Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 02.07.2021
  • 429 kez okundu

Defne Belediyesi etkinliği bugün
MADIMAK ANMA TÖRENİ…
Defne Belediyesi, 28 yıl önce Sivas’ta, Madımak Oteli’nde 35 kişinin yakılarak öldürülmesi olayında hayatını kaybedenleri anma adına tören yapıyor. Etkinlik bugün.
Duyuru şöyle:
“Şu Sivas’ın elinde sazım çalınmaz. Güllerim yandı, yüreğim dayanmaz. Bilmez misin ki, türküler yanmaz.
2 Temmuz Cuma günü saat 17.30’da, Defne Gençlik Kültür ve Sanat Evi’nde Öğretmenlerimizin hazırlamış olduğu Madımak Anma Töreni’ne tüm halkımız davetlidir.”

Kılınç Çiftinin acılı günü
BABA VEFATI…
Antakya Hz. Ayşe Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdiresi Firdevs Kılınç’ın babası, Hatay Anadolu Lisesi Müdürü Yusuf Kılınç’ın kayınpederi, vefat etti. Okul Müdürleri, Firdevs-Yusuf Kılınç çiftinin baba-kayınbabası vefat etti ve toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, Aileye başsağlığı diler.

Ekonomide Temmuz
Ekonomide gözler, açıklanacak ihracat ve enflasyon rakamlarına çevrilirken, Temmuz ayı itibariyle başlayacak normalleşme süreci ve aşılamanın hız kesmeden devam etmesinin ekonomideki hareketliliği artırması bekleniyor.

81 İl Teşkilatı
AK Parti Genel Merkez AR-GE ve Eğitim Başkanlığı, İstanbul’da, 81 ilin AR-GE ve Eğitim Başkanlarının katılacağı istişare, değerlendirme ve eğitim kampı düzenleyecek.

HASİAD, zamlardan kaygılı
Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği (HASİAD), dün sabah açıklanan; elektrik fiyatına % 20, doğal gaza konutta % 15, sanayide % 20’lik zam haberlerini kaygıyla karşıladığını bildirdi.
HASİAD Başkanı Murat Hayzaran’ın, zam haberleriyle ilgili açıklaması şöyle:
“1 Temmuz’da kısıtlamaların kalktığı gün itibariyle, iş dünyası yeniden ayağa kalkmak için tedbir ve destek beklerken, elektrik tüketim tarifelerine 1 Temmuz-31 Eylül 2021 dönemi için yüzde 15 zam yapıldığı, doğal gazda Temmuz ayı için sanayi grubu tarifesinde de yüzde 20 artışa gidildiği haberi ile güne başladı. Bu artışlar, toparlanmaya çalışan iş dünyasını olumsuz etkileyecek olup, maalesef toparlanma sürecini de sekteye uğratacaktır.
Söz konusu artışlar, üretim maliyetlerini arttıracak olup, bu durum mecburen fiyatlara da yansıyarak enflasyonu da arttıracak, talebin kısılmasıyla da ekonomiyi daraltacak, yeni zam dalgalarına sebep olacaktır. İş dünyası bakımından en önemli girdi ve maliyet olan elektrik ve doğalgaza yapılan bu zamların yeniden değerlendirilerek geri alınması gerekmektedir.”

Basına kapalı
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Partisinin bazı Milletvekilleriyle bir araya geldi. AK Parti Genel Merkezi’ndeki basına kapalı toplantı, 3 saat sürdü.

SPOR OKULLARI AÇILDI
KAYITLAR SÜRÜYOR
Hatay Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, yaz spor okullarını başlattı, kayıtlar sürüyor. Bu konudaki duyuru şöyle:
“Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünden
GSB Spor Okulları, 81 ilimiz ile birlikte Hatay’da başladı. Kayıtlar, İl Müdürlüğümüzde ve İlçe Müdürlüklerimizde alınmaktadır.”

Hayvan Hakları
TBMM gündeminde
AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, hayvanların korunmasına ilişkin kanun teklifinin Meclis Başkanlığı’na sunulduğunu bildirdi.

Diyanet hazırlığı
15 Temmuz için
Diyanet İşleri Başkanlığı, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Türkiye genelinde düzenlenecek programlara ilişkin bir genelge yayımladı.

Dünya genelinde
Türkiye 9. sırada
Dünya genelinde 3 milyar 80 milyon dozdan fazla Kovid-19 aşısı yapılırken, Türkiye, 50 milyon 53 bin 958 doz ile 9. sırada yer aldı.

MEB’den düzenleme
Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle, hafif zihinsel engelli öğrencilerin eğitim gördüğü özel eğitim meslek okulu mezunları, gelecek yıldan itibaren YKS’ye girerek üniversiteye devam edebilecek

2021 araştırması
İTO’nun yılın ilk yarısını kapsayan Pandemetre 2021 araştırmasına göre; sanayi üretimi, kapasite kullanımı, yatırım teşvik belgesi sayısı, güven endeksi ve ihracattaki artış yeni yatırımlar için öncü sinyal verdi.

Sorunlar masada
CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem ve CHP Kurultay Delegesi Nermin Yıldırım Kara ile bir araya gelen CHP Payas İlçe Başkanı İlter Tellioğlu, ülkenin ve bölgenin yaşadığı sorunları masaya yatırdıklarını söyledi.

Cilvegözü riski
Suriye’de yerinden edilerek kamplara sığınan yüzbinlerce sivil, Cilvegözü karşısındaki Babülhava sınır kapısının Birleşmiş Milletler (BM) yardımlarına kapatılması durumunda aç kalmaktan korkuyor.

Sürücülere uyarı
Araçlarıyla seyahate çıkacaklara “HGS bakiyesi” uyarısı… PTT müşterileri, internet üzerinden sadece “https://hgs.pttavm.com”, e-Devlet uygulamasıyla da “https://turkiye.gov.tr” adresinden bakiye yükleme yapabiliyor.

Bakanlık paylaştı
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, daha az su kullanılarak aynı miktardaki işin yapılması ve böylelikle enerji verimliliğinin sağlanması amacıyla hazırlanan rehber, vatandaşın dikkatine sunuldu.

Depremin merkezi
Rasathane-i Amire olarak 1868 yılında kurulan, 1894 Büyük İstanbul Depremi’nin ardından 2. Abdülhamid’in İtalya’dan getirttiği cihazlarla deprem araştırmalarına başlayan Kandilli Rasathanesi, 153. yılını kutluyor.

Yeni dönem başladı
Pazartesi-Cumartesi günleri saat 22.00’den sabah 05.00’e kadar olan ve Pazarları ise tam gün uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile sınırlama süresince uygulanan şehirlerarası seyahat kısıtlaması sona erdi.

Açıklama bugün
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Haziran ayı ve yılın ilk yarısıyla ilgili geçici dış ticaret rakamlarını 2 Temmuz Cuma saat 11:30’da, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve TİM Başkanı İsmail Gülle’nin katılımıyla açıklayacak. Program, Ticaret Bakanlığı’nda düzenlenecek.

3’er ay düşürüldü
BDDK, makro ihtiyati tedbirler kapsamında, kredi kartlarında taksitlendirme sürelerini kuyum, mobilya ve elektrikli eşya alımlarında 3’er ay düşürdü.

Okullar bitiyor
Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) ilkokul, ortaokul ve lise kademesinde eğitim gören yaklaşık 18 milyon öğrenci yarından itibaren yaz tatiline girecek.

Başvurular başladı
Arkitera İşveren Ödülü 2021 için başvurular başladı. Türkiye sınırları içinde, son beş (5) yıl içinde (inşaatı 1 Ocak 2016 tarihinden sonra tamamlanmış) mimarlık, peyzaj mimarlığı, kentsel tasarım ve koruma/onarım projelerinin işverenleri başvurabilir veya üçüncü şahıslar tarafından aday gösterilebilecek.

Aşı sertifikası
Yürürlüğe girdi
AB içinde seyahatleri kolaylaştıracak aşı sertifikası, kişilerin Kovid-19 aşısı olup olmadığını, olduysa nerede ve hangi aşıyı olduğunu gösteren bilgiyi, hastalığı geçirenlerin iyileştiğine dair belgeyi ve negatif test sonucunu içeriyor.

Okullar bitti…
Başarı e-devlette
2020-2021 eğitim öğretim yılı sonu nedeniyle Bakanlık tarafından tüm kademelerdeki öğrencilere yönelik karne ve başarı belgeleri, 18 Haziran’dan itibaren e-Okul’dan erişime açıldı.

Oylama başladı
Anadolu Ajansı’nın web sitelerinden, Türkçe ve İngilizce dillerinde Haziran ayının fotoğraf ve videolarını seçmek için oylamalar başladı. Oylamalar, “photovideorate.aa.com.tr” internet adresi üzerinden 7 Temmuz Çarşamba Günü 17.00’ye kadar sürecek.

35,2 milyar lira ödeme
Salgının olumsuz etkilerine karşı istihdamı korumak için geçen yıl Mart’ta başlatılan ve uygulaması 30 Haziran 2021 itibariyle de sona eren kısa çalışma ödeneğiyle, 3,7 milyon çalışana 35,2 milyar lira ödeme yapıldı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ