Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,43 / Satış: 8,47
€ EURO → Alış: 9,93 / Satış: 9,97

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 15.06.2021
  • 301 kez okundu

ANTAKYA’DA ARANAN
4 KİŞİ YAKALANDI
Antakya’da, Cumartesi sabah erken saatlerde gerçekleşen nokta operasyonlar sonucunda, haklarında yakalama ve arama kararı olan 4 kişi ele geçirildi.
12 Haziran Cumartesi günü saat 06:00 sıralarında, Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince 10 adreste eş zamanlı yapılan operasyonda, kamu düzeninin sağlanması, suç ve suçlularla mücadele kapsamında; suç işlemek amacıyla kurulan hırsızlık , kasten yaralama, hırsızlık, hakaret, muhafaza güvenini kötüye kullanma, kasten öldürme suçlarından aranan H.T., R.K., E.A., M.A., Y.Ç. ve K.K. isimli şahıslar yakalandı. Polis, arandığı tespit edilerek yakalanan 4 şüpheliyi adli mercilere sevk etti.

HATAY’DA AŞILANAN 516.935 KİŞİ
İlimiz Hatay genelinde, şimdiye kadar 516 bin 935 kişi koronavirüs aşısı oldu. Hatay’da toplam nüfusun % 45’ine yakın olan aşılı bu sayı, bir ve ikinci doz toplamını içeriyor.
Resmi verilere göre, Türkiye geneli aşılama verileri de şöyle:
1 Doz aşılanan: 20.016.614 kişi
2 Doz aşılanan: 13.695.678 kişi
Toplam aşılanan: 33 milyon 712 bin 157 kişi

Kurbanlıklar hazır
Kurban Bayramı yaklaşırken, besicilerin kurbanlık hazırlıkları da başladı. Son bir yılda yaklaşık iki kat artan yem fiyatlarının kurbanlık fiyatlarına da yansıması bekleniyor.

Büyüme oranı
Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye için 4. madde değerlendirmesini açıkladı. Rapor’a göre, kuruluş, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 5.75 büyüyeceği tahmininde bulundu.

Türkiye’de durum
Dünya genelinde 160 milyon çocuk çalışmak zorunda. Türkiye’de, son verilere göre 720 bin çocuk işçi var. Çalışan çocukların çoğunun eğitime erişimi yok ve yasa dışı çalıştırılıyor.

Çalışmalar sürüyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), içmesuyu şebekesi ihtiyacı olan bölgeler için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Çiftçi zorda
CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, süt fiyatlarının 2 lira 80 kuruştan 2 lira 60 kuruşa düştüğünü söyleyerek, “Çiftçi, 1 litre süte karşılık 1 kilo yem bile alamıyor” dedi.

Zincir Marketler
Mersin Halciler Derneği (HALDER Mersin) Başkanı Münir Şen, meyve ve sebze ürünlerinde fiyat istikrarının yeniden sağlanması için zincir marketlere kar marjı sınırlaması getirilmesi gerektiğini söyledi.

Ücretsiz olsun
Kadınlarda, meme kanserinden sonra en çok görülen kanser türlerinden biri, rahim ağzı kanseri. Bu kanser türünün HPV adı verilen aşıyla önüne geçilmesi mümkün. Aşının, Türkiye’de de ücretsiz olması talep ediliyor. Çünkü 3 doz aşının fiyatı, iki bin 85 lira.

E-Devlet bünyesinde
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, e-Devlet Kapısı’nda bugün, 804 entegre kurumun bulunduğunu ve 5 bin 822 hizmetin sunulduğunu söyledi.

FETÖ sonrası
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, FETÖ’nün, 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişiminin ardından TMSF’ye devredilen şirketlerin aktif büyüklüğünün 42,3 milyar liradan 70,3 milyar liraya ulaştığını belirtti.

Üreticiye destek
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Yem sektöründeki tüm kullanıcıların ihtiyacını uygun fiyatla karşılamak üzere, güçlü bir şekilde piyasalara müdahale edeceğiz” ifadesini kullandı.

Eğitime destek
Kanada Eğitim Bakanlığı yetkilendirilmiş kurumu ISEWorld, çocuklarını Kanada’da lise eğitimi almasını isteyen veliler için eğitim ücretlerinde taksitlendirmeye gitti.

Bakanlık yanlarında
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, devlet koruması altında yetişen 55 bin 205 gencin kamuda, 5 bin 964 gencin ise teşvikle özel sektörde istihdam edildiğini bildirdi.

Yıllık cari açık
Türkiye’nin cari işlemler açığı, dış ticaret açığın-daki gerileme ve turizm ile taşımacılık gelirlerindeki artış öncülüğünde, Nisan’da 1,7 milyar dolar ile son 6 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti.

MEB yayını
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 4. sınıf öğrencileri için hazırlanan çalışma fasiküllerinin yedinci, sekizinci, dokuzuncu ve onuncu ünitelerini http://odsgm.meb.gov.tr/ adresinden erişime açtı.

Yüzde 20,2 arttı
Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi, Mayıs’ta bir önceki aya göre yüzde 0,43 azalırken, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,2 artış gösterdi.

Maskesiz hayat mı?
Kovid-19 salgınının seyrine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunan İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, 2022 yılında maskesiz hayatın başlayacağını belirtti.

Vatandaşa uyarı
Tüm Oto Servisleri Federasyonu (TOSEF), kaza sonrasında hasar alan ve ağır hasar kaydı işlenen araçların, onarım aşamalarında ve tekrar trafiğe çıkışında hiçbir denetime tabi tutulmadığı konusunda vatandaşları uyardı.

CHP Merkezi’nden
Kadın Kollarına
Kadın Kolları İl Başkanlarından, bulundukları illerde yoksulluk envanteri çıkarmalarını isteyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Biz, politikamızı, sosyal kimlikler üzerinden kuruyoruz. Eşitlikçi politikalarımızı yurttaşlarımıza aktarmamız gerekiyor” dedi.

Esnafın önceliği
UNICEF ile birlikte çocuk işçiliği ile mücadele ettiklerinin altını çizen, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Çocukların yeri okuldur. Onları mesleki eğitim alabilecek çağa geldiklerinde yönlendirmek gerekir” dedi.

AVM’lerle yeniden
Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, Kovid-19 aşılama hızının artması ile AVM’lerdeki ziyaretçi sayısının 4,5 milyona ulaştığını söyledi.

KPSS BAŞVURULARI SONA ERDİ
ÖSYM tarafından yayımlanan sınav takvimi içerisinde, bu yılki oturum ve başvuru tarihleri açıklandı. 28 Mayıs tarihinde başlayan KPSS başvuruları dün sona erdi.
Sınav takvimi şöyle:
-KPSS’nin ilk oturumu; 1 Ağustos’ta düzenlenecek.
-Genel Yetenek-Genel Kültür:
1 Ağustos 2021, saat 10.15, 130 dakika.
-Eğitim Bilimleri: 1 Ağustos 2021, saat 14.45, 100 dakika.
-KPSS Alan Bilgisi Sınavları 1. Oturum: 7 Ağustos 2021, saat 10.15.
-KPSS Alan Bilgisi Sınavları 2. Oturum: 7 Ağustos 2021, saat 14.45.
-KPSS Alan Bilgisi Sınavları 3. Oturum: 8 Ağustos 2021, saat 10.15.

EKİN MEZUNLARI BULUŞMASI
1 TEMMUZ’DA
İlimiz özel eğitim kurumlarından Ekin Liseleri adına, Temmuz ayı başında bir etkinlik düzenleniyor. Ekin Dershaneleri ya da Liseleri kategorisinde kayıt yaptırıp mezun olan eski öğrencilerin buluşması, 1 Temmuz Perşembe günü gerçekleşiyor.
Ekin duyurusunda, “Mezunlarımızla buluşuyoruz. Katılım için lütfen linki tıklayın” denilirken, şimdiye kadar ilimiz eğitim-öğretimine önemli katkıları olan yüzlerce, binlerce öğrenci yetiştiren Ekin Dershaneleri, Ekin Etüt Merkezleri, Ekin Temel Liseleri, Ekin Koleji ile Ekin Dershanelerindeki öğrencilerin buluşması, 1 Temmuz’da yapılıyor.

Gram altın yerine
Yarım gram altın
Altın fiyatlarında yaşanan artış alım gücünü etkilerken, takı takmak isteyenler önce çeyrek altından gram altına, şimdi ise gram altından yarım gram altına yöneldi.

Telafi eğitimi
Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) telafi eğitimi programına, 21-Haziran-2 Temmuz arasında “telafidebendevarim.meb.gov.tr” adresinden başvuru yapılabilecek.

Bakan’dan umut mesajı
Hafta sonu paylaştığı twitter mesajında, Sağlık bakanı Fahrettin Koca, “Bugün 448 bin değil, 456 bin doz aşı yaptık. Aşı var, zaman var. Randevusu yok diye 8 bin kişiyi geri çeviremezdik” ifadesini kullandı.

Personel alacak
İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü sürekli işçi kadrosuna, 225 temizlik görevlisi, Yüksek Seçim Kurulu da sözleşmeli olarak 6 çözümleyici ve 3 programcı alacak. Başvurular 14-18 Haziran tarihleri arasında İŞKUR’un internet sitesi üzerinden çevrimiçi olarak yapılacak.

CHP’den çalıştay
CHP, tarımdaki istihdam sorunlarını ve çözüm önerilerini tartışmak amacıyla, 16 Haziran Çarşamba günü Adana’da geniş katılımlı bir çalıştay düzenleyecek.

Spor yaparken…
Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Ahmet Tulga Ulus, spor yaparken kan basıncının artmasının, daha fazla kan pompalanmasının, kalbinde o güne kadar hiçbir sorunu olmayan insanlarda bile ani kalp durmasına neden olabileceğini bildirdi.

Karne ardından
Milli Eğitim Bakanlığı’nca, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin 2020-2021 eğitim öğretim yılı sonuna ilişkin karne ve başarı belgeleri 18 Haziran’da e-Okul’dan erişime açılacak, ardından telafi eğitimi programı uygulanmaya başlanacak.

İlk çeyrekte kâr
Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi altında işlem gören şirketlerin net kârı, ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 124 artarak 34 milyar 438,3 milyon liraya ulaştı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ