Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,56 / Satış: 8,60
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 30.06.2021
  • 376 kez okundu

MECLİS YARIN TOPLANIYOR
Antakya Belediye Meclisi, Temmuz dönemi toplantısını 1 Temmuz Perşembe günü yapıyor. Meclis’in, 1 Temmuz Perşembe günü saat 14.30’da Mahveli Nikah Salonu’ndaki toplantısında, imar tadil teklifleri ile imar komisyon raporları başlıklı iki gündem maddesi bulunuyor.

SAĞLIKTA İL DIŞI TAYİN BAŞVURUDA SON BUGÜN
Sağlık Bakanlığı iller arası tayin isteminde bulunacaklar için başvuru bugün sona eriyor. Edinilen bilgiye göre ilan metni ve münhal kadrolar yayımlanırken, tercih başvuruları, 30 Haziran saat 18:00’e kadar Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden alınacak.

6 ÜLKE İLE UÇUŞLAR DURDURULDU
Türkiye, koronavirüsle mücadele kapsamında bazı ülkelerle uçuşları durdurdu. İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine bu kapsamda gönderilen “1 Temmuz 2021 Sonrası Ülkeye Giriş Tedbirleri” konulu genelgeyle; Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’dan gelen uçuşlar, yeni bir karar alınıncaya kadar durduruldu. Birleşik Krallık, İran, Mısır ve Singapur’dan gelenlerden de, Türkiye’ye girişte, azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi raporu talep edilecek.

1213 HALK KÜTÜPHANESİ VAR
Türkiye genelinde 1213 halk kütüphanesi olduğu bildirildi. TÜİK verilerine göre, kütüphane istatistiklerinin kapsamını; Milli Kütüphane, Halk Kütüphaneleri, Üniversite Kütüphaneleri ve örgün ve yaygın eğitim kurum kütüphanelerinden derlenen veriler oluşturmakta.
Ülkemizde, 2020 yılı itibariyle;
1 Milli Kütüphane,1213 halk kütüphanesi,606 üniversite kütüphanesi,
32158 örgün ve yaygın eğitim kurumu kütüphanesi olmak üzere, toplam33 978 kütüphane bulunuyor.

TEVKİFAT’ta sınır 2000 TL oldu
UYGULAMA 1 TEMMUZ’DA
Maliye Bakanlığı tebliğiyle, 36 Seri No’lu KDV genel tevkifat uygulamasında sınır, 1 Temmuz 2021’den itibaren 1.000’TL den 2.000’TL ye çıkartılıyor.
Yeni düzenleme şöyle:
“Bilindiği üzere, kısmi tevkifat uygulaması kapsamına giren her bir işlemin, KDV dahil bedeli 1.000 TL’yi aşmadığı takdirde, hesaplanan KDV tevkifata tabi tutulmamaktadır. Bu tebliğle, 1/7/2021 tarihinden itibaren kısmi tevkifat uygulaması kapsamına giren her bir işlemin KDV dahil bedeli 1.000 TL’den 2.000 TL’ye çıkarılmıştır. Buna göre, 01.07.2021 tarihinden itibaren fatura toplamı KDV dahil 2.000,00 TL’yi aşmayan, ticari reklam hizmetleri için KDV tevkifata tabi tutulmayacaktır.”

10 kişiden
1’i emekli
Sosyal Güvenlik Kurumu; 5 milyon 964 bini SSK, 1 milyon 654 bini Bağ-Kur, 1 milyon 569 bini emekli sandığı statüsünde olmak üzere, toplam 9 milyon 187 bin kişiye emekli aylığı ödüyor.

Plastikler korkutuyor
Plankton ekolojisti Doç. Dr. Ülgen Aytan: “Kullandığımız yaklaşık her 10 plastikten 1’i denizlerde sonlanıyor. Karalardan kanalizasyonlar yoluyla, nehirler yoluyla olabilir.”

Bilim Kurulu üyesi,
‘Önce kurallar’ dedi
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, “Toplumumuzda ikinci doz aşıyla aşılanmada oran yüzde 60’a ulaşıncaya kadar kurallara uymak gerekir. Vaka sayısı, kapanmanın verdiği sonuçtur” dedi.

Türkiye beklentisi
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, faaliyet gösterdiği ülkelerde bu yıl ortalama yüzde 4,2, büyüme bekliyor. Bu kapsamda Türk ekonomisinde bu yıl yüzde 5,5 büyüme öngörülüyor.

1 Temmuz sonrası
Tüm iş yerleri, ruhsatlarındaki faaliyet konusuna göre, ilgili idare tarafından belirlenmiş olan açılış­ kapanış saatleri çerçevesinde faaliyet gösterebilecek.

15 milyonu aştı
Sağlık Bakanlığı tarafından Kovid-19’la mücadele kapsamında ülke genelinde iki doz aşı uygulanan kişi sayısı 15 milyonu aştı.

TL ile destek dönemi
YEKDEM kapsamında 1 Temmuz itibariyle devreye girecek hidroelektrik santralleri için kilovatsaat başına 40 kuruş, rüzgar ve güneş enerjisi santralleri için 32 kuruş, jeotermal enerji santralleri için 54 kuruş alım garantisi verilecek.

Sinema ile yeniden
Kovid-19 tedbirleri nedeniyle faaliyetlerine ara verilen sinema salonları, 7 aylık ayrılığın ardından sinemaseverleri ağırlamak için hazırlık-larını tamamladı. Sinema salonları 1 Temmuz itibarıyla yeniden misafirlerine kapılarını açacak.

Atalay Demirci
Fetullahçı Terör Örgütü’ne ilişkin davada “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 5 yıl hapse çarptırılan komedyen Atalay Demirci hakkında verilen hüküm, istinaf mahkemesince hukuka uygun bulundu.

Esnaf uyardı
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Altın fiyatlarındaki ve düğünlerdeki artışı fırsat bilen sahtekarlar, her yıl olduğu gibi yine iş başında” dedi.

Kritik KHK kararı
Anayasa Mahkemesi, kanun hükmünde kararnameyle kamu görevinden çıkarmada “üyelik” ve “mensubiyet” kriteri aranmasını anayasaya aykırı bularak, iptal kararı verdi.

Dörtyol’da nakil
Türkiye’nin ilk FSRU gemisi Ertuğrul Gazi’ye ilk LNG nakli, Dörtyol ilçesindeki Botaş-Dörtyol FSRU Terminali’nde dün yapıldı. Ertuğrul Gazi, 25 Haziran’da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı törenle hizmete girmişti.

Kadınlar kararlı
Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek. Ancak Eşitlik İçin Kadın Platformu, çekilme kararının hukuksuz olacağı gerekçesiyle, sözleşmenin uygulanması için çalışmaya devam edeceklerini açıkladı.

Genelge Valiliğe
İçişleri Bakanlığı, “1 Temmuz 2021 Sonrası Ülkeye Giriş Tedbirleri” konulu bir genelge gönderdi. Dış ticaretin olumsuz etkilenmemesi için, uçak-gemi mürettebatı, kilit personel olarak nitelendirilen gemi adamları ve tır şoförleri SARS-CoV-2 PCR testi ve karantina uygulamasından muaf tutulacak.

Sen de ses ver
Sanatçı ve gazeteci kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nden resmen çıkılmasına günler kala sosyal medyada kampanya başlattı. Ünlü isimler, “#İstanbulsözlesmesihepimizin demek için sen de ses ver” çağrısı yapıyor.

24 İl’de Operasyon
FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı verilen 47 şüphelinin yakalanması için İstanbul merkezli 24 ilde operasyon başlatıldı.

Prim yapılandırması
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SGK prim borçlarının yapılandırılmasında bugüne kadar 2 milyon 248 bin 894 kişinin başvuruda bulunduğunu belirterek, 101 milyar 7 milyon lira borç için yapılandırma işlemi yapıldığını ifade etti.

Külliye imzası
9 Üniversite bünyesinde yeni fakülte, enstitü ve yüksekokul kurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı, Resmi Gazete’de yayım-landı. Gazete’de; Kapatılan ve adları değiştirilen fakülte, enstitü ve yüksekokullar da yer aldı.

Turizmin gözdesi
Binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapan Hatay’da, tarih boyunca yapılan kazılarda çıkarılan sayısız mozaik ve tarihi esere ev sahipliği yapan Hatay Arkeoloji Müzesi, kente gelen turistlerin de gözdesi.

Uçuşlar durduruldu
İçişleri Bakanlığı’nın Valiliklere gönderdiği genelgeye göre; Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’dan gelen uçuşlar, bu konuda yeni bir karar alınıncaya kadar durduruldu.

Güven Endeksi
Türkiye İstatistik Kuru-mu, haziran ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verilerini açıkladı. Buna göre endeks, Mayıs’ta 92,6 iken Haziran’da yüzde 5,6 artarak 97,8 değerine yükseldi.

Yeni düzenleme
Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Sebze ve Meyvelerin Toptan ve Perakende Ticaretinde Uyulması Gereken Standartlar Hakkında Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, tekrar kullanılabilir ambalajlar, her kullanımda gıda güvenilirliğine uygun olarak dezenfekte edilecek.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ