Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,62 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 10.06.2021
  • 399 kez okundu

Babacan’dan Antakyalılara Selam
Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, en kısa sürede Hatay’a geleceğini bildirdi. DEVA Genel Başkanı Ali Babacan, yakında Antakya İlçe Kongresi olacağını hatırlatarak, “Antakyalılara selamlar. Yakında inşallah İlçe Kongremiz var, oradayız” dedi.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE AŞI 13 EYLÜL’DE
Sağlık Bakanlığı, üniversite öğrencilerine yeni dönem öncesi aşılama yapılacağını duyurdu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, bu konuda atılan bir twitter mesajı üzerine yaptığı paylaşım dikkat çekti.
Bilgisayar Mühendisliği Hocası, ‘Yeni Dünya, Yeni Ağ’ ve ’50 Soruda Yapay Zekâ’ kitaplarının Yazarı Cem Say tarafından, “Öğrenciler de aşılanınca, yüz yüze eğitime başlarız tabi. Üniversite nüfusunun ezici çoğunluğu onlar…” şeklindeki twitter mesajına karşılık veren Bakan Koca, “Cem Bey, merak etmeyin. 13 Eylül’den önce üniversite öğrencilerimiz de aşılarını olacak. Artık salgın, ülkemizin gündeminden çıkacak. Siz de destek olun” dedi.

Genelge uyarınca
Son dönemde uluslararası uyuşturucu ticaretinde artış görülmesi üzerine harekete geçen Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre, deniz taşıtları ve konteynerler ile bunlarda yüklü eşyaya yönelik risk analizi, hedefleme ve kont-rol faaliyetleri artırılacak.

Bakan’dan Esnafa…
Sadece başvuruculara…
Ticaret Bakanı Mehmet Muş: “Hibe desteğine başvuran esnafımıza yarından itibaren ödemelere başlıyoruz.”

Sektör memnun
Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Meslek Birliği (TESİYAP) Genel Sekreteri Burhan Gün, film ve dizi prodüksiyon ekipleriyle müzisyenlere Kovid-19 aşısı yapılmaya başlanmasından memnun olduklarını söyledi.

Araç Muayene
Yeni düzenlemeye göre, araç muayenesini 1 yıl geciktirmiş bir otomobil sahibi, 205,08 TL gecikme cezası yerine yaklaşık 14,36 TL ödeyecek. 5 yıl muayeneye gelmeyen bir ticari aracın ödeyeceği gecikme bedeli ise 1.062,71 TL yerine 74,68 TL olacak.

MÜZİSYENLERE AŞI BAŞLADI
Yaz sezonunun başlaması ve pandemi kısıtlamalarındaki yumuşama ile birlikte, müzisyenlerin de dünden itibaren aşılanma-sına başlandı. Yapılan duyuruda şöyle denildi:
“Aşı programında bir grubun daha aşılanmasına başlandı. Müzisyen, film ve dizi prodüksiyon ekipleri bugün itibariyle aşı olmaya başlayabilecekler.”

SUUDİ’DE ÇALIŞANLARA
İZİNLER 2 AY UZADI
Suudi Arabistan Krallığı, pandemi dolayısıyla ülkelerine giden yabancı isçilerin Suudi Arabistan’a dönüşlerinde ikamet süresi sıkıntısı yaşamamaları için süreli uzattığını duyurdu. Gayri resmi bilgide, “Suudi Arabistan’dan izne gelip, ikame ve izinleri biten işçileri ilgilendiren kararla, Kral’ın emri ile izin ve ikamet 31 Temmuz tarihine kadar ücretsiz uzatılacak” denildi.

Türk Kızılayı’ndan
Hatay’da çalışma
Türk Kızılay Çocuk Programları Koordinatörlüğü’ne bağlı 3 personelden oluşan ekip, Mobil Psikososyal Destek Aracı ile yürüttükleri uygulama ve etkinliklerle, Hatay’daki dezavantajlı bölgelerde çocukların mutluluğu için çalışıyor.

Aile Sağlığı Merkezlerinde
Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, BioNTech aşısının Aile Sağlığı Merkezlerinde de tatbik edilmesi kararının ardından randevu alanlara aşı yapılmaya başlandı.

VEKİL İMAM, HATİP, MÜEZZİNLER BELLİ OLDU
Hatay İl Müftülüğü, 2021 Yılı Vekil İmam-Hatip ve Müezzin Kayyım alımı için gerçekleştirilen mülakatı başarıyla tamamlayanların isimlerini açıkladı. Müftülük duyurusuna göre; Vekil imam, hatip ve müezzinlik kazananların isimleri şöyle sıralanıyor:
Ziya Can, Burhan Oğuz, Muhammed Emin Bulut, Yakup Aydeniz, Mehmet Can Bulut, Abid Kahraman, Ali Aksoy İbrahim, Süleyman Güvenç, Muhammed Ali Gürgür, Dindar Karadeniz, Halil Hazer, Yunus Kartal, Mustafa Balsever, Hıdır Adıgüzel, Muhsin Albayrak, Ahmet İri, Ahmet Furkan Marmara, Muhammed Yasir Polat, Cihat Kılıç, Yunus Emre Ateş, Hüseyin İri, Ali Karadeniz, Muhammet Dalkesen, Abdullah Zubi, Emin Sunar, Mustafa Albayrak, Muhammed Can Şumraoğlu, Ahmet Ulaş Cesur, Taha Gülcü.
Müftülük duyurusuna göre; Vekil müezzinlik kayyım olarak ataması yapılacaklar da şunlar:
Sultan Aras, Ömer Çolak, M.Nurallah Acar, Şemsettin Ateş, Muhammed Mert.

HATAY, EN UCUZ TRAFİK SİGORTASI İLLERİ ARASINDA
İlimiz Hatay’daki araç sahipleri, Türkiye oranlarına göre en ucuz trafik sigortası ödeyenler arasında. İlk kez araç alıp trafiğe çıkanların basamağı 4’ten başlıyor. Sürücüler, kazaya karıştıkça 1’inci basamağa kadar düşüyor. Art arda üç yıl hiç kaza yapmayanlar 7’nci basamağa yükseliyor. 7’nci basamağa yaklaştıkça, sigorta ucuzluyor, 1’e yaklaştıkça pahalanıyor.
İstanbul’da bu ay trafiğe ilk kez çıkacak, yani 4’üncü basamakta yer alacak bir sürücü için kesilecek poliçenin tavanı, otomobiller için 1.708 lira olacak. İstanbul ile Hakkari veya Şanlıurfa arasında 4’üncü basamaktaki fiyat farkı 176 lira.
En ucuz trafik sigortası; Aydın, Tokat, Sinop, Isparta, Tunceli, Çanakkale, Mardin, Hatay, Osmaniye, Kütahya, Muğla, Kars, Kastamonu, Burdur, Adıyaman, Şanlıurfa, Ardahan, Hakkari ve Kilis’te.

Hatayspor eski Başkanı Mehmet Maden, Hatay Tamer’in ölümüne üzüldü.
SIKI BİR HATAYSPOR TARAFTARIYDI
Hatayspor eski Başkanlarından Prof. Dr. Mehmet Maden, iki gün önce vefat eden Antakyalı kunduracı esnafı, Hatayspor eski yöneticilerinden Hatay Tamer’in ölümüne çok üzüldüğünü söyledi.
Mehmet Maden’in mesajı şöyle:
“Hatırlı ve kadirşinas bir ağabey, vefalı bir dost, Hatay Tamer ağabeyin vefatını üzüntüyle öğrendim. Hatayspor Başkanlığı yaptığım dönemde sıkı bir Hatayspor taraftarı, Hatayspor eski yöneticisi ve sporsever olarak tanıdığım, tavsiyelerinden yararlandığım, mümtaz insan, ruhun şad olsun, mekanın cennet olsun. Ailesi başta olmak üzere, Hatayspor camiası, dostları ve sevenlerine başsağlığı, sabır ve metanet diliyorum.”

Araştırma Komisyonu
AKP Sedat Peker’in Süleyman Soylu ile ilgili iddiaları için Araştırma Komisyonu kurulmasını isteyen muhalefete yanıt verdi ve “Hata yapanı ayıklamak görevimiz” dedi. Bu açıklamaya tepki gösteren muhalefet, Araştırma Komisyonu kurulsun talebinde ısrar ediyor.

Sektör zorda
Almanya’nın, Türkiye’nin kovid-19 risk seviyesini düşürmesi turizmde umutları artırdı. Ancak sektör temsilcilerine göre sezonun geç açılacak olması nedeniyle, 2019 rakamlarını yakalamak zor.

HDP’ye destek
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP’ye yönelik yeniden kapatma davası açılması hakkında, parti kapatmaya yönelik eylemleri doğru bulmadığını kaydetti. CHP lideri, “demokrasiyi yok ediyorsunuz” dedi.

Cezaevlerinde nüfus
Avrupa Konseyi için yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’de nüfusun yaklaşık yüzde 1’i, cezaevinde ya da denetimli serbestlik kapsamında bulunuyor.

Konteyner ve Yük
Türkiye limanlarında Mayıs ayında elleçlenen konteyner miktarı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21,8, yük miktarı da yüzde 14,6 arttı.

Seyahat uyarısı
ABD, aralarında Türkiye’nin de olduğu 110 ülke ve bölgeye seyahat uyarısını gevşetti. Uyarıların gevşetildiği ülkeler arasında Temmuz ayında Tokyo Olimpiyatları’nın yapılacağı Japonya da var.

Yaz kursları
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 12. sınıf öğrencileri ve mezunlar için destekleme ve yetiştirme kurslarının 5 Temmuz’da açılacağını bildirdi.

Meteoroloji’den
Dünya Meteoroloji Örgütü’nden yapılan açıklamada, bu yıl Avrupa’nın 2013’ten bu yana en soğuk baharı yaşadığı belirtilerek, Mart-Mayıs ortalama sıcaklığının, 1991-2020 ortalamasının 0,45 santigrat derece altında olduğu kaydedildi.

Yerli tohumluk
Buğdayın hasadı
Şanlıurfa’daki Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM) bağlı Ceylanpınar Tarım İşletmesinde, sertifikalı tohum için yetiştirilen buğday çeşitlerinin hasadına 157 biçerdöverle başlandı.

Yeni aşı grubu
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, müzisyen, film ve dizi prodüksiyon ekiplerine de Kovid-19 aşısı yapılmaya başlanacağını bildirdi.

Üçte birden fazla
Türkiye’de, 7 Mayıs’ta Kovid-19 testi yapılan her 100 kişiden 8’i pozitif çıkarken, bu oran, bir ayın sonunda 7 Haziran’da yüzde 2,5’e geriledi. Ağır hasta sayısı da aynı dönemde üçte bir oranında azaldı.

14 ilde arttı
Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 29 Mayıs-4 Haziran’ı kapsayan bir haftalık verilere göre, 100 bin kişide görülen Kovid-19 vakaları 67 ilde azalırken, 14 ilde arttı.

Güvenli Turizm
Türkiye’de ‘Güvenli Turizm Sertifikası’ alan konaklama tesisi sayısı 5 bin 216’ya ulaştı. Konaklama tesislerinin yanı sıra 2 bin 35 restoran ve kafe, 2 bin 836 taşıt, 12 mekanik hat, 21 kültür ve kongre merkezi, 327 deniz turizmi tesisi ve aracı ile 10 temalı park da sertifika aldı.

Sektör hareketli
Federasyonu Başkanı Ahmet Güleç, sektörde iç pazarın, salgının etkisiyle daraldığını söyledi, Cumartesi alışverişlerinin ise mobilya piyasasını hareketlendirdiğine işaret etti.

İddialara cevap
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, LGS kapsamında 6 Haziran’da yapılan merkezi sınava yönelik iddialara ilişkin, “Biz, somut olmayan söylemlerle hare-ket etmek yerine, kanıta dayalı, neyin ne olduğunu ortaya koyan ifadelerle ortaya çıkılsın istiyoruz” dedi.

Çevre uyarısı
Üreticiden geldi
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Baş-kanı Şemsi Bayraktar, “Kir-lenen hava, su ve toprak günümüzde artık canlıların yaşamını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır” dedi.

YÖK çalışması
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Türkiye’de görev yapan kadın rektör-lerle akademide kadının güçlenmesine yönelik bir çalışma başlattıklarını bildirdi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ