Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,43 / Satış: 8,47
€ EURO → Alış: 9,93 / Satış: 9,97

Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler
  • 07.07.2021
  • 302 kez okundu

İSO’nun İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesinde…
HATBORU 210.SIRADA
İstanbul Sanayi Odası (İSO), “Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2020” araştırmasının sonuçlarını açıkladı. İSO’nun belirlediği İkinci Büyük 500 Sanayi Kuruluşu arasında, ilimizde faaliyet gösteren HATBORU, 210.sırada yerini aldı.
Üretimden net satışlar büyüklüğüne göre İkinci 500’de 210.sırayı alan, Mehmet Kılıçlar’ın sahibi olduğu HATBORU, 2020’de 390 Milyon 891 Bin 909 TL üretim satışı elde etti.

KADIN SERGİSİ BUGÜN AÇILIYOR
Hatay İŞKUR ile Antakya Halk Eğitim Merkezi (HEM) işbirliğiyle, Kadın Sanatçıların oluşturduğu sergi bugün açılıyor. Antakya HEM’deki sergi açılışı, saat 15.00’te. Serginin ev sahipliğini, Hatay Kadın Hareketi Derneği Başkanı Aysel Horoz Sönmez ile Hatay Kadın Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı Suat Bostancı yapacak.

HATAY’DA 869.969 KİŞİ AŞILANDI
Koronavirüsle mücadelede, ilimizde aşılanan kişi sayısı 869.969’a ulaştı. Bir doz, iki doz ve 3 doz olmak üzere, toplamda aşılanan 869.969 kişinin toplam nüfus içinde % 52,4’e karşılık geldiği kaydedildi.

Hatay’da vaka sayısı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, il bazında 100 bin nüfusa karşılık gelen Kovid-19 vaka sayılarına yer vererek, “Salgının sonu aşı ile geliyor” dedi. Hatay’daki vaka oranı ise geçtiğimiz haftaya göre azalarak, 4.88 oldu.

Dünya genelinde
Türkiye, 83 milyon 384 bin 680 kişiyle nüfus büyüklüğüne göre 235 ülke arasında 19’uncu sırada yer alırken, dünya toplam nüfusunun yüzde 1,1’ini kapsadı.

Organ naklindeyiz
Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 2019’da organ nakli sayısı 9 bin 548 olarak gerçekleşti. Bu sayı, 2020’de 5 bin 502 oldu. 2021’in ilk 6 ayında ise organ nakli sayısı 3 bin 703 olarak kayıtlara geçti.

Belediye Başkanlarına
Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 aşılama takvimine ilişkin olarak, “Yakında, belediye başkanları dahil olmak üzere, kritik görev almış olan kişilere üçüncü dozu açmış olacağız” bilgilendirmesinde bulundu.

Hukuka aykırılık
Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Av. Kürşat Ergün, “Sosyal medya, kötü niyetli kişilerin emellerine hizmet etmek için kullanıldığında; sosyal medya linci, itibar suikasti, hedef gösterme gibi hukuka da aykırı fiiller ortaya çıkmaktadır” dedi.

KOBİ’ler için avantaj
ÇiçekSepeti’nde satış yapan ve ÇiçekSepeti’nden alacağı ödemeleri Yapı Kredi hesaplarına almayı taahhüt eden KOBİ’ler, 1 yıl boyunca geçerli, ücretsiz 50 adet havale-EFT fırsatından faydalanabilecek.

Sınır hareketli
Suriyelilerin, Kurban Bayramı dolayısıyla Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan ülkelerine geçişleri başladı.

Maaşlara ayar
Son düzenleme kapsamında; Kamuda görevli genel müdürün maaşı 16 bin 110 lira, üniversite mezunu memur için 5 bin 243 lira, öğretmen için 6 bin 553 lira, polis memuru için 7 bin 431 lira, uzman doktor için 10 bin 93 lira oldu.

3 bine yakın başvuru
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2-4 Temmuz’da başvuruların alındığı TÜBİTAK Fen Lisesine büyük ilgi gösterildiğini belirterek “90 kişilik kontenjana yüzde 1’lik dilimden 3 bine yakın başvuru oldu” dedi.

Kredi yapılandırma
Resmi Gazete’de yayımlanan yeni düzenlemeye göre, bankalar, kredi borçlusunu önce geri ödeyebilme kapasitesi değerlendirmesine tabi tutacak. Sonuç olumlu olursa kredi borcu yapılandırılabilecek.

11 yılda düştü
2009 yılında İSO 500 listesinde 153 olan yabancı sermayeli şirket sayısı, 110’a kadar geriledi. 2019’dan 2020’ye geçişte yaşanan düşüş ise son yılların en büyük düşüşü oldu.

Zamlı süreç mi?
Sektör temsilcileri, gıdadan beyaz eşyaya, hazır giyimden mobilyaya kadar birçok sektörde, Eylül ile birlikte fiyatlarda yüzde 15 ile yüzde 40 arasında artış olacağına işaret ediyor.

Memur-Sen talebi
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Her şeye zam yapılırken memurun seyretmesini bekleyemezsin. Seyyanen zam ve memurların payına düşen refah payını istiyoruz” dedi.

16 ilde 144 arsa
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca 16 ilin bazı ilçelerindeki 144 arsa, 8 Temmuz’da düzenlenecek açık artırma ile satışa sunulacak. Elde edilecek gelirin tamamı kentsel dönüşüme kaynak olarak aktarılacak.

Meslek Lisesi çağrısı
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, gençleri, Oda ve Borsaların desteğiyle mesleki eğitimin yeniden tasarlandığını liseleri seçmeye davet etti.

Esnaftan uyarı
Kurban Bayramı için
Bıçakların kör veya kalitesiz olması nedeniyle kurban derilerinin ziyan olduğunu hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Kendisi kesim yapmayacak olanlar da kurbanını sahte kasaplara değil kasap esnafımıza yani emin ellere teslim etmeli” dedi.

Dünya genelinde
Kovid-19 verilerinin derlendiği “Worldometers” internet sitesine göre, dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 4 milyonu geçti.

İki ödeme birden
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Emeklilerimize bir müjde vermek istiyorum. Emeklilerimizin temmuz ayı aylıkları ile bayram ikramiyelerini Kurban Bayramı öncesinde ödeyeceğiz” dedi.

Öğrencilere yönelik
Milli Eğitim Bakanlığı’nca ilkokul, ortaokul ve lise kademesinde eğitim gören öğrenciler için hazırlanan “Telafide Ben de Varım” programı başladı.

Eylül’de başlıyoruz
Milli Eğitim Bakan Ziya Selçuk, “Tereddütsüz, Eylül’de okula başlamakla ilgili bir süreci yönetiyoruz. 31 Ağustos’ta öğretmenlerimiz gelecek, 6 Eylül’den itibaren öğrencilerimiz gelecek” dedi.

Aşılama sürüyor
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında, 5 Temmuz itibariyle 1 milyon 81 bin 352 doz aşı yapıldığını açıkladı.

Haziran ayı lideri
Sahibinden.com verilerine göre, geçen ay en çok ilan verilen vasıta kategorisi otomobil olurken; minivan panelvan, arazi SUV​​​​​​​ pick-up, motosiklet ve ticari araçlar sıralamayı takip etti.

Bakan açıkladı
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Elmalı’daki istismar iddialarıyla ilgili, “Davayla ilgili olduğu söylenen birtakım ses kayıtları, yazışmalar, çizimler bu dosyaya ait değil” dedi.

Mehmet Aydın’a
60 Sayfalık Soru
Uçakta gözaltına alınan “Çiftlik Bank” davası sanığı Mehmet Aydın’ın Emniyet’teki işlemleri sürerken, soruşturma için oluşturulan özel ekip tarafından sanığa sorulmak üzere yaklaşık 60 sayfalık soru hazırlandı.

Başbağlar unutulmadı
Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar Köyü’nde 5 Temmuz 1993’te teröristlerce katledilen 33 sivil, katliamın 28. yılında törenle anıldı.

e-Devlet Kapısı’nda
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, ilk ve ortaokullarda adrese göre kayıtlı okul hizmetinin e-Devlet Kapısı üzerinden verilmeye başlandığını belirtti.

Resmi Gazete’de
İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde Eğitim Müfettişi ve Eğitim Müfettiş Yardımcısı istihdam edilebilmesine ilişkin düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı.

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ