düğün, nişan gibi etkinliklerle ilgili yasak sona erdi. Yasaklar, dün öğle saatlerinde sona erdi.
Hatay Valiliği’nin, geçtiğimiz haftaki duyurusunda şöyle denildi:
“2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 19. Maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/A-C Maddeleri hükümleri doğrultusunda tüm toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık ve kapalı yer toplantısı ile protesto eylemi, konser, şenlik, festival, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, çelenk sunma törenleri, açlık grevi, anma töreni, afiş, pankart ve poster asma, el ilanı ve bildiri dağıtmak, imza masası açmak, meşale yakmak ve taşımak, konferans, panel gibi tüm etkinlikler, 26.05.2021 Çarşamba günü saat 12.00 dan 01.06.2021 Salı günü saat 12.00’a kadar 7 (yedi) gün süreyle yasaklanmıştır.”
Belirtilen 7 günlük yasak dün sona erdi.

Doktora destek
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hastasının bıçaklı saldırısına uğrayan ortopedi ve Travmatoloji Asistan Doktoru Ertan İskender ile telefonda görüştü, yaşanan elim olaydan büyük üzüntü duyduğunu ifade etti.

Huzurevi sakinleri
İçişleri Bakanlığı’nca, kademeli normalleşme sürecinde huzurevi ve yaşlı bakımevlerinde kalanlara yönelik her kişi için haftada bir ziyarete izin verileceği bildirilen genelge, huzurevi sakinlerini sevindirdi.

Valiliğe Genelge
İçişleri Bakanlığı, Hatay valiliğine, ‘Haziran Ayı Normalleşme Ted-birleri’ konulu bir genelge gönderdi. Genelgeyle, salgınla mücadele kapsamında Haziran’da uygulanacak kademeli normalleşme sürecinin 2. etabına ilişkin tedbirler duyuruldu.

Aşılama sürüyor
Sağlık Bakanlığının “covid19asi.saglik.gov.tr” adresinde yer alan anlık verilere göre, 31 Mayıs saat 23.31 itibarıyla uygulanan birinci doz aşı sayısı 16 milyon 586 bin 684, ikinci doz aşı 12 milyon 487 bin 499 oldu.

TOKİ duyurusu
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, 35 ilde 149 konut ile 21 ilde 111 işyerini 16-17 Ha-ziran’da açık artırma yön-temiyle satışa sunacak.

Her 3 kişiden 1’i
TBMM Dilekçe Komisyonu bünyesinde obezite ile mücadele kapsamında kurulan alt komisyon, 2,5 yıldır sürdürdüğü çalışmalarını tamamlayarak raporunu hazırladı. Buna göre, her 3 kişiden 1’i obez.

AKSARAY’DA MEYDAN KAVGASI
2 YARALI VAR
Antakya Aksaray Mahallesi’nde, Pazartesi akşamı büyük bir kavga yaşandı. Edinilen bilgiye göre, nedeni öğrenilemeyen şekilde, iki aile arasında çıkan kavgada bıçak kullanıldı, 2 kişi yaralandı.

Emsal karar
Boşanma davası süren kocasının Facebook hesabına girerek, ailesiyle yaptığı yazışmaları kendi e-mail adresine atan kadın hakkında verilen beraat kararı Yargıtay tarafından bozuldu.

Sınırda tünel
AA’nın Kamışlı’nın Batı Mahallesi ve Hilaliye bölgelerinde elde ettiği görüntülere göre, YPG/PKK, Fırat’ın doğusunda, Suriye-Türkiye sınırında yer alan Aynularab (Kobani), Kamışlı, Dirbasiye ve Malikiye bölgelerinde tüneller açarak mevzilenmeye devam ediyor.

1000 kadın girişimci
Tarım ve Orman Bakanlığı, kırsal alanda yaşayan ve kendi imkanlarıyla üretim yapan kadınlara yönelik başlattığı Kız Kardeşim Projesi kapsamında 1000 kadın girişimciye eğitim vermeyi amaçlıyor.

21 Haziran’a uzatıldı
Rusya Koronavirüs Enfeksiyonu Kontrol ve Önleme Merkezi, Türkiye ile uçuşlara yönelik kısıtlamaların 21 Haziran’a kadar uzatıldığını bildirdi.

Ekonomik tablo
Bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin öncü göstergeler, Türkiye ekonomisinde büyüme eğiliminin devam ettiğine işaret ederken ikinci çeyrekte güçlü ihracatın ve baz etkisinin katkısıyla çift haneli büyüme ger-çekleşmesi öngörülüyor.

Doğal gaz zammı
Doğal gazda konut ve sanayi abone grupları için Haziran’da geçerli olacak fiyat tarifelerinde yüzde 1, elektrik üretim santrallerinin tarifesinde ise yüzde 5 artışa gidildi.

Bakan desteği
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ceza infaz kurumu kütüphaneleri için kitap bağışı kampanyasını başlattı. Gül, “Bir Kitap Bir Umut” kampanyası ile cezaevinde bulunanlara ve çalışanlara destek vereceklerini söyledi.

Kaçırılan tarih!
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, “Bu yıl içinde bir müjdemiz olacak, yine ülkemize getirilecek eserler olacak. Çalışılan dosyalarımız var, bütün ülkelerle işbirliği içindeyiz” dedi.

RTÜK’e bildirim
RTÜK’ün Vatandaş Bildirimleri 2020 Yıllık Raporu’na göre, geçen yıl Üst Kurula ulaşan 283 bin 498 bildirim arasında 94 bin 705 şikayetle dizi filmler ilk sırada yer aldı.

500 binin üzerinde
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Evde Bakım Yardımından faydalanan 500 binin üzerindeki engellimiz ve onların bakımını sağlayan yakınlarının aşılanmasına kademeli olarak başlanıyor” dedi.

Esnaf memnun
Açıklanan yeni normalleş sürecini değerlendiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bu karar ile beraber, esnafımızın işyerleri açılacak, ekonomide canlanma ile birlikte rahatlama olacak” dedi.

Üretici/Market
Fiyat makası…
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar:“Tüketicilerimizin makul fiyatlardan ürün alabilmesi için market fiyatları yakından takip edilmeli, denetimler artırılmalı, fahiş fiyat artışlarına müsaade edilmemelidir.”

DOĞAL GAZ’A ZAM!
Doğal gaz, yeniden zamlandı. BOTAŞ’ın, konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatı, Mayıs’ta geçerli olan tarifeye göre yüzde 1 artışla, 1000 metreküp doğal gaz için 1328 lira 65 kuruş, sanayi aboneleri için 1486 lira 12 kuruş olarak belirlendi. Elektrik üretim santrallerinin kullandığı 1000 metreküp doğal gazın fiyatı ise yüzde 5 artışla 1713 lira 25 kuruş oldu. Doğal gazda fiyat tarifeleri, aylık olarak hesaplanıyor.

2 Temmuz’a kadar
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Okullarımız, 2 Temmuz’dan yeni eğitim-öğretim yılının başlayacağı tarihe kadar okulların fiziksel imkanlarından faydalanmak isteyen öğrencilerimiz için açık tutulacak” dedi.

Masa/Sandalyeler
Hatay genelinde kademeli normalleşme kapsamında yeniden açılan restoran ve kafeler, dün saat 07.00’dan itibaren müşterilerine hizmet vermeye başladı.

HATAY’DA 439.833 KİŞİ AŞILANDI
İlimiz Hatay genelinde, şimdiye kadar bir ve ikinci doz olmak üzere, toplam 439 bin 833 kişiye koronavirüs aşısı uygulandı.
Üç gün önce bu rakam, 438.394 olarak gerçekleşmişti. Yani 2 günde aşılanan kişi sayısı 1500 kişi civarında oldu.
Bu arada, Türkiye geneli aşılama da şöyle:
Toplam:
28.825.678 kişi
1.Doz: 16.512.462 kişi
2 Doz: 12.313.216 kişi

Yüz yüze eğitim
Kovid-19 salgını tedbirleri kapsamında “kademeli normalleşme” sürecine geçilmesiyle, ilkokullarda ve okul bünyesindeki ana sınıflarında yüz yüze eğitim başladı.

Stopaj desteği
Türk lirası mevduatlara stopaj desteğinde süre uzatılıyor. Türk lirası (TL) mevduatları için stopaj desteği uygulaması 2 ay daha sürecek. TL mevduat yatırımlarını teşvik etmeye yönelik düzenlemede süre 31 Mayıs itibarıyla sona ermişti.

İhracı kayda bağlandı
İhracı kayda bağlı ürünler listesine makarna, bulgur ve buğday irmiği dahil edildi. Söz konusu malların ihracı, İhracat Yönetmeliği’nin ilgili maddesi hükümleri çerçevesinde gerçekleştirilebilecek.

MGK toplanıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak MGK’da, Irak’ın kuzeyinde yürütülen Pençe operasyonları ile Ege, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler başta olmak üzere, stratejik bölgesel ve ulusal güvenlik konularının ele alınması bekleniyor.

Ödeme 8 Haziran’da
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Mayıs ayına ait nakdi ücret desteği ödemelerinin  8 Haziran’da yapılacağını bildirdi.

İhracat verisi
TİM Başkanı İsmail Gülle, ekonominin pandemiye rağmen bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 büyüyerek son 3 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını, net ihracatın büyümeye katkısının da yüzde 1,1 seviyesinde gerçekleştiğini söyledi.

Trafik kazaları
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 2020 yılı kara yolu trafik kaza istatistikleri yayımlandı. Buna göre, Türkiye’de geçen yıl meydana gelen trafik kazası sayısı, 2019 yılına göre yüzde 15,8 azalarak 983 bin 808 oldu.

Uçmaya başladık!
Online bilet platformu obilet.com, bir hafta önce-sine göre bilet sorguların-da 1,8 kata yakın artış yaşandığını bildirdi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ