Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,54 / Satış: 8,57
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 18.06.2021
  • 388 kez okundu

HATAY FEN LİSELİ KIZ TÜRKİYE 3.SÜ
İlimiz Hatay Fen Lisesi öğrencisi, Siyer-i Nebi Yarışması’nda derece elde etti. Hatay Fen Lisesi öğrencisi Hanife Demirel, Siyer-i Nebi Yarışması’nda Türkiye genelinde 3. gelerek önemli bir başarıya imza attı Okul Yönetimi, öğrencilerinin bu başarısından gururlanırken, şu paylaşımı yaptı:
“Okulumuz öğrencisi Hanife Demirel, Türkiye 3.sü olmuştur.. Başarılarının devamını diliyor, gurur duyuyoruz.”

MKÜ’YE 2 ÖDÜL
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Teknoloji Transfer Ofisi’ne 2 Ödül verildi.
MKÜ’den bu konuda yapılan açıklama şöyle:
“Üniversitemiz, Üniversite-Sanayi İşbirliği ve Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama Araştırma Merkezi’nde görevli Öğr. Gör. Alaeddin Türkmen, katıldığı proje yarışmalarında 2 ödül birden aldı. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi ve IGA İstanbul Havalimanı İşletmesi tarafından düzenlenen Uçan Fikirler Yarışması’nda 255 proje fikri arasından, ‘İyiliklerin Seni Uçuruyor Projesi’ ile birinci oldu. Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzenlenen ‘Hayal Edin Gerçekleştirelim Sosyal İnovasyon Yarışması’nda ise 700’e yakın başvuru arasından önerdiği ‘Bütçem Net Projesi ile Jüri Özel Ödülü’nü kazandı.”

HATAY’DA 1 GÜNDE 24.361 KİŞİYE AŞI
Türkiye genelinde olduğu gibi, ilimizde de koronavirüse karşı aşılama büyük hız kazandı.
İki günden beri neredeyse başvuran herkes aşılanıyor. Resmi bilgilere göre,
48 saat önce Hatay’da 547.104 olan aşılanmış kişi sayısı, son
24 saatte 571.465’e yükseldi.
Buna göre, bir günde 24.361 kişi aşılandı. Türkiye genelinde ise düne kadar toplam 37 milyon 59 bin 139 kişi aşılandı.

Karlısu SBL Öğrencisi Türkiye
2.si oldu
İlimiz, Antakya Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi İbrahim Dönmez, katıldığı bir yarışmada Türkiye genelinde ikinci oldu. Okul Yönetimi, başarıyı şöyle duyurdu:
“Cinnah Genç Yazarlar Ödüllü Kompozisyon Yarışmasında, Okulumuz 11. Sınıf Öğrencisi İbrahim Dönmez Türkiye 2.si oldu. Öğrencimizi tebrik ederiz ve Danışman Öğretmeni Mehmet Serdar Demirkol Hocamıza teşekkür ederiz.”

Yayladağı’nda iş kazası:1ÖLÜ…
Yayladağı ilçesindeki iş kazasında, bir kişi hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre, patoz makinesine sıkışan 72 yaşındaki çiftçi Mustafa Alkan, hayatını kaybetti. Yenice Mahallesi’ndeki tarlasında, buğday saplarını patoz makinesine atan Mustafa Alkan, dengesini kaybederek makinenin içine düştü. Kazanın olduğu yere gelen sağlık ve güvenlik ekipleri, Mustafa Alkan’ı sıkıştığı yerden ölü olarak çıkardı. İş kazası soruşturuluyor.

Esnafın talebi:
Saatler esnetilsin!
Akşam saat 21.00 sınırlamasının esnetilmesini isteyen Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Halen tam kapasite çalışamayan esnafımızın da artık açılmasını umutla bekliyoruz” diye konuştu.

İptal edildi
Anayasa Mahkemesi; doktor öğretim üyesi, doçent, profesör ve araştırma görevlisi unvanlı akademisyen personel kadrolarının iptaline veya ihdasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesini iptal etti.

MESLEK LİSELİLERDE BİRİNCİLER
Resim’de DEMİRDAĞ, Müzik’te AKYÜREK
‘Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi’ kapsamında, sosyal etkinlik alanında yürütülen resim ve ses icrası (müzik) alanlarında il birincileri belli oldu.
İlimizde, “Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi” kapsamında bulunan okullardaki öğrencilerin kişisel gelişimlerinin ve sosyal etkileşimlerinin sağlanması amacıyla başlatılan “1000 Meslek Lisesi Sanatsal Etkinliklerde Buluşuyor” çalışmalarının çevrimiçi etkinlikleri kapsamında, ilimize bağlı Bedii Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesi’nde öğrenim gören, 13’ü resim-10’u müzik bölümündeki gönüllü öğrenciler ve resim alanında 7, müzik alanında 5 gönüllü Öğretmen rehberliğinde, “Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi’nde” yer alan 25 okuldan 236 öğrenci bir araya gelerek, belirlenen alanlarda çalışmalarını sonuçlandırdı.
İl MEM Seçici Kurulu tarafından yapılan incelemeler sonucu; Resim alanında, Piri Reis Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencisi Hasan Demirdağ, Müzik alanında Şehit Ahmet Benli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Mustafa Akyürek il birincisi oldu.
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü açıklamasında, “Öğrencilerimizi tebrik eder, projede katkısı olan tüm idareci, öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz” denildi.

Samandağ’da kaza
3 YAŞINDAKİ ÇOCUK ÖLDÜ
Samandağ ilçe merkezindeki trafik kazasında, 3 yaşlarındaki Yiğit Ali Kaya isimli çocuk hayatını kaybetti. Kaza, ilçe merkezinde meydana geldi. İddiaya göre, 3 yaşındaki Yiğit Ali Kaya, yolda oynuyordu. O sırada yolda ilerlemekte olan, taşımacılık yaptığı öğrenilen araç, görmediği Yiğit Ali’ye çarptı. Kazada ağır yaralanan 3 yaşındaki Yiğit Ali, hastanede hayatını kaybetti. Kaza kurbanı minik çocuk, Tekebaşı Mahalle Mezarlığı’nda toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

ŞIRNAK HEYETİ BUGÜN ANTAKYA’DA
Şırnak ili Uludere ilçesine bağlı Şenoba Beldesi Üçtepe Ortaokulu Öğretmen ve öğrencilerinden oluşan bir heyet, Antakya Belediyesi’nin davetlisi olarak bugün ilimize geliyor.
Antakya Belediyesi açıklamasında şöyle denildi:
“Konuklarımızsın sosyal medya üzerinden yaptığı, şehrimize ve Antakya Bilim Merkezimize gelme isteğini geri çevirmedik. Şehrimize davet ettiğimiz öğrencilerimizle, Antakya Gastronomi Akademisi’nde düzenlenecek basın toplantısında bir araya gelecek ve sonrasında Bilim Merkezi’ni ziyaret edeceğiz.”

DEFNE’DE YAZ KURSLARI
İlçe Belediyesi “Futbol, Basketbol, Yüzme” Kursları açıyor
Defne Belediyesi, Yaz Spor Okulları açıyor. Yapılan duyuruda; futbol, yüzme ve basketbol branşlarında kurslar düzenleneceği belirtildi.
Defne Belediyesi duyurusu şöyle:
“Geleneksel yaz spor okullarımız başlıyor. Kayıt yerleri; Çekmece Atatürk Stadyumu, Harbiye Hizmet Binası (Halk Masası), Gümüşgöze Spor Kompleksi, Dursunlu Futbol Sahası. Size en yakın kayıt yerine; Kimlik fotokopisi, 2 adet fotoğraf ile birlikte başvurabilirsiniz. Başvuru kayıt formu, kayıt yerlerinde doldurulacaktır. Lütfen istenilen belgeleri eksiksiz teslim ediniz. Bilgi için telefon, 444 53 24 (Halk Masası)!”

Karneler Bugün
Milli Eğitim Bakanlığı’nca; ilkokul, ortaokul ve lise kademesindeki yaklaşık 18 milyon öğrencinin 2020-2021 eğitim öğretim yılı sonuna ilişkin karne ve başarı belgeleri bugün e-Okul’dan erişime açılacak.

Merkez Bankası faizi
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 19’da sabit bıraktı.

Hükümlülerde ziyaret
TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen kanuna göre, hükümlülerin ziyaret süresi 1 saatten 1,5 saate çıkarılacak. Hükümlüler, gerekli teknik altyapının bulunduğu kurumlarda, elektronik yöntemlerle mektup alıp gönderebilecek.

30 Büyükşehirde
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, pilot uygulanan E-Duruşma’nın başarılı olduğunu belirterek, “30 büyükşehirde uygulanıyor. Bugün itibariyle 738 mahkemede uygulanmakta. Bugüne kadar 14 bin 675 duruşma gerçekleştirildi” dedi.

Sektör memnun
Türkiye Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu Başkanı Sedat Zincirkıran, “Yemekli düğünler, sektöre ve sektördeki 400 bin çalışana bir nebze ilaç olacak” dedi.

Samandağlılar, gece yarısı evlerini
terk edip sokağa çıktı
ARITMA KOKUSUNDAN UYUYAMIYORUZ
Samandağ ilçesindeki arıtma tesisinden çıkan koku, bölge sakinlerini ayaklandırdı. Yüzlerce kişi, gece yarısı yataklarından kalkarak sokağa çıktı. Samandağ Yenimahalle’deki, Büyükşehir Belediyesi ve Samandağ Belediyesi işbirliğiyle yaptırılan ve ilçeye kazandırılan arıtma tesisinden pis kokular çıkması üzerine, halk, evlerinden çıkarak sokağa fırladı, sorunun çözümlenmesini ve kokunun giderilmesini istedi.

MEB çalışması
Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), karnelerin 18 Haziran’da dijital ortamda erişime açılmasının ardından, 2 Temmuz’a kadar okullarda öğrencilerin ihtiyaçlarına göre etkinlikler gerçekleştirilecek.

Çölleşiyoruz
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Türkiye’nin yüzde 22,5’i yüksek çölleşme, yüzde 50,9’unun ise orta düzeyde çölleşme hassasiyetine sahip” dedi.

KOBİ’ler buluştu
KOSGEB İl Müdürlükleri Haziran ayı toplantısı, “Akıllı KOBİ Platformu” gündem maddesi ile internet üzerinden gerçekleştirildi.

Nisan’da geriledi
Nisan sonu itibariyle, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2020 yıl sonuna göre 2,2 milyar dolar azalarak 171,5 milyar dolar oldu.

Ceza İnfaz Kanunu
Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Samandağ’da hortum
Samandağ’da etkili olan yağışlar sonrasında, denizde 8 ayrı noktada hortum oluştuğu gözlendi. Samandağ açıklarında oluşan hortum, herhangi bir hasara neden olmadan kısa sürede etkisini yitirdi.

Akşener’den çağrı
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Pandemiyle mücadelede toplu işten çıkarmaları engellemek için 1 yıl süreyle vergi ve sigorta teşviki sağlanmalıdır. Yani tüm işletmelere, bir yıllık toparlanma ve nefes alma süresi verilmelidir” dedi.

Aşılama hız kazandı
16 Haziran gece yarısını işaret eden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Saat 24.00 itibariyle, 18 bin 584 merkezde 47 bin 314 sağlık çalışanımız 1 milyon 416 bin 795 doz aşı yaptı” dedi.

Kız Kardeşim Projesi
Ticaret Bakanlığı tarafından Adana’da gerçekleştirilen Bölgesel Kooperatifler Zirvesi’ne, Coca-Cola Türkiye, Hatay’ı da kapsayan Kız Kardeşim Projesi ile katıldı.

AYM reddetti
Anayasa Mahkemesi (AYM), İletişim Başkanlığı’nın ‘bilgi toplama’ yetkisinin (23 Temmuz 2018 tarihli 14 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 17’nci maddesi) iptalini isteyen CHP’nin talebini reddetti.

2 ayda 48 terörist
İçişleri Bakanlığı, ilkbahar-yaz operasyonları kapsamında, son iki ayda 2’si kırmızı, 4’ü turuncu, biri yeşil, 9’u gri kategoride olmak üzere 48 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Çiğ Süt Fiyatı
Ulusal Süt Konseyi, 1 Temmuz-31 Aralık dönemi için çiğ süt tavsiye fiyatını belirledi. Ulusal Süt Konseyi, kalite esaslı soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını, litre başına 3,20 lira olarak belirledi.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ