Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,43 / Satış: 8,47
€ EURO → Alış: 9,93 / Satış: 9,97

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 22.06.2021
  • 345 kez okundu

REYHANLI’YA DOĞAL GAZ
İlimiz Reyhanlı ilçesine, önümüzdeki kış aylarında büyük olasılıkla doğal gaz verilebileceği bildirildi. AK Parti Milletvekili Hüseyin Şanverdi, dün AKSAGAZ nezdindeki girişimi sonrası şu paylaşımı yaptı:
“Nisan ayında, Kırıkhan-Reyhanlı arası hat bağlantısına başladığımız doğal gaz çalışmalarında, şehir içi çalışmalara geçiyoruz. 21 Haziran Pazartesi saat 16:00’da, Yeni Mahalle Perşembe Pazarı yanında, ‘Bismillah’ diyerek ilk kazmayı vurduk.”

HATSU’DA BORÇ YAPILANDIRMASI
Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı HATSU, vadesi 30 Nisan 2021 tarihinden önceki dönemlere ait su borçlarında yapılandırma işlemlerinin başladığını duyurdu. HATSU, vatandaşlara, iki ayda bir ödeme yapabileceği şekilde; 6, 9. 12 ve 18 eşit taksitte ödeme kolaylığı sağlanacağına ve peşin ödemelerde % 90 faiz indirimi uygulanacağına dikkat çekti. Su borcu yapılandırmasında son başvuru tarihi 31 Ağustos olacak.

BAZI PANDEMİ DESTEKLERİNE
3 AY UZAMA
Bazı pandemi destekleri 3 ay daha uzatıldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 30 Haziran tarihinde dolacak olan bazı desteklerin Eylül sonuna uzatıldığını duyurdu. 30 Eylül 2021’e kadar kredi ödemelerindeki gecikmelere esneklik tanınarak, gecikmeye giren krediler takip hesaplarına aktarılmadan önce, 90 gün yerine 180 gün beklenilmeye devam edilecek.

Açılış Temmuz’da
Antakya’nın en önemli lokasyonlarından birisi olan, eski Hatay Devleti Meclis binası ve Adalı Konağı ile ilgili restorasyon çalışmalarının tamamlandığına da dikkati çeken Vali Doğan, burayı Temmuz ayında, Hatay’ın ana vatana katıldığı tarihte hizmete açmayı planladıklarını söyledi.

PCR testi yapılacak
Koronavirüs önlemleri kapsamında, yurt dışından Türkiye’ye gelen ve elinde PCR testi bulunan belli sayıda yolcu, Sağlık Bakanlığı tarafından havalimanlarında örnekleme temelinde yeniden teste tabi tutulabilecek.

KKTC’ye gidişte!
30 Haziran itibariyle, KKTC’ye gidecek Türk vatandaşlarının eski tip nüfus cüzdanları ile Türkiye’den çıkışları sonlandırılacak. Söz konusu tarihten itibaren KKTC’ye gidişlerde yeni tip kimlik kartları kullanılacak.

2,2 milyon kişi
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, aileyi güçlendirmek için düzenle-nen Aile Eğitim Programı’n-dan (AEP) 2,2 milyon kişinin yararlandığını bildirdi.

Bakanlık alımı
Adalet Bakanlığı 25 sözleşmeli bilişim personeli alımı gerçekleştirecek. Başvurular için gerekli koşullar, istenilen belgeler, sınav süreci ile ilgili diğer bilgiler Adalet Bakanlığının internet adresi “www.adalet.gov.tr”de yer alacak.

HDP’den Savunma
Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu (AYM), Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması istemiyle yeniden açılan davada ilk incelemesini yapacak. İlk incelemenin kabul edilmesi halinde, iddianame, ön savunma için HDP’ye gönderilecek.

Aşılama hızlandı
Sağlık Bakanlığı’nca, Kovid-19’la mücadele kapsamında, 7 milyon 773 bin 105’i son bir haftada olmak üzere, ülke genelinde uygulanan birinci ve ikinci doz toplam aşı miktarı 41 milyon 485 bin 262’ye ulaştı.

Mülteciler mesajı
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Mültecileri ve sığınmacıları göçe zorlayan sebeplerin ortadan kaldırılması, çatışmaların ve istikrarsızlıkların sonlandırılması ve bu kişilerin evlerine dönmeleri için çaba gösterilmesi şarttır.”

PTT işyerleri
Hizmete açılıyor
PTT A.Ş. Genel Müdürü Hakan Gülten, Kovid-19 salgını nedeniyle vatandaşlar ve çalışanların sağlığını korumak amacıyla geçici olarak kapattıkları işyerlerini, normalleşme tedbirleri kapsamında kademeli olarak hizmete açtıklarını bildirdi.

Atık Yönetimi
Ders olsun…
Albayrak Grubu şirketlerinden Yeşil Adamlar’ın Genel Müdürü Selahattin Albayrak, atık yönetiminin toplumsal bilinçlenmeyle gelişeceğini söyleyerek, “Atık yönetimi okullarda ders olarak okutulsun” dedi.

Kamu İhaleleri
Kamu ihaleleri için itirazen şikayet başvuruları elektronik ortamda gerçekleştirilebilecek. Buna göre, itirazen şikayet başvurularının EKAP üzerinden e-imza kullanılarak yapılabilmesiyle, ihalelere yönelik başvuruların kolaylaştırılması yönünde düzenlemeler yapıldı.

Gündem: İstihdam
Farklı sektörlerdeki istihdam sorunlarını tartışmak ve somut çözüm önerilerini geliştirmek için çalıştay serisi başlatan CHP, 24 Haziran’da, İstanbul’da “Engellilerin İstihdam Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı” düzenleyecek.

TOBB verisi
Bir önceki aya göre kapanan şirket sayısında %41,9 kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında %56,5 kapanan kooperatif sayısında %88,3 oranında azalış oldu.

Suriyeli çocuk elini kıyma makinesine kaptırdı …
Antakya ilçesinde, elini kıyma makinesine kaptıran 3 yaşındaki çocuk, itfaiye ekiplerinin hastanede yaptığı müdahalenin ardından tedavi altına alındı.
Alınan bilgiye göre, Suriyeli M.K’nın (3) elini kıyma makinesine kaptırdığını gören ailesi, çocuğu Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Araştırma Ve Uygulama Hastanesine götürdü. Çocuğun elini sıkıştığı yerden çıkaramayan sağlık ekipleri, durumu itfaiyeye bildirdi. Hastaneye gelen Hatay Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, yaptıkları çalışmayla çocuğun elini sıkıştığı yerden kurtardı.
Çocuk, hastanede tedavi altına alındı.

HDP Hatay’da taziye kabulü
DÜN, BUGÜN, YARIN…
Geçtiğimiz hafta sonunda, HDP’nin İzmir il binasına yapılan saldırı sonucu hayatını kaybeden Parti personeli Deniz Poyraz için HDP Hatay il binasında taziye mesajları kabul edildiği duyuruldu. HDP duyurusunda, dünden başlamak üzere, 23 Haziran Çarşamba gününe kadar 13:00-18:00 saatleri arasında, HDP Hatay il ve ilçe binalarında yöneticilerin taziye ziyaretlerini kabul edeceği kaydedildi.

Son 10 gün uyarısı
Kısa çalışma ödeneği desteğinde son 10 güne girilirken, salgından kaynaklanan olağanüstü durumun devam ettiğinin altını çizen iş insanları, desteğin yıl sonuna kadar uzatılmasını istiyor.

ALS hastaları
Nadir görülen nörolojik hastalıklardan biri olan Amyotrofik Lateral Skleroz’dan (ALS) muzdarip bireyler, rahatsızlıklarına eşlik eden ek hastalıklarının da kolay takip ve tedavisi için “Multidisipliner ALS Klinikleri”nin kurulmasını talep ediyor.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ